Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Concursuri de Matematică » O propunere!
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
09 Oct 2007, 21:33

[Trimite mesaj privat]

O propunere!    [Editează]  [Citează] 

Pentru ca aceasta categorie nu este luata in seama de nimeni, propun schimbarea ei in "Concursul nostru" (sau ceva similar), care bineanteles ar trebui sa aiba un regulament minim ( scris ca subtitlu) si care, propun eu, sa fie un concurs intre cei care viziteaza acest forum si propun probleme a caror rezolvare este relativ simpla fata de complexitatea lor , sau chiar daca nu este simpla , este ceva ORIGINAL si care merita premiat...Extinderea in timp a concursului ramane la aprecierea dv.(dar cred ca cu cat are perioada de desfasurare mai mica, este mai interesant si mai mobilizator).
Cred ca s-ar putea lua in considerare aici problemele care stau la rubrica "Problema saptamanii" nerezolvate, mai mult decat o perioada de timp pe care o stabiliti dv.
As fi bucuros sa constat ca am activat aceasta categorie!


---
C.Telteu
ego sum itrp
Grup: membru
Mesaje: 83
09 Oct 2007, 21:33

[Trimite mesaj privat]


Foarte buna propunere!Dar am si eu o completare : sa se stabileasca cinci grade de dificultate pentru concursuri.
Astfel: gradul 4 - clasa a IV a
gradul 3 - clasa a VIII a
gradul 2 - clasa a XII a si studenti
gradul 1 - studii superioare terminate sau pasionati de matematica
gradul 0 - cercetare (enuntari de conjecturi,creare de noi capitole in domeniul matematicii,etc. Aici pot participa si cei de la gradul 1 si 2.


---
ego
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47486 membri, 58460 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ