Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Examene de admitere » UTC-1129
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
Strott
Grup: membru
Mesaje: 817
11 Dec 2014, 07:36

[Trimite mesaj privat]

UTC-1129    [Editează]  [Citează] 


Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
13 Jul 2014, 00:50

[Trimite mesaj privat]


Folosim inegalitatile



dupa ce am logaritmat acel produs.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
Indus
Grup: membru
Mesaje: 144
08 Dec 2014, 17:25

[Trimite mesaj privat]


Domnule Pitagora,puteti sa imi explicati si mie cum obtineti aceste inegalitati?


---
d
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
09 Dec 2014, 20:48

[Trimite mesaj privat]


Astfel de inegalitati au un nume comun, este vorba de aproximarea unor functii de clasa (diferentiabila) suficient de buna prin polinoamele lor Taylor construite in jurul punctelor care sunt nevralgice in problema/in aplicatie.

Daca avem o functie f de 10 ori derivabila (cu derivata a 10-a continua) intr-un punct, sa zicem ca punctul este zero pentru inceput, putem sa asociem polinoame Taylor de ordin 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, ... 9, 10, care aproximeaza (local in jurul punctului respectiv, la noi zero pentru inceput) din ce in ce mai bine functia data. Acest lucru simplu, impreuna cu operatiile simple pe care le putem face cu functii si paralel cu polinoamele lor Taylor de un grad sau altul, descalifica multe probleme de liceu. Din pacate, liceul prefera inca sa ascunda aceste polinoame elevilor. (Si nenumarate probleme de aplicat l'Hospital de doua-trei ori raman inca un mister din partea dezlegatorului...)

Primul exercitiu pe care il recomand in acest secol este luarea unui calculator, a unui soft de facut grafice, urmata de plotarea de grafice pentru o functie f, functia sinus de exemplu, si a primelor sase polinoame Taylor.

Putem discuta usor pe marginea unui link:
https://proofwiki.org/wiki/Taylor's_Theorem/One_Variable

Structura este usor accesibila la nivel de liceu. (Cu munca.)
La facultate se face oricum. Scrierea f = T + R, f functia data, T polinom de un grad cat se poate de mare, (si f trebuie sa fie derivabila in jurul punctului de "dezvoltare" de tot atat de multe ori), R restul.

Mai sus, bunul meu prieten Pitagora stie dezvoltarea in serie a functiei de plecare si a restului, stie monotonia lui in cazul de fata, teoremele legate de marginirea restului R in functie de o margine a maximumului "urmatoarei derivate"... O astfel de experienta se transmite cel mai bine in cadrul unui seminar la facultate, seminar la care studentii sunt in sala, pregatiti si cu intrebari pregatite... (Nivelul este cel de facultate.)



---
df (gauss)
Indus
Grup: membru
Mesaje: 144
10 Dec 2014, 07:55

[Trimite mesaj privat]


http://ro.wikipedia.org/wiki/Serie_Taylor

La finalul articolului,spune ca Seria MacLaurin pentru func?ia logaritmic? ln(x+1) este .....
Care este diferita ce forma pe care a dat-o domnul Pitagora.


---
d
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
11 Dec 2014, 07:36

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
http://ro.wikipedia.org/wiki/Serie_Taylor

La finalul articolului,spune ca Seria MacLaurin pentru func?ia logaritmic? ln(x+1) este .....
Care este diferita ce forma pe care a dat-o domnul Pitagora.


Mea culpa: inegalitatea din stanga ar fi trebuit sa fie

Aceasta nu ar trebui sa afecteze restul rezolvarii.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47504 membri, 58501 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ