Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Metodica predării matematicii » Problema clasa a-II-a
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
ciprifuia
Grup: membru
Mesaje: 155
03 Dec 2008, 22:42

[Trimite mesaj privat]

Problema clasa a-II-a    [Editează]  [Citează] 

Alfabetul unei limbi este format numai din literele S,U,P,E,R in aceasta ordine.Toate cuvintele scrise cu aceste litere contin toate literele ,fara ca acestea sa se repete.Grupam aceste cuvinte intr-un dictionar in ordine alfabetica.Care este al 67-lea cuvant din dictionar?

Problema trebuie explicata unui copil de clasa a-2-a, care nu stie nici macar tabla inmultirii.(A fost data la "Concursul de evaluare in matematica" ), asadar nu solutia , in sine, ma intereseaza ci "metoda".Poate aveti careva o idee...


---
anamaria
daviodan
Grup: membru
Mesaje: 303
03 Dec 2008, 22:28

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Alfabetul unei limbi este format numai din literele S,U,P,E,R in aceasta ordine.Toate cuvintele scrise cu aceste litere contin toate literele ,fara ca acestea sa se repete.Grupam aceste cuvinte intr-un dictionar in ordine alfabetica.Care este al 67-lea cuvant din dictionar?

Problema trebuie explicata unui copil de clasa a-2-a, care nu stie nici macar tabla inmultirii.(A fost data la "Concursul de evaluare in matematica" ), asadar nu solutia , in sine, ma intereseaza ci "metoda".Poate aveti careva o idee...

Cred ca se poate realiza un "ciorchine" pentru cuvintele care incep cu S,U, respectiv P.

daviodan
Grup: membru
Mesaje: 303
03 Dec 2008, 22:29

[Trimite mesaj privat]




ana fuia
Grup: membru
Mesaje: 1233
03 Dec 2008, 22:42

[Trimite mesaj privat]


Cand eram prin clasa a 3-a ,am anuntat acasa ca vreau sa ma fac invatatoare.Atunci mi-a zis tata sa ma calmez , ca nu sunt asa desteapta.Acum imi dau seama ca a avut dreptate.


---
Anamaria
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47502 membri, 58500 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ