Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Etc » Neclaritati...
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
meteor
Grup: membru
Mesaje: 22
14 Jan 2012, 01:50

[Trimite mesaj privat]

Neclaritati...    [Editează]  [Citează] 

1) Daca eu nu sunt (acum) nici elev nici profesor, nu am de gind sa dau nici BAC nici alte "exemene", sunt binevenit sau nu aici?!

2) Siteul dat e dedicat numai matematicii?!

3) Daca, totus nu are importanta ce persoana e autentificata, probleme netraditionale (cu rezolvari ceva "netraditionale") unde sa le postez, in "Cereri de probleme" sau in "Problema saptaminii"?!

4) Intrebarile din si din afara programei scolare unde sa le postez, in cereri de probleme?!

5) Cine este utilizatorul Euclid si (df)Gauss (numele si prenumele...). De ce Gauss permament pune in fata numelui acel -(df), ce inseamna el?!

Mersi, pina ce atit...

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
14 Jan 2012, 01:50

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
1) Daca eu nu sunt (acum) nici elev nici profesor, nu am de gind sa dau nici BAC nici alte "exemene", sunt binevenit sau nu aici?!

Orice cititor si/sau tiparitor este binevenit.

Pe acest site, ca si in viata de zi cu zi sunt valabile si tacit impuse regulile obisnuite de comunicare si purtare. De ce? Mai ales pentru faptul ca elevi de gimnaziu sunt cititori ai paginilor. Asadar ma uit mai exact la cuvinte si la omenie.

Daca devin transparente si etica si estetica, atunci acest site si-a adus deja o mica contributie in directia pe care am dorit-o acum cativa ani.

[Citat]

2) Siteul dat e dedicat numai matematicii?!

Nu (neaparat). Orice disciplina este binevenita.

Eu am o diploma in matematica, raspund asadar cu substanta la intrebari din matematica. Incerc sa dau mai departe metoda si intelegerea matematica, asa cum au fost ele etablate in generatia mea si asa cum simt ca le necesita viitorul. Asta nu inseamna ca respect stilul strict arid al scolii. Ceea ce doresc este ca ideile sa devina vizibile.

Am mai primit intrebari legate de limba si literatura romana, fizica, chimie. Raspunsurile date de mine au venit dupa o cercetare cat de cat a datelor problemelor astfel incat sa am sufletul impacat. Sper ca ele ajuta la formarea celor ce intreaba, nu la trecerea peste o tema sau pentru un exercitiu. Daca primesc o corectura sau o imbunatatire de rationament sunt recunoscator.

Daca aici intra de azi pe maine mii de profesoare si profesori de romana care vor sa ne invete ce poate o limba si ce poate literatura, ei sunt bineveniti si primesc instantaneu respectul meu. Ceea ce imi doresc in acest sens nu este o colectie de analize literare, ci un dialog continuu. Daca nu vad o culoare in pictura pentru ca nu o vad, pot sa incerc sa cer de la cei ce o vad prin intelegere un substitut care sa ma faca sa o percep cumva. Tot asa, daca in literatura nu inteleg si nu inteleg ce sunt necuvintele lui Nichita Stanescu si am cui sa pun o intrebare si pun o intrebare si primescu un raspuns si reintreb si daca jocul continua cu simt si bun simt, atunci Nichita Stanescu este inca in mijlocul nostru si poate candva voi vedea culoarea acestor necuvinte.

Un lucru caruia NU este dedicat acest site este usor de descris:
Nu se dedica intrebarilor pur informative, cu raspunsuri care se pot uita a doua zi. Nu ma intereseaza ziarul de ieri, decat daca e parte permanenta din istorie. Nu ma intereseaza raspunsul special (cinci sau sapte virgula cinci) la o intrebare aleatoare buna de uitat, ci ma intereseaza intrebarea care este un inceput de drum.

[Citat]

3) Daca, totusi nu are importanta ce persoana e autentificata, probleme netraditionale (cu rezolvari ceva "netraditionale") unde sa le postez, in "Cereri de probleme" sau in "Problema saptaminii"?!

Nu stiu ce sunt problemele netraditionale.
Un exemplu ar elucida neclaritatea mea.
Este vorba de o problema la care se cunoaste solutia? Daca da, rubrica este cea de [Probleme propuse]. Daca solutia sau o solutie mai simpla sau mai didactica sau mai structurala decat o solutie proprie conteaza, atunci rubrica este cea de [Cereri de probleme].

[Citat]

4) Intrebarile din si din afara programei scolare unde sa le postez, in cereri de probleme?!

Da.

[Citat]

5) Cine este utilizatorul Euclid si (df)Gauss (numele si prenumele...). De ce Gauss permament pune in fata numelui acel -(df), ce inseamna el?!

df este un fel de semnatura. Inseamna ceva doar pentru cei ce-mi cunosc semnatura cu creionul pe hartie. Intrebarea usor ajustata:

Cine sunt utilizatorii Euclid si (df)Gauss (cu nume si prenume)?

nu primeste din partea mea raspuns.
Motivul meu este simplu. Exista multi oameni care m-ar cauta si gasi usor pe net, care ar profita de acest tip de expunere si m-ar intreba de nume, contacte, moduri de gasire a unei pozitii...

Nu am raspuns mai repede deoarece lucrez in timpul saptamanii si deoarece rubrica Etc nu este usor vizibila de pe pagina principala... Candva pagina va fi optimizata si postarile cele mai recente vor fi trimise mai in susul paginii.


---
df (gauss)
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47502 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ