Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Etc » Intrebari legate de wolframalpha
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
florin011
Grup: membru
Mesaje: 72
12 Jun 2012, 22:37

[Trimite mesaj privat]

Intrebari legate de wolframalpha    [Editează]  [Citează] 

Va salut! Am vazut cat de mult ajutor poate oferi acest site,si m-am gandit sa il folosesc cat mai des,pentru verificare si nu numai .
Cum pot afla graficul unor functii asemanatoare,cu mai multe ramuri..diferite domenii de definitii ? Care ar fi comanda,textul cod? Sau daca cunoasteti ceva surse de documentatie ( eu nu prea gasesc) sa-mi spuneti si mie v-as fi foarte recunoscator.




Derrick
Grup: membru
Mesaje: 205
07 Jun 2012, 04:17

[Trimite mesaj privat]


Este un site extraordinar, orice matematician ar trebuie sa foloseasc? ceea ce ofera ei. Referitor la problema ta, pentru a trasa un grafic folose?ti "atributul" plot, iar domeniile se limiteaz? cu for ?i to etc... exact ca ?i func?iile din dev-c++(exista o întreag? documenta?ie oferite de ei pentru plotarea func?iilor ).
Eu personal, nu stau sa rescriu matematic tot ce am nevoie, ci am un program care are o func?ie de trimitere a textelor matematice direct in site.


[hr]
Ps: scuzam gre?elile de limba sau ortografie, înc? nu st?pânesc lb romana.


---
We can still be happy !
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
12 Jun 2012, 22:37

[Trimite mesaj privat]


Exista doar o singura problema cu Mathematica si Maple si celelalte programe care se obtin doar contra cost. Aceasta problema este una din problemele urmatoare:

- Programul trebuie cumparat.
- Ajutorul trebuie cumparat (sau cautat in net).
- Nu exista acces la cod. Chiar daca acest lucru pare a fi inutil pentru un untilizator de pe clasa a IX-a sa zicem, care este interesat doar de matematica, lucrurile stau in lumea duala mult mai delicat. Daca codul ar fi accesibil si schimbabil sau extensibil, ar fi multi matematicieni care ar face munca lor pentru a mai face un pas.
- Programul se instaleaza in mod propriu, nu poate fi inglobat in sistem(ul de operare) si nu poate profita de multele lucruri deja existente acolo. De exemplu de font-uri si grafica.

In momentul de fata exista cateva programe libere pe care le recomand, ele nu ofera un comfort maxim utilizatorului, dar ele vin si vor veni mereu pe gratis.

Eu as incerca:
gnuplot, sagemath, pari/GP, maxima, octave, ...


---
df (gauss)
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47502 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ