Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cutia cu nisip » arc de cerc
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1] [2]  »   [Ultima pagină]
Autor Mesaj
ConstObreja
Grup: membru
Mesaje: 132
10 Aug 2007, 19:05

[Trimite mesaj privat]

arc de cerc    [Editează]  [Citează] 

Cred ca la voi e ultima solutie! De doua zile tot caut (nestiutor?!) o modalitate de a scrie un arc de cerc (arc AB, de ex., dar in scrierea consacrata: AB (cu ... caciula!). Am gasit un singur fisier in PowerPoint in care era asa ceva, dar ... s-a dovedit a fi o smecherie (interesanta, dar.. ).
Nici 'zeii mei' de la Mathworld.com nu sunt mai 'viteji': scriu: "arc AB"!
In Latex, din documentatia pe care am consultat-o n-am gasit nimic! Se poate?
2. In MicrosoftWord, se poate scrie un arc pe ... mai mult de o litera?
Daca stie cineva, ii multumesc anticipat (evident, pentru un raspuns cumsecade!).
Chiar daca e vacanta, ne mai ... 'amestecam neuronii'! Numai bine, tuturor!


---
Dorim sa fim, cand nu vor mai fi, prin cei ce vor fi
gyuszi
Grup: membru
Mesaje: 159
30 Jul 2007, 11:04

[Trimite mesaj privat]


In LaTeX se poate folosi scrierea consacrata pentru un arc de cerc.Iata cum lucrez eu:
* inainte de \begin{document} introduc \usepackage{yhmath}
* folosesc comanda \wideparen{ABC} si rezulta ceea ce am dorit, adica notatia clasica pentru un arc de cerc

P.S. Se pare ca pe acest site nu functioneaza comanda. Poate ca are altcineva o alta solutie.


---
Q : How can we distinguish algebraists?
A : Just ask them what the group action is.
ConstObreja
Grup: membru
Mesaje: 132
30 Jul 2007, 12:11

[Trimite mesaj privat]


Multumesc! Si la mine functioneaza! Cum ai gasit 'pachetul' care 'stie asta'? Mi se pare ca trebuie sa 'sapam' cam mult pentru a obtine ceea ce vrem. Asta ne poate 'obliga' sa colaboram, ceea ce nu ar fi rau, dar si sa pierdem foarte mult timp in ... cautari in Cutia cu Nisip. Ai cumva si o rezolvare in Word, folosind editorul de ecuatii si nu *.wmf sau *.gif?
Numai bine!


---
Dorim sa fim, cand nu vor mai fi, prin cei ce vor fi
gyuszi
Grup: membru
Mesaje: 159
30 Jul 2007, 16:41

[Trimite mesaj privat]


N-am avut de sapat prea mult dupa bunatatea asta de pachet. Pur si simplu am o vechime de mai bine de doi ani in lucrul cu LaTeX.Sapaturile, santurile si grotele le-am facut cu ceva timp in urma.
Cat despre colaborare, tot ce este posibil.


---
Q : How can we distinguish algebraists?
A : Just ask them what the group action is.
gyuszi
Grup: membru
Mesaje: 159
30 Jul 2007, 17:05

[Trimite mesaj privat]


Cat despre Word, iti recomand un editor foarte bun, si anume MathType.
Din pacate, editorul MathType este trial pentru 30 de zile, apoi nu iti mai functioneaza facilitatile pe care acest editor le are in plus fata de editorul de ecuatii din Word.
Poti folosi cu succes si arcele de cerc.

Daca te "descurci", gasesti si un serial care sa-ti deblocheze editorul dupa cele 30 de zile.


---
Q : How can we distinguish algebraists?
A : Just ask them what the group action is.
ConstObreja
Grup: membru
Mesaje: 132
30 Jul 2007, 17:34

[Trimite mesaj privat]


Multumesc, inca o data! Despre MathType stiu de ceva timp, dar evit 'trial'-urile; la un moment dat nu mai stii ce e al tau si ce-i .. de aiurea! Si, de regula, se intampla atunci cand ai o urgenta! Am inceput sa invat Latex pentru a putea redacta anumite texte in 'forma scolareasca', cea ceruta la scoala! In general nu ma preocupa foarte tare anumite conventii de notatie si poti vedea asta din site-ul meu adresat elevilor din gimnaziu: http://edu.adralex.ro/sc5roman/mate/baza/mathHome.html. Aici, de ex., radacina patrata a numarului x o notez R(x). Apoi pentru triunghiul ABC scriu 'trABC' si asa scriu si elevii mei in caiete, teze, examene. Nimeni n-a avut nimic de comentat! Dar, aici e vorba de o rugaminte a unui prieten de-al meu care are o lucrare de gradul I si trebuie 'redactata corespunzator'.
Sa te mai intreb de un site unde publici?
Cu respect,


---
Dorim sa fim, cand nu vor mai fi, prin cei ce vor fi
gyuszi
Grup: membru
Mesaje: 159
30 Jul 2007, 21:02

[Trimite mesaj privat]


Adica te referi la un site propriu cu probleme,teste,etc.? Daca da, asa ceva nu am inca, pentru ca sunt in faza de acumulare de materiale.
Daca te referi insa la un site la care mai trimit din cand in cand raspunsuri la intrebari, atunci acela este http://www.matematic.ro . Un alt site unde mai colaborez este http://www.mathlinks.ro


---
Q : How can we distinguish algebraists?
A : Just ask them what the group action is.
gyuszi
Grup: membru
Mesaje: 159
30 Jul 2007, 21:05

[Trimite mesaj privat]


Daca administratorii acestui site cred ca linkurile de mai sus reprezinta o publicitate mascata, atunci sunt liberi sa stearga ceea ce am scris si imi cer scuze.


---
Q : How can we distinguish algebraists?
A : Just ask them what the group action is.
ConstObreja
Grup: membru
Mesaje: 132
30 Jul 2007, 21:37

[Trimite mesaj privat]

Doar doi!    [Editează]  [Citează] 

Cred ca te-ai blocat singur! Link-urile indicate nu functioneaza! Trebuia sa dai adresa completa "http...." , Oricum, te voi urmari! (nu sunt din SRI!). Ce parere ai de propunerea de 'exemple cu sursa LaTex' pe care am facut-o? Nu crezi ca voi, cei avansati, ati putea avea ceva de castigat din ideile 'nou nascutilor' LaTex? Matematica n-am inventat-o noi! Nu suntem in pragul unor descoperiri 'fundamentale', deci , ca si in politica , transparenta ar fi benefica tuturor. Nu cred ca un 'invatacel' v-a elabora (prea curand) un soft care sa ne folosesca ideile 'geniale' iar noi sa ramanem 'pe dinafara'! Stiu ca cei de la Pro-didactica lucreaza la o noua implementare LaTeX, (si, Doamne,ce-as dori sa reuseasca ceea ce-mi doresc: o varianta 'activa', in care sa pot modifica anumite valori, eventual aleatoriu ... dar e un vis!) sunt foarte intelegatori si amiabili, concurenta le face cinste si-i respecta asa ca nu te teme. Pe site-urile indicate am mai fost si am spus despre asta chiar in acest Forum; nu m-a sters nimeni! Daca as putea, chiar mi-ar placea sa-i intalnesc pe 'Pitagora', 'Euclid'.. dar .. pe cei reali!
Numai bine,
P.S. Poti sa-mi spui de ce nu functioneaza 'icon'-urile din http://www.mathlinks.ro/index.php?f=123 Sau mi se intampla numai mie?
(Ce zici, ma vor .. radia?)


---
Dorim sa fim, cand nu vor mai fi, prin cei ce vor fi
gyuszi
Grup: membru
Mesaje: 159
31 Jul 2007, 07:16

[Trimite mesaj privat]


1. Sunt de acord cu tine in ceea ce priveste LaTeX-ul.
2. Icon-urile de pe acel site functioneaza.
3. Am inteles ca doresti sa-ti ajuti colegul sa-si scrie lucrarea de gradul I intr-un mod profesionist. Daca doresti, iti trimit prin mail un exemplu de lucrare scrisa in LaTeX. Ea e scrisa in limba franceza, dar cred ca iti va folosi in "descoperirea" unor noi tehnici de lucru. Daca iti convine cum e scrisa, poti doar sa modifici continutul si vei obtine lucrarea dorita.


---
Q : How can we distinguish algebraists?
A : Just ask them what the group action is.
ConstObreja
Grup: membru
Mesaje: 132
31 Jul 2007, 13:20

[Trimite mesaj privat]


Ma bucura si ma fascineaza receptivitatea ta!
1. Colegul si-a scris lucrarea singur. Singurul lucru de care era nemultumit era redactarea arcelor de cerc. I-am transmis ceea ce mi-ai spus. Multumiri si din partea lui!
2. Un articol mai amplu scris in LaTeX, in care 'sa fie de toate' cred ca ar fi cel mai bun 'manual' de utilizare! Vezi cum se face, si daca vrei sa scrii formule asemanatoare ori sa folosesti anumite tehnici, ai deja un exemplu. Cam asa am invatat multe lucruri legate de programare: javascript, VisualBasic, applet-uri java (partial). Studierea intregii documentatii nu mai e posibila (pentru mine!). Daca as fi student, sau prin 'apropiere', cred ca as face asta! Dar ... e tarziu! Adresa mea de e-mail o gasesti in site-ul pe care ti l-am dat http://edu.adralex.ro/sc5roman/mate/baza/mathHome.html. Asezand mouse-ul pe o poza de-a mea se afiseaza adresa. Multumesc mult!
Toate cele bune!


---
Dorim sa fim, cand nu vor mai fi, prin cei ce vor fi
[1] [2]  »   [Ultima pagină]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47504 membri, 58503 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ