Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Examene de admitere » probleme grele 6
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
11 Sep 2010, 07:21

[Trimite mesaj privat]

probleme grele 6    [Editează]  [Citează] 

Postez sub acest titlu câteva dintre problemele cele mai dificile care au fost propuse la examenele de admitere.

S? se calculeze

ASE,2001

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
01 May 2010, 03:55

[Trimite mesaj privat]


Din postari precedente am aflat ca aproximarile prin polinoame Taylor sunt deja cunoscute din liceu. Fara indoiala ca atunci se cunoaste si dezvoltarea

pentru y care tinde spre zero in acel O( y^7 ) .
(Relatia de mai sus are urmatorul sens matematic: Diferenta dintre membrul stang, ln(1+y), si polinomul din membrul drept -fara acel O( .. ) - este o expresie care impartita la y^7 ramane marginita...)

Calculele cu "modulo y^7" se fac ca si calculele cu "modulo N", anume tot ce se divide cu acel lucru de sub modulo "pica". Legi de substitutie sunt de asemenea adevarate, daca prin substitutie in exemplul de mai sus, localizarea lui y la zero nu este violata... Se calculeaza *formal* usor - substituind y=x^5 si respectiv folosind compunerea de functii si polinoame Taylor asociate:

de unde rezulta usor ca limita ceruta este 5/2.

Cu calculatorul (sage de exemplu) putem sa aducem suport (verificare) pentru cele afirmate:

Eu stiu ca ceea ce e mai sus este complet inutil, dar asteptati acele teme de la facultate si veti intelege la ce e nevoie putere de calcul si exactitatea in el...


---
df (gauss)
enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
03 Aug 2010, 22:10

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Din postari precedente am aflat ca aproximarile prin polinoame Taylor sunt deja cunoscute din liceu.


Nu mai sunt de câ?iva ani. A?a c? e nevoie de alt? solu?ie.

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
04 Aug 2010, 09:45

[Trimite mesaj privat]




Cu l'Hopital se obtine ca limita primei fractii este 0. Limita celei de a doua fractii o scriem



Cu l'Hopital limita primului factor din produs este 1/2, iar al doilea are ca limita 5 caci fiecare termen din suma converge la 1.

Intrebare: De unde l-am scos pe acel x^5 pe care l-am adunat si l-am scazut?

Raspuns: Din dezvoltarile Taylor de mai sus. Am putea sa-l 'ghicim' si din faptul ca ln(1+y) se comporta la fel cu y pentru valori ale lui y=x^5 apropiate de 0.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
11 Sep 2010, 07:21

[Trimite mesaj privat]


De?i susbscriu metodei lui Gauss, putem continua despicarea firului în patru.

Introducem func?ia
. Observ?m c? func?ia este continu?, apoi observ?m c? este de fapt derivabil?, cu derivata continu?.

(cu l'Hopital). Ce avem de calculat? Avem de calculat

Putem aplica l'Hopital. Derivata numitorului este unu, iar cea a num?r?torului este



---
Euclid
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47504 membri, 58510 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ