Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Examene de admitere » UT CN 150
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
Strott
Grup: membru
Mesaje: 817
25 Apr 2010, 22:06

[Trimite mesaj privat]

UT CN 150    [Editează]  [Citează] 

Multimea valorilor reale ale lui a, pentru care functia f:R->R, f(x)=x^3 + ax + 1 este injectiva este...?

minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
25 Apr 2010, 12:47

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Multimea valorilor reale ale lui a, pentru care functia f:R->R, f(x)=x^3 + ax + 1 este injectiva este...?



Trebuie pusa conditia f'(x)>=0 pentru orice x real(de fapt trebuie ca f' sa nu-si schimbe semnul pe R, dar in cazul nostru asta inseamna ca nu trebuie sa fie negativ). Se obtine a>=0.

(am remediat greseala de tastare)


---
C.Telteu
Strott
Grup: membru
Mesaje: 817
25 Apr 2010, 21:26

[Trimite mesaj privat]


Recunosc ca ceva imi scapa...Deci, daca o functie este strict monotona atunci ea este injectiva.Functia data ia valori de la minus infinit la plus infinit ceea ce implica ,cu necesitate, ca derivata sa fie strict pozitiva:3x^2 + a >0 iar de aici a>0...Gresesc undeva?

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
25 Apr 2010, 21:52

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Recunosc ca ceva imi scapa...Deci, daca o functie este strict monotona atunci ea este injectiva.Functia data ia valori de la minus infinit la plus infinit ceea ce implica ,cu necesitate, ca derivata sa fie strict pozitiva:3x^2 + a >0 iar de aici a>0...Gresesc undeva?


Concluzia este corecta, dar formularea ar trebui poate un pic ajustata:

Cum f este functie continua, este injectiva daca si numai daca este strict monotona. Cum f este chiar derivabila, faptul ca este strict monotona revine la faptul ca derivata
are semn constant. Dar pentru valori mari ale lui x, derivata este pozitiva, deci trebuie sa fie pozitiva pentru orice x. In particular si pentru x=0, de unde se obtine conditia necesara si suficienta a>0.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
25 Apr 2010, 21:54

[Trimite mesaj privat]


De fapt,

minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
25 Apr 2010, 21:54

[Trimite mesaj privat]


am gresit eu litera... trebuia sa tastez a in loc de x
am sa remediez, pentru cine se mai uita. (a pote fi si 0)


---
C.Telteu
Strott
Grup: membru
Mesaje: 817
25 Apr 2010, 22:00

[Trimite mesaj privat]


OK.Acum e clar...Domnilor,va multumesc...si sa "traiti bine"...numai "succesuri"...fara "esece".Sunteti niste oameni deosebiti!

enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
25 Apr 2010, 22:02

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
OK.Acum e clar...Domnilor,va multumesc...si sa "traiti bine"...numai "succesuri"...fara "esece".Sunteti niste oameni deosebiti!


Dac? ai înv??a s? scrii LaTeX ?i s? evi?i apropourile legate de politic? (nu î?i au rostul pe acest forum în nici un caz) chiar ar fi OK.

Strott
Grup: membru
Mesaje: 817
25 Apr 2010, 22:05

[Trimite mesaj privat]


...eram prea bucuros ca am priceput solutia...Poate ca din cand in cand mai trebuie sa si zambim...Imi cer scuze.

enescu
Grup: moderator
Mesaje: 3403
25 Apr 2010, 22:06

[Trimite mesaj privat]


OK

[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47502 membri, 58500 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ