Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Examene de admitere » admitere upb
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
AndEEDJay
Grup: membru
Mesaje: 1
07 Jul 2014, 22:36

[Trimite mesaj privat]

admitere upb    [Editează]  [Citează] 

buna seara
din pacate am obtinut doar media 9 la bac si vream sa va intreb daca am sanse sa intru la politehnica in bucuresti la automatica si calculatoare
stiu ca media de la bac valoreaza doar 20%, insa conteaza si ea
cum ar fi mai bine? sa dau la electronica sau la automatica? ce diferente majore sunt intre ele si de asemenea la angajare, mentionez ca as dori ca dupa terminarea studiilor universitare sa lucrez la o companie multinationala :D

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
07 Jul 2014, 22:36

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
ce diferente majore sunt intre ele si de asemenea la angajare, mentionez ca as dori ca dupa terminarea studiilor universitare sa lucrez la o companie multinationala :D


Pentru lucrul la o companie multinationala dupa terminarea facultatii sunt (mult mai) importante:
- cunoasterea limbii engleze, câteva limbi din EU in plus nu strica, din contra,
- puterea de comunicare,
- scrierea de cod clar si usor de mentinut /administrat / extins.

Multi studenti lucreaza deja "din plin" in ultimii ani de facultate, demonstreaza companiei unde lucreaza in mod direct, practic, cum stau lucrurile si primesc referinte bune. Invatamantul a pierdut oricum pasul cu viata de "dupa".
Peste cinci-sase ani piata poate arata cu totul altfel.

Foarte mult depinde de sistemul de impozite fata de I.T. si de intrarea / de increderea acelor companii vis-a-vis de industria de scris cod din România.

Aceasta este doar o parere subiectiva.



---
df (gauss)
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47510 membri, 58526 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ