Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Examene de admitere » utcn 383
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
alex prodan
Grup: membru
Mesaje: 143
01 Dec 2016, 20:11

[Trimite mesaj privat]

utcn 383    [Editează]  [Citează] 

Fie xn solutia ecuației tgx = x din intervalul (npi,npi+ pi/2),n apartine mulțimii numerelor naturale.
Valoarea limitei lim din n -> infinit din n (npi+ pi/2-xn) este...


---
Mate.+++++
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
28 Nov 2016, 22:53

[Trimite mesaj privat]


[Citat]






Suport de calcul, pentru a verifica (numeric, mai degraba a da o oarecare plauzibilitate limitei gasite):

Cod pari/gp si rezultate
:




---
df (gauss)
alex prodan
Grup: membru
Mesaje: 143
29 Nov 2016, 12:52

[Trimite mesaj privat]


Xn fiind solutia ecuației respective din intervalul (npi,npi + pi/2) rezulta ca npi <xn<npi + pi/2
=> 0<tn <pi/2
Cum demonstrez ca sirul tn este convergent la 0?



---
Mate.+++++
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
30 Nov 2016, 01:03

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

Cum demonstrez ca sirul tn este convergent la 0?


La un moment dat trebuie sa faceti ceva explicit.
Puteti demonstra de exemplu monotonia sirului t(n) ? (Chiar este monoton?! Daca da, de ce? Astfel de intrebari trebuie sa vina cu de la sine putere. Din monotonie si marginirea evidenta...)


---
df (gauss)
alex prodan
Grup: membru
Mesaje: 143
01 Dec 2016, 10:00

[Trimite mesaj privat]


Tot nu sunt lămurit.Stiu ca un sir mărginit si monoton e convergent.
Marginirea am scris-o practic mai sus,dar pentru ca tn sa tinda la 0 ar trebui sa demonstrez ca tn este descrescător si nu îmi dau seama cum.


---
Mate.+++++
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
01 Dec 2016, 20:11

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Tot nu sunt lămurit.Stiu ca un sir mărginit si monoton e convergent.
Marginirea am scris-o practic mai sus,dar pentru ca tn sa tinda la 0 ar trebui sa demonstrez ca tn este descrescător si nu îmi dau seama cum.


Nu este vorba de lamurire sau nelamurire.
Pentru ca tn sa tinda la 0 nu trebuie nimeni sa faca nimic. (Sirul fie tinde, fie nu tinde.)
Pentru a arata ca tn tinde la 0 din nou nu trebuie ... , dar *ajunge* sa aratam ca este monoton si marginit.

Acum sentimentul de nelamurire nu poate fi dat pur si simplu la o parte prin faptul ca cineva ne da solutia. Pe pagina de fata este incurajata gâdirea, cei ce propun / cer probleme cu un anumit grad de dificultate *trebuie* sa fie in stare sa rezolve probleme cu un grad de dificultate (mult) mai redus. In orice caz trebuie sa fie in stare sa *incerce* ceva pe directia solutiei.

Va rog asadar sa incercati ceva.
(Este o oarecare discrepanta intre numarul de probleme pe care le postati si numarul de incercari pe care le faceti. Va asigur eu ca in acest mod nu va puteti pregati bine - nici pentru examen, nici pentru viata.)

Si acum la problema.
Pentru a demonsta ceva despre tn, este (bine si) necesar sa folositi definitia lui tn.


---
df (gauss)
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47504 membri, 58503 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ