Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Examene de admitere » utcn 280
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
AutumnGirl
Grup: membru
Mesaje: 27
13 Apr 2011, 15:21

utcn 280    [Editează]  [Citează] 

280) Fie numarul complex z=1+i. Daca z^n este real, pentru o anume valoare a lui n natural nenul, atunci numarul complex z^2n este...?

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
13 Apr 2011, 07:57

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
280) Fie numarul complex z=1+i. Daca z^n este real, pentru o anume valoare a lui n natural nenul, atunci numarul complex z^2n este...?


Scrisa astfel problema nu este clara. Am putea raspunde "pozitiv" si ar trebui sa se dea maximum de punctaj caci este o afirmatie corecta. La fel si daca alegem "complex" sau "real" ca raspuns.

Probabil se cere sa se aleaga o anume afirmatie dintre mai multe variante. Ar fi bine sa le scrieti.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
AutumnGirl
Grup: membru
Mesaje: 27
13 Apr 2011, 15:21


[Citat]
[Citat]
280) Fie numarul complex z=1+i. Daca z^n este real, pentru o anume valoare a lui n natural nenul, atunci numarul complex z^2n este...?


Scrisa astfel problema nu este clara. Am putea raspunde "pozitiv" si ar trebui sa se dea maximum de punctaj caci este o afirmatie corecta. La fel si daca alegem "complex" sau "real" ca raspuns.

Probabil se cere sa se aleaga o anume afirmatie dintre mai multe variante. Ar fi bine sa le scrieti.


Da, nu am realizat ca fara variantele de raspuns problema suna cam ambiguu. Se cere valoarea lui z^2n, insa mi-am dat seama cum se rezolva. Ramasesem fixata pe o idee care nu mergea si de aceea am avut probleme. Oricum, multumesc foarte mult pentru raspuns

[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47504 membri, 58510 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ