Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Cutia cu nisip » Cum scriu un sistem?
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1] [2]  »   [Ultima pagină]
Autor Mesaj
ConstObreja
Grup: membru
Mesaje: 132
10 Jul 2007, 17:53

[Trimite mesaj privat]

Cum scriu un sistem?    [Editează]  [Citează] 

Asa nu-mi place!

Incercarea 2: folosind \left
[eroare: eq.1/7536] $$\left \lbrace \begin{matrix}2x+y=3 \\x-y=1\end{matrix} \longleftrightarrow ........$$
Desi nu are rost, sa-i pun si prechea parantezei
Incercarea 2: folosind \left
[eroare: eq.2/7536] $$\left {\begin{matrix}2x+y=3 \\x-y=1\end{matrix} \longleftrightarrow ........ \right }$$
Am gasit asta http://www.mathlinks.ro/resources.php?c=142&cid=26&year=1988
Sa vad daca 'functioneste'
[eroare: eq.3/7536] $$\left \{\begin{array}{ccc} 2x+y & = & 3 \\ x-y & = & 1 \end{array} \right $$
M-am saturat sa vad scris cu rosu!
Inca odata!
[eroare: eq.4/7536] $$
\left \{
\begin(array){ccc}
2x+y & = & 3 \\
x-y & = & 1
\end{array}
\right
$$

Daca nici acum nu merge... Cine ma ajuta???????

Surpriza! Invarianta din computerul meu ....... merge! Desi 'Tex' imi spune ca 'paranteza trebuia 'balansata'! Nu aveti implementat 'array' in versiunea de pe Pro-Didactica? Daca da, ce gresesc?


---
Dorim sa fim, cand nu vor mai fi, prin cei ce vor fi
ConstObreja
Grup: membru
Mesaje: 132
05 Jul 2007, 22:38

[Trimite mesaj privat]


HEI! Buna dimineata! Este ora 22:30! Nu mai este nimeni pe Forum de la ora 16:00? Nici macar ... un semn? Nu se mai joaca nimeni in nisip? Haideti la joaca! Sa 'tavalim' nisipul din cutie! Dar, totusi, dati-mi un raspuns! Daca nu puteti sa raspundeti la intrebarea mea, macar .... spuneti-mi ca existati! Scrieti o formula, o POEZIE, un citat 'colorat', spuneti-mi ce stiti desre LaTeX si ... am sa va spun si eu (povestea cu Scufita rosie)


---
Dorim sa fim, cand nu vor mai fi, prin cei ce vor fi
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
05 Jul 2007, 23:44

[Trimite mesaj privat]


Aveti mai jos corecturile. Intr-adevar pentru cateva zile intre anumite ore
niciunul din administratori nu poate fi pe Forum.

[Citat]
Asa nu-mi place!


[Citat]
Incercarea 2: folosind \left


Ati deshis \left si nu l-ati inchis cu un \right. Faceti click pe "citeaza" si veti vedea cum arata sursa la mine. Remarcati si folosirea & pentru alinierea semnelor =.


[Citat]
M-am saturat sa vad scris cu rosu!
Inca odata!

Daca nici acum nu merge... Cine ma ajuta???????

Surpriza! Invarianta din computerul meu ....... merge! Desi 'Tex' imi spune ca 'paranteza trebuia 'balansata'! Nu aveti implementat 'array' in versiunea de pe Pro-Didactica? Daca da, ce gresesc?


Este normal ca environmentul "array" sa mearga pe distributia LaTeX pe care o aveti. Aici pe Forum a fost dezactivat si puteti folosi "matrix" in loc.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
ConstObreja
Grup: membru
Mesaje: 132
06 Jul 2007, 08:59

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

[Citat]
Incercarea 2: folosind \left


Ati deshis \left si nu l-ati inchis cu un \right. Faceti click pe "citeaza" si veti vedea cum arata sursa la mine. Remarcati si folosirea & pentru alinierea semnelor =.

Asta era ... sursa: $$\left \lbrace \begin{matrix}2x+y&=&3 \\x-y&=&1\end{matrix} \right. \longleftrightarrow ........$$
Eu am inchis 'deschidrea', dar .... in alta parte! Culmea e ca am modificat asta, da atunci ... am folosit ARRAY. Se poate si rau, daca nu stim TEORIA, si nu avem DOCUMENTATIA completa a vesriunii pe care o folosim!
Multumesc pentru informatie! Cred ca pentru a scrie acolada in partea dreapta (de ex. pentru Teorema celor 3 perpendiculare) voi scie ceva de genul \right \begin{matrix} ..... \end{matrix}\left}
Ai in sursa '\right.' ; punctul iti foloseste la ceva? Eu nu l-am pus, compilatorul imi spune ca ar trebui sa fie ceva (un delimitator) dar nu-l baga in seama!
O intrebare: pentru ca m-am invatat ca atunci cand scriu ceva sa si 'verbalizez', (de ex. tag-ul </html> in citesc 'end html'!), ce semificatie are '\' in instructiunea LaTeX si 'cum il cititi' ?


---
Dorim sa fim, cand nu vor mai fi, prin cei ce vor fi
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
06 Jul 2007, 18:17

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]

[Citat]
Incercarea 2: folosind \left


Ati deshis \left si nu l-ati inchis cu un \right. Faceti click pe "citeaza" si veti vedea cum arata sursa la mine. Remarcati si folosirea & pentru alinierea semnelor =.

Asta era ... sursa: $$\left \lbrace \begin{matrix}2x+y&=&3 \\x-y&=&1\end{matrix} \right. \longleftrightarrow ........$$
Eu am inchis 'deschidrea', dar .... in alta parte! Culmea e ca am modificat asta, da atunci ... am folosit ARRAY. Se poate si rau, daca nu stim TEORIA, si nu avem DOCUMENTATIA completa a vesriunii pe care o folosim!
Multumesc pentru informatie! Cred ca pentru a scrie acolada in partea dreapta (de ex. pentru Teorema celor 3 perpendiculare) voi scie ceva de genul \right \begin{matrix} ..... \end{matrix}\left}
Ai in sursa '\right.' ; punctul iti foloseste la ceva? Eu nu l-am pus, compilatorul imi spune ca ar trebui sa fie ceva (un delimitator) dar nu-l baga in seama!
O intrebare: pentru ca m-am invatat ca atunci cand scriu ceva sa si 'verbalizez', (de ex. tag-ul </html> in citesc 'end html'!), ce semificatie are '\' in instructiunea LaTeX si 'cum il cititi' ?


Semnul \ ii spune compilatorului ca va urma o comanda.

Orice se deschide cu \left trebuie inchis. De exemplu \left[ deschide paranteza dreapta, iar \right) inchide cu o paranteza rotunda. Daca nu vrem sa inchidem cu nimic, folosim "\right." care ii spune compilatorului ca acolo s-a inchis zona deschisa cu \left, dar nu vrem sa apara nici un delimitator.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
ConstObreja
Grup: membru
Mesaje: 132
06 Jul 2007, 22:25

[Trimite mesaj privat]

Agasant, nu?    [Editează]  [Citează] 

[Citat]
O intrebare: pentru ca m-am invatat ca atunci cand scriu ceva sa si 'verbalizez', (de ex. tag-ul </html> in citesc 'end html'!), ce semificatie are '\' in instructiunea LaTeX si 'cum il cititi' ?

Am inteles! Multumesc! Daca tot vrei sa ma ajuti (candva!), poate dai niste exemple de tipul: 1) introducerea unei IMAGINI intr-o pagina (Explicatie: in doumentatia pe care o am si .. alte surse.. tipul de imagine este ceva de genul '*.ps' sau '*.eps'. Eu vreau sa introduc un '*.gif'! Bine, nu vrea, dar cum fac un GIF sa fie .. PS? Nici nu stiu ce inseamna! Cine-l face? Cred ca 'de vina' e DOAR ... LINUX-ul.. si vantul (de primavara? ... (Labis))! 2) INTREBARE FUNDAMENATALA: Ce fac cu fisierul *.psi pe care-l obtin? Am vrut sa-l fac *.html si am ... fost refuzat! Daca-l face, cumva, *.html, cum arata? As vrea sa vad si un asemenea exemplu. Am constatat ca paginile LaTeX, vazute in I.E arata ca pagini obisnuite numai ca: a) pe zona formulelor, daca plasezi mouse-ul, apare formula (!mai putin la voi!?); b) Accesul la sursa (MAESTRUL NOSTRU: view source (si nu era bun? daca nu era, multi inca mai consumam creioane ca sa calculam a 2007-a zecimala a radacinii patrate a nr. 2007 ))este ... inaccesibil. Sunt chiar pagini html? c) Intr-o pagina LaTeX, pot introduce numai pagini *.tex? Daca e asa, e trist! Invers, o pagina html, accepta, intr-un span, div o 'insertie' div? Ar fi ideala oricare varianta dintre cele doua! Te-am tinut cam mul de vorba, dar te rog sa ma crezi ca CHIAR MA INTERESEAZA! Nu pentru bani (ca ma dau afara din casa! .. si ai vazut asta pe site-ul meu http://edu.adralex.ro/sc5roman/mate/baza/mathHome.html), ci dintr-o curiozitate prosteasca si rau folositoare!
As vrea sa am 19 ani si sa dau examenul de admitere la o facultate! In acelasi timp, as vrea sa am mintea si experienta de acum! Atunci puteam sa fac ceva, acum VREAU! E o deosebire pe care o vei ... intelege cand va fi .. sa fie!
Numai bine!


---
Dorim sa fim, cand nu vor mai fi, prin cei ce vor fi
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
06 Jul 2007, 23:05

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Daca tot vrei sa ma ajuti (candva!), poate dai niste exemple de tipul: 1) introducerea unei IMAGINI intr-o pagina (Explicatie: in doumentatia pe care o am si .. alte surse.. tipul de imagine este ceva de genul '*.ps' sau '*.eps'. Eu vreau sa introduc un '*.gif'! Bine, nu vrea, dar cum fac un GIF sa fie .. PS? Nici nu stiu ce inseamna! Cine-l face? Cred ca 'de vina' e DOAR ... LINUX-ul.. si vantul (de primavara? ... (Labis))!


In primul rand fisierul sursa trebuie sa contina dupa linia \documentclass dar inainte de \begin{document} linia

\usepackage{graphicx}

Daca dorim sa introducem un fisier ps la locul dorit se insereaza
\includegraphics{myfig.ps}
Orice fisier imagine poate fi transformat in format ps folosind un software de prelucrare imagini cu ar fi de exemplu GIMP.

Daca dorim sa folosim alte formate decat ps atunci se introduce fisierul imagine dorit, de exemplu
\includegraphics{myfig.jpg}
dar va trebui sa compilati sursa tex cu compilatorul "pdflatex" in loc de "latex", de exemplu:

pdflatex sursa.tex


[Citat]
2) INTREBARE FUNDAMENATALA: Ce fac cu fisierul *.psi pe care-l obtin? Am vrut sa-l fac *.html si am ... fost refuzat! Daca-l face, cumva, *.html, cum arata? As vrea sa vad si un asemenea exemplu. Am constatat ca paginile LaTeX, vazute in I.E arata ca pagini obisnuite numai ca: a) pe zona formulelor, daca plasezi mouse-ul, apare formula (!mai putin la voi!?); b) Accesul la sursa (MAESTRUL NOSTRU: view source (si nu era bun? daca nu era, multi inca mai consumam creioane ca sa calculam a 2007-a zecimala a radacinii patrate a nr. 2007 ))este ... inaccesibil. Sunt chiar pagini html? c) Intr-o pagina LaTeX, pot introduce numai pagini *.tex? Daca e asa, e trist! Invers, o pagina html, accepta, intr-un span, div o 'insertie' div? Ar fi ideala oricare varianta dintre cele doua! Te-am tinut cam mul de vorba, dar te rog sa ma crezi ca CHIAR MA INTERESEAZA! Nu pentru bani (ca ma dau afara din casa! .. si ai vazut asta pe site-ul meu http://edu.adralex.ro/sc5roman/mate/baza/mathHome.html), ci dintr-o curiozitate prosteasca si rau folositoare!
As vrea sa am 19 ani si sa dau examenul de admitere la o facultate! In acelasi timp, as vrea sa am mintea si experienta de acum! Atunci puteam sa fac ceva, acum VREAU! E o deosebire pe care o vei ... intelege cand va fi .. sa fie!
Numai bine!

Compiland un fisier tex cu "latex" obtineti un fisier dvi pe care-l puteti vizualiza sau imprima folosind de exemplu YEP. Din fisier dvi puteti obtine cu "dvips" un fisier ps. Aceste lucruri se fac automat in interiorul interfetei, fara sa fie nevoie sa scrieti la linia de comanda.

Compiland cu "pdflatex" obtineti rezultatul sub forma pdf.

Ca sa treceti de la fisier tex/latex la html va trebui sa folositi un convertor de genul "latex2html". Acesta genereaza acele formule transparente. Noi folosim un convertor propriu ProDidactica motiv pentru care nu vedeti acele formule.

Intr-o pagina tex/latex pot fi incluse multe, dar compilatorului trebuie sa i se spuna ce sa faca cu acele insertii. Pentru imagini inserate ati vazut mai sus. Nu-mi dau seama ce altfel de insertii ar fi utile.

Nu-mi dau seama daca am raspuns la toate intrebarile, deci continuam discutia!


---
Pitagora,
Pro-Didactician
ConstObreja
Grup: membru
Mesaje: 132
07 Jul 2007, 19:22

[Trimite mesaj privat]


Am instalat GIMP, am reusit sa introduc o poza in pagina, voi vedea mai tarziu cum trebuie sa o 'asez', sa-i scriu numele etc. Multumesc!
Intr-adevar, nu mi-ai raspuns la toate intebarile! Esti cumva profesor? Eu sunt (de matematica)! Si cand un elev ma intreaba ceva ii raspund cu .. o alta intrebare, pana cand se lamureste singur! (daca vad ca se poate!) Ai mila de mine, de timpul meu (vreau sa pescuiesc, sa stau SI IN AER) dar vreau sa si invat ceva! N-am nevoie de multa teorie: scrie o pagina in care sa ai cate ceva din ce ti-am cerut! Poate ma lamuresc! Oricum, asa ceva ai! Am musafiri! la revedere!


---
Dorim sa fim, cand nu vor mai fi, prin cei ce vor fi
daviodan
Grup: membru
Mesaje: 303
07 Jul 2007, 23:00

[Trimite mesaj privat]


Recomandare
Programul Texnic Center este foarte usor de folosit : posibilitate alegere shortcut-uri, "vrajitor" pentru inserarea imaginilor in documentele pdf , etc.

ConstObreja
Grup: membru
Mesaje: 132
08 Jul 2007, 18:07

[Trimite mesaj privat]

verificare    [Editează]  [Citează] 

[Citat]
Am instalat GIMP, am reusit sa introduc o poza in pagina, voi vedea mai tarziu cum trebuie sa o 'asez', sa-i scriu numele etc.

O proba (desi cred ca nu poate functiona!)
[eroare: eq.0/7566] $$\usepackage{graphics}
\begin{figure}[h]o poza \includegraphics[scale=1]{constantin_obreja.eps} \end{figure}$$

Clar, nu! Eu acum dau adresa unei imagini din computerul meu sau de pe server?
Pentru ca aici nu stiu, IMI IAU JUCARIILE si ma joc in ... gropita mea! Cine poate introduce o 'poza' in pagina de aici? (adica din Pro-Didactica)


---
Dorim sa fim, cand nu vor mai fi, prin cei ce vor fi
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
09 Jul 2007, 08:44

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
O proba (desi cred ca nu poate functiona!)
[eroare: eq.0/7569] $$\usepackage{graphics}
\begin{figure}[h]o poza \includegraphics[scale=1]{constantin_obreja.eps} \end{figure}$$

Clar, nu! Eu acum dau adresa unei imagini din computerul meu sau de pe server?
Pentru ca aici nu stiu, IMI IAU JUCARIILE si ma joc in ... gropita mea! Cine poate introduce o 'poza' in pagina de aici? (adica din Pro-Didactica)


Includerea de imagini intr-o pagina LaTeX se poate face pe calculatorul personal avand fisierul imagine (de exemplu constantin_obreja.eps de mai sus) in acelasi director cu fisierul LaTeX in care se face includerea. In Forumul ProDidactica nu se pot include imagini in cod LaTeX deoarece fisierul imagine ar trebui sa fie pe server. Din diferite motive (in special de securitate) nu se poate face inca upload pe ProDidactica si nu se pot rula decat anumite comenzi LaTeX care sunt suficiente pentru descrierea textelor matematice. ProDidactica 1.0 care va fi lansata la toamna va fi mult imbunatatita.



---
Pitagora,
Pro-Didactician
[1] [2]  »   [Ultima pagină]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47504 membri, 58501 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ