Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Examene de admitere » mic ajutor pt facultate
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
m6y6r6e
Grup: membru
Mesaje: 37
28 Nov 2009, 16:29

[Trimite mesaj privat]

mic ajutor pt facultate    [Editează]  [Citează] 

Am fost admisa la politehnica si urmeaza sa incep anul I. Din cate am vazut, voi studia mai multe tipuri de matematici: analiza, algebra, geometrie, matematici speciale si matematici asistate de calculator. Am inteles ca aceste materii cam dau batai de cap studentilor si as vrea sa stiu care e motivul pentru care multi se impotmolesc in ele. As dori sa stiu daca ar fi bine sa ma apuc inca de pe acum sa invat sau sa repet anumite lucruri, pentru a-mi fi mai usor la facultate. Tin sa precizez ca in liceu matematica a fost o materie pe care am indragit-o si as dori sa fie la fel si in facultate. In liceu m-am bazat in principal pe logica, dar am inteles ca la facultate e mult de tocit. E adevarat?

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
16 Sep 2009, 18:15

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Am fost admisa la politehnica si urmeaza sa incep anul I. Din cate am vazut, voi studia mai multe tipuri de matematici: analiza, algebra, geometrie, matematici speciale si matematici asistate de calculator. Am inteles ca aceste materii cam dau batai de cap studentilor si as vrea sa stiu care e motivul pentru care multi se impotmolesc in ele. As dori sa stiu daca ar fi bine sa ma apuc inca de pe acum sa invat sau sa repet anumite lucruri, pentru a-mi fi mai usor la facultate. Tin sa precizez ca in liceu matematica a fost o materie pe care am indragit-o si as dori sa fie la fel si in facultate. In liceu m-am bazat in principal pe logica, dar am inteles ca la facultate e mult de tocit. E adevarat?


In principiu, matematica de facultate este cel putin la fel de frumoasa ca si cea de liceu. Dar la fel cum in liceu unii elevi urasc anumite materii din cauza modului in care le prezinta profesorul respectiv, acelasi lucru se poate intampla si in facultati. Este drept ca ritmul in care trebuiesc acumulate cunostiintele de catre un student este accelerat fata de cel din liceu, motiv pentru care multi considera ca in facultate trebuie tocit mai mult.

Ca recomandari:

- nu este obligatoriu sa incepeti sa invatati in avans materia de facultate

- faptul ca stapaniti bine materia de liceu va ajuta; deci daca ati mai uitat din matematica de liceu, puteti face o usoara recapitulare

- in timpul anului universitar incercati sa tineti pasul cu materia, sa parcurgeti orice lectie dupa ce a fost predata si mai ales SA LE INTELEGETI LOGIC. Majoritatea studentilor cam lasa aproape totul pentru sesiune, ceea ce ii obliga apoi la eforturi mari intr-un interval de timp extrem de scurt




---
Pitagora,
Pro-Didactician
m6y6r6e
Grup: membru
Mesaje: 37
16 Sep 2009, 19:00

[Trimite mesaj privat]


Multumesc mult! O sa aplic!

m3th0dman
Grup: membru
Mesaje: 60
25 Sep 2009, 19:15

[Trimite mesaj privat]


Mi se pare aiurea faptul sa tocesti ceva la matematica. Eu sunt de parere ca trebuie intelese foarte bine conceptele si tipurile fundamentale de exercitii.


---
But though all our knowledge begins with experience, it does not follow that it all arises out of experience.
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
25 Sep 2009, 20:27

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Mi se pare aiurea faptul sa tocesti ceva la matematica. Eu sunt de parere ca trebuie intelese foarte bine conceptele si tipurile fundamentale de exercitii.

Perfect de acord. Din pacate insa, la multe universitati o nota buna la examenul de matematica (ca de altfel si celelalte materii) este bazata pe memorare.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
28 Nov 2009, 16:29

[Trimite mesaj privat]


Si la vremea mea, efortul si munca utile pe de o parte, inutile pe de alta,
depindeau
  • de inteligentza si calitatea de pamantean a profesorului in primul rand,
  • de materia in cauza in al doilea
  • si de probleme de organizare in cel de-al treilea. (De exemplu (i) adunat scripte, (ii) gasit timp de studiu care sa se potriveasca cu principalele activitati din studentie -gasit mancare, frecventat evenimente in masa, potolit drujba care taia lemne in sesiune la distanta de max. 100 de metri de toate ferestrele caminului, etc- (iii) ajuns la examen dupa o noapte de bridge, (iv) anularea efectului imediat al prafului din Bucuresti asupra gulerelor camasilor (v) aranjarea cartelelor de asa natura in manunchi la un loc, incat rularea programului Fortran -posibila o data la 2,3 zile- sa nu fie periclitata de echilibrul instabil al meselor pe care erau depozitate si planificarea din timp a trei rulari...)


    Un lucru care poate ajuta in zilele noastre in matematici speciale este intr-adevar computerul. El cam poate calcula si furniza exemple pentru cam tot ce se face la (liceu si mai ales) facultate.

    Programe libere, cu documentari libere, cu acces la cod si dorinta explicita de a incerca sa-l schimbam (optimizandu-l sau extinzandu-l) sunt:
    - sage, sagemath, www.sagematg.org (care contine)
    - maxima
    - gnuplot
    - Pari/Gp
    - GAP4
    - Singular ...


    ROG A SE PLASA PE ACEST SITE PROBLEME DE CALCUL DE MATEMATICI SPECIALE DE ORICE TIP!

    Bafta!


  • ---
    df (gauss)
    [1]


    Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47502 membri, 58497 mesaje.
    © 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ