Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Examene de admitere » UTCN 329,330
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
itara
Grup: membru
Mesaje: 124
09 Apr 2014, 23:58

[Trimite mesaj privat]

UTCN 329,330    [Editează]  [Citează] 

Se da sirul

329. Calculati

330. Calculati


329. Se arata prin inductie ca toti termenii sunt pozitivi.
Sirul este strict crescator, deci are limita (finita mai mare ca 1 sau infinita)
Presupunem, prin reducere la absurd, ca are limita finita si ajungem la contradictie. Deci limita este infinit.

330. Aceasta este problema la care va cer ajutor. Multumesc.

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
09 Apr 2014, 20:36

[Trimite mesaj privat]


Mathtype mi-a umplut din pacate pagina cu zgomot alb (acolade peste acolade de exemplu), a trebuit sa rescriu... Simplu de folosit, dar si mai simplu fara... (Puteti incerca data viitoare, nu imi place deloc dependenta de mathtype cand totul se poate tipari si aranja mai usor de mana. Aruncati va rog o privire pe cod si comparati...)


[Citat]





A se vedea si:
http://www.pro-didactica.ro/forum/index.php?forumID=8&ID=46025
(Ultima postare.)



---
df (gauss)
itara
Grup: membru
Mesaje: 124
09 Apr 2014, 23:58

[Trimite mesaj privat]


Sunt încântat c? mi-a?i r?spuns, nu cu o solu?ie, ci chiar cu dou? solu?ii. Apreciez efortul pe care îl face?i ?i urm?resc s? vin în ajutor cu idei de optimizare. Am crezut c? ideea cu mathtype e bun?, pentru c? v?d ceea ce scriu în timp ce scriu ?i îmi d? posibilitatea s? m? concentrez exclusiv pe con?inut ?i nu pe tehnoredactare. În timpul facult??ii am tehnoredactat vreo sut? de pagini în Latex pentru culegerea unui profesor ?i am fost familiarizat cu tehnicile de baz?.
Totu?i în activitatea didactic? prefer mathtype pentru urm?toarele motive:
- m? concentrez preponderent pe ideea pe care o expun ?i mai pu?in pe tehnoredactare
- documentul final este în Word, care permite accesul facil ?i combinarea fluent? cu elemente tipografice importante: tabelele ?i graficele
- elevii înva?? în cadrul orelor de TIC folosirea editorului de ecua?ii inserat în Office 2010 (care este foarte asem?n?tor cu mathtype), deci pot scrie referate. ?i astfel num?rul de copii care deja ?tiu sau pot aprofunda mathtype este mult mai mare. De fapt nici unul dintre elevii pe care i-am cunoscut nu ?tie Latex, dar majoritatea ?tiu utilizarea editorului de ecua?ii din Word
Dezavantajele folosirii mathtype
- nu se accept? în publica?ii de specialitate
- textul scris cu mathtype e prea pu?in standardizat, astfel c? dac? trebuie s? publici o carte sau revist? cu 10 articole scrise în mathtype de la 10 autori diferi?i, cartea va ar?ta groaznic
- afi?area pe www.pro-didactica.ro nu este estetic?, dar oricum mult mai clar? decât folosirea nota?iilor de genul a^n, a_n etc
În concluzie Latex este pentru profesioni?ti, pentru cei care vor s? creeze, pe lâng? matematic?, texte des?vâr?ite ?i care î?i propun s? publice într-o carte sau revist?. Pentru via?a agitat? de zi cu zi, pentru o idee scris? între momentul în care ajungi de la serviciu ?i cel care trebuie s? te ocupi de copil, so?ie, nepo?i sau altele, mathtype este o solu?ie de compromis.
V? mul?umesc pentru timpul acordat ?i pentru efortul considerabil pe care l-a?i depus ca s? construi?i acest site. S? ave?i spor în toate.

[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47510 membri, 58522 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ