Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1] [2]  »   [Ultima pagină]
Autor Mesaj
Kix
Grup: membru
Mesaje: 213
19 Nov 2007, 21:04

[Trimite mesaj privat]

M1-1    [Editează]  [Citează] 

.


---
x
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
09 May 2007, 18:47

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Rasfoind cele 100 de variante de Bac M1-1, am gasit celputin 40 de variante in care este vorba de principiul inductie matematice. Subpunctele care se cer a fi rezolvate cu inductie (in continuare voi folosi aceasta denumire scurta!)se impart cam in mod egal intre subiectele III(algebra) si IV(analiza).
Exista trei categorii de probleme:
  • Probleme in care apare in enunti:"Folosand metoda inductiei matematice sa se demonstrez....."
  • Probleme in care enuntul incepe cu:"Folsind eventualinductia, sa se demonstreze...."
  • Probleme in care nu se vorbeste despre inductie, dar care se pot rezolva cu inductie

  • Ce parere aveti despre problemele de primul tip, in care elevul este obligat sa foloseasca o anumita metoda (inductia, in speta) ???? Incep eu: mi se pare o aberatie!


    ---
    Euclid
    Kix
    Grup: membru
    Mesaje: 213
    09 May 2007, 21:04

    [Trimite mesaj privat]


    .


    ---
    x
    Euclid
    Grup: Administrator
    Mesaje: 2659
    09 May 2007, 21:44

    [Trimite mesaj privat]

    barem    [Editează]  [Citează] 

    [Citat]

    Din pacate baremul este sfant!

    Suntem 100% de acord cu acest fapt. Daca se cere inductie, trebuie inductie. Eu m-am gandit un pic mai departe. Faptul in sine de a impune unui candidat modul de rezolvare mi se pare aberant!


    ---
    Euclid
    Kix
    Grup: membru
    Mesaje: 213
    10 May 2007, 12:51

    [Trimite mesaj privat]


    .


    ---
    x
    Kix
    Grup: membru
    Mesaje: 213
    01 Jun 2007, 14:31

    [Trimite mesaj privat]


    .


    ---
    x
    Euclid
    Grup: Administrator
    Mesaje: 2659
    01 Jun 2007, 18:20

    [Trimite mesaj privat]


    [Citat]
    Intamplator am gasit o varianta in care metora inductiei apare in trei subpuncte consecutive: M1-1, v95, III, d),e),f)!!!
    Domnii de la Pro-didactica se vor uita cu ochi urati la mine, dar cei dela Edu.ro se vor bucura. Stiu ca autorii variantelor citesc site-ul Pro-did. Saracii de ei,n-au voie sa scota o vorba. Macar sa aiba satisfactie cu inductie.

    Nici vorba sa ne uitam urat. Nu suntem impotriva inductiei. Ce nu ne place este fortarea inductiei ca metoda obligatorie de rezolvare. Dar dupa cum spuneati, aici parerile sunt 50%-50%.

    In ceea ce priveste autorii subiectelor, vizavi de criticile noastre scrise uneori chiar in textul solutiilor, am vrea sa clarificam ceva: toate criticile sunt indreptate impotriva acestui sistem "modern" de bacalaureat, nu impotriva persoanelor care au fost stranse cu arcanul sa faca subiectele.


    ---
    Euclid
    Kix
    Grup: membru
    Mesaje: 213
    01 Jun 2007, 19:04

    [Trimite mesaj privat]


    .


    ---
    x
    Euclid
    Grup: Administrator
    Mesaje: 2659
    01 Jun 2007, 19:24

    [Trimite mesaj privat]


    [Citat]
    Ma scuzati, ca pentru un moment m-a parasit "sobrietatea academica" si am facut niste afirmatii nejustificate!
    Intr-adevar nu aveti nimic cu inductia.
    Dar autorii variantelor au legatura foarte stransa cu greselile de pe Edu.ro.
    In spatele fiecarei greseli sta un om. (Poate secretara care tasteaza!?)
    Fiecare om greseste. Si eu. Odata, de zeceori... dar nu de 150-ori!!!

    Sigura ca da. Toti gresim. Am vrut sa spunem urmatoarele:
    • Avand in vedere volumul de munca in timp limitat, PLUS faptul ca verificarea dureaza si ea, trebuie sa acordam autorilor circumstante atenuante.
    • Profesorii din Romania sunt foarte bine pregatiti in facultate, deci nu punem sub semnul intrebarii competenta profesionala.
    • Faptul ca, peste noapte, fostul ministru a decis sa 'bata in cuie' subiectele a condus la persistenta anumitor greseli care, in alte conditii, s-ar fi corectat usor.

    Pe de alta parte, nu stiu daca ati remarcat, au fost operate schimbari (minore) in subiecte chiar si in luna mai!!!!!!


    ---
    Euclid
    Kix
    Grup: membru
    Mesaje: 213
    01 Jun 2007, 21:00

    [Trimite mesaj privat]


    .


    ---
    x
    nel
    Grup: membru
    Mesaje: 5
    06 Jun 2007, 12:09


    nu stiu de ce nu pot vedea mesajele lui Kix. Vad doar un apostrof ('). Ma puteti ajuta cumva?

    [1] [2]  »   [Ultima pagină]


    Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47502 membri, 58497 mesaje.
    © 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ