Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Metodica predării matematicii » Carti metodica
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
conantohe52
Grup: membru
Mesaje: 5
03 Nov 2012, 21:02

[Trimite mesaj privat]

Carti metodica    [Editează]  [Citează] 

Ce carti de metodica bune cunoasteti??Ca-s cam rare...

SIMPLU
Grup: membru
Mesaje: 16
14 Mar 2009, 15:06

[Trimite mesaj privat]


hmm eu stiu o carte bunisoara! "Matematica de la a la z"


---
Just me
agenna
Grup: membru
Mesaje: 8
16 May 2009, 10:48

[Trimite mesaj privat]


Un pedagog desavarsit este G Polya, dar cartile lui sunt mai dificil de gasit, poate la BBN
- Metodica predarii geometriei in gimnaziu -O Popescu, nu stiu daca e reeditata, eu o am de la anticaria ( 1983, Ed Didactica si pedagogica)
- Metodica predarii matematicii - manual pt clasa a XI-a pt licee pedagogice,editura Paralela 45,
- Metodica predarii algebrei in scoala generala A Holiinger( 1965)
Mai sunt metodicile lui Dan Branzei, f bine structurate, cu exemple practice.

In programa actuala pentru examene profesori -def, grade, titularizare-este data o bibliografie destul de bogata. Unele dintre acele carti s-au reeditat, altele pot fi achizitionate de la anticari.
Pentru o viziune de ansamblu asupra modului de predare al matematicii personal mai citesc si cateva idei de pedagogie Waldorf si ce se poate adapta la curriculum actual sau alte pedagogii alternative.


---
NIHIL SINE DEO!
info10metodica
Grup: membru
Mesaje: 2
03 Nov 2012, 21:02

[Trimite mesaj privat]


Buna ziua,
Va recomand o carte foarte buna de metode de predare cu exemple pe informatica(dar care le intelegeti si dvs de matematica, sunt exemple in word, excel, dar si in programare-orice profesor de matematica a facut in faculatate putina programare, oricum este logica.)
Cartea se numeste DIDACTICA INFORMATICII, eu sunt unul din autorii ei. Pentru comenzi accesati adresa de email carte_metodica@yahoo.com

Cuprinsul cartii este:
1. Considera?ii generale(Informatica ?i Societatea Informa?ional?; predarea unor no?iuni fundamentale în Informatic?)
2. Documentele profesorului(planul - cadru de înv???mânt; programa ?colar?; programele pentru op?ionale; planific?ri calendaristice; planul de lec?ie; manualele ?colare)
3. Strategii didactice utilizate în procesul de predare ? înv??are - evaluare la disciplinele informatice
a. Metode didactice tradi?ionale specifice disciplinei informatic?(observarea, exerci?iul, modelarea, problematizarea, demonstrarea didactic?, înv??area prin descoperire, expunerea sistematic? a cuno?tin?elor, conversa?ia, aplica?ii practice, instruirea programat?, înv??are asistat? de calculator)
b. Metode interactive de predare înv??are. Strategii moderne de predare - înv??are utilizate în ?tiin?a tehnologiei informa?iilor (metoda mozaicului/puzzle (metoda Jigsaw), metoda turul galeriei, metoda cubului, metoda ciorchinelui, brainstormingul, ?tiu/ vreau s? ?tiu/ am înv??at ? KWL, harta conceptual?, metoda Philips 6/6, metoda Sinelg, metoda proiectului)
4. Integrarea mijloacelor de înv???mânt în procesul de predare ? înv??are ?evaluare la informatic?.
5. Evaluarea randamentului ?colar în concordan?? cu obiectivele curriculare la informatic?, ce cupinde: evaluarea, component? fundamental? a procesului de înv???mânt; obiectivele ?i func?iile evalu?rii ?colare; strategii de evaluare a randamentului ?colar; metode complementare de evaluare; modalit??i de elaborare a probelor de evaluare.
6. Principiile didacticii ?i valorificarea lor în înv??area informaticii (organizarea activit??ii în laborator;
alegerea mijloacelor de înv???mânt necesare; re?eaua Internet ca resurs? educa?ional?)



---
da
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47502 membri, 58500 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ