Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Examene de admitere » POLINOM
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
Vassyl
Grup: membru
Mesaje: 43
27 Apr 2015, 01:59

[Trimite mesaj privat]

POLINOM    [Editează]  [Citează] 

Fie polinomul f=X^100-X^99+a98*X^98+...+a1*X+a0 apartine lui R[X].O conditie care implica existenta unei radacini a lui f cu partea imaginara nenula este:
a)a98>1/2, b)a98=1/2, c)a98<1/2, d)a98 mmai mic sau egal cu -1/2 ,e)a98=-1/2,f)a98<0 .

Va rog daca puteti sa ma ajutati la rezolvarea problemei.


---
CORECTITUDINE:
Egalitatea nu exista decat in matematica.(Mihai Eminescu)
gigelmarga
Grup: membru
Mesaje: 1065
23 Apr 2015, 01:27

[Trimite mesaj privat]


La câte întreb?ri v?d c? ave?i, e cazul s? folosi?i Latex.

Vassyl
Grup: membru
Mesaje: 43
23 Apr 2015, 03:27

[Trimite mesaj privat]


Ma scuzati,dar cel de pe site nu prea stiu sa-l folosesc.Eu de obicei folosesc MathType pentru redactari.Va rog daca ma puteti ajuta cu niste indicatii.M-am cam blocat la ce v-am trimis!Ma pregatesc pentru admitere la UPT-ETC anul acesta!Va multumesc anticipat pentru ajutor.


---
CORECTITUDINE:
Egalitatea nu exista decat in matematica.(Mihai Eminescu)
Vassyl
Grup: membru
Mesaje: 43
26 Apr 2015, 14:34

[Trimite mesaj privat]


Multumesc pentru ajutor,am rezolvat-o!


---
CORECTITUDINE:
Egalitatea nu exista decat in matematica.(Mihai Eminescu)
gigelmarga
Grup: membru
Mesaje: 1065
26 Apr 2015, 14:43

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Multumesc pentru ajutor,am rezolvat-o!


Am v?zut ?i cum (pe cel?lalt site)

Vassyl
Grup: membru
Mesaje: 43
26 Apr 2015, 23:46

[Trimite mesaj privat]


Nu fiti rau,intotdeauna un om pe care il ajutati va poarta doar ganduri bune!Imi lasati impresia unui om foarte aspru prin felul in care va exprimati pe forum . Poate e doar o impresie .Eu am afisat aceasta problema in speranta unui ajutor de la dumneavoastra.In general ma zbat pentru a rezolva problemele,nu imi place sa primesc ceva gratis fara munca.Dar descoperind acest FORUM am strigat dupa un ajutor al unor oameni de bune intentii.Ramane la latitudinea dumneavoastra daca puteti oferi un ajutor celor care vi-l solicita!
Va multumesc. Cu stima si respect,
Vassyl


---
CORECTITUDINE:
Egalitatea nu exista decat in matematica.(Mihai Eminescu)
gigelmarga
Grup: membru
Mesaje: 1065
26 Apr 2015, 23:53

[Trimite mesaj privat]


Mie îmi plac oamenii corec?i. A? fi a?teptat s? scrie?i "Mul?umesc pentru ajutor, am primit solu?ia pe un alt forum!", ?i nu "Multumesc pentru ajutor,am rezolvat-o!". E simplu.

Vassyl
Grup: membru
Mesaje: 43
27 Apr 2015, 01:00

[Trimite mesaj privat]


Daca am gasit solutia pe un alt forum ,am inteles-o urmarind-o acolo,nu inseamna ca am rezolvat-o cu ajutorul cuiva ??? Si stiti cum e, o problema pe care chiar daca ai rezolvat-o candva in timp,poti s-o uiti.Nu vi s-a intamplat niciodata,chiar daca e un lucru bine facut ? Dar ca sa fiti si dvs., multumit si eu : "Am rezolvat problema cu ajutorul altor oameni bine intentionati,ca si cei de pe acest FORUM". Sunteti multumit domnule gigelmarga? Sper ca pot conta in continuare pe ajutorul dvs.la necaz. Cu stima si respect, Vassyl.
Si ca sa fiti si mai multumit :"Am obtinut solutia de pe un alt FORUM tot de la domnul gigelmarga "
Am scris clar: " Multumesc pentru ajutor,am rezolvat-o!"Cui puteam sa multumesc decat dvs.Acolo erati dvs. si aici nu am conversat decat cu dvs.Va multumesc inca o data!


---
CORECTITUDINE:
Egalitatea nu exista decat in matematica.(Mihai Eminescu)
gigelmarga
Grup: membru
Mesaje: 1065
27 Apr 2015, 01:59

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Daca am gasit solutia pe un alt forum ,am inteles-o urmarind-o acolo,nu inseamna ca am rezolvat-o cu ajutorul cuiva ???


Nu. A rezolvat-o altcineva. E simplu.

[Citat]
Dar ca sa fiti si dvs., multumit si eu : "Am rezolvat problema cu ajutorul altor oameni bine intentionati,ca si cei de pe acest FORUM". Sunteti multumit domnule gigelmarga?


Sunte?i departe de a în?elege logica post?rilor mele. Dar nu are importan??.
V?d c? nu pricepe?i ce am vrut s? spun. Hai s? o l?s?m balt?. Posta?i mai departe întreb?ri, dac? le voi considera interesante, o s? v? r?spund, etc.


[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47504 membri, 58501 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ