Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Examene de admitere » UTC 691
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
DeliaSumalan
Grup: membru
Mesaje: 17
05 Aug 2011, 22:05

[Trimite mesaj privat]

UTC 691    [Editează]  [Citează] 


m3th0dman
Grup: membru
Mesaje: 60
18 Jul 2009, 20:03

[Trimite mesaj privat]


Fie I, primitva,

Cu substitutia


Deci


Ceva de genu' am gasit pe undeva p-aici (pe forum) rezolvat. Doar ca nu mai stiu exact unde.


---
But though all our knowledge begins with experience, it does not follow that it all arises out of experience.
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
12 Aug 2009, 04:40

[Trimite mesaj privat]


Nu am sansa sa dau aici o solutie "riguroasa si completa" pentru o problema care este problema de analiza de facultate, dar pot macar da un argument "simplu si credibil" pentru valoarea rezultatului. (De aici si pana la avea o argumentare completa este un drum lung...)

Problema cere cu palme mai intai studiul functiei/functiilor definita/definite pe [0,Pi/3] cu valori in IR,

care are limita pentru x->0 egala cu unu.

Trasati va rog graficul functiei cotangenta pe [ 0, Pi/3 ].

Trasati va rog graficul functiei cotangenta^100 pe [ 0, Pi/3 ].

Punctul critic al discutiei este deci/desigur Pi/4. Aici cotangenta trece de la valori mai mari ca unu la valori mai mici ca unu... Cu aceste pregatiri avem usor

In punctul marcat cu semnul intrebarii s-a aplicat teorema de convergenta dominata a lui Lebesgue.
Ea asigura schimbarea a doua tipuri de "operatori din analiza", a doua "limite"
(una obisnuita, cealalta Riemann...)

(Aceasta trecere poate fi demonstrata si cu mana in acest caz special, in care avem monotonie in n si x...)

Majorarea si minorarea functiei de integrat sunt usoare folosind monotonia in n si x...

Tema pentru acasa:


---
df (gauss)
Strott
Grup: membru
Mesaje: 817
05 Aug 2011, 06:40

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Nu am sansa sa dau aici o solutie "riguroasa si completa" pentru o problema care este problema de analiza de facultate, dar pot macar da un argument "simplu si credibil" pentru valoarea rezultatului. (De aici si pana la avea o argumentare completa este un drum lung...)

Problema cere cu palme mai intai studiul functiei/functiilor definita/definite pe [0,Pi/3] cu valori in IR,

care are limita pentru x->0 egala cu unu.

Trasati va rog graficul functiei cotangenta pe [ 0, Pi/3 ].

Trasati va rog graficul functiei cotangenta^100 pe [ 0, Pi/3 ].

Punctul critic al discutiei este deci/desigur Pi/4. Aici cotangenta trece de la valori mai mari ca unu la valori mai mici ca unu... Cu aceste pregatiri avem usor

In punctul marcat cu semnul intrebarii s-a aplicat teorema de convergenta dominata a lui Lebesgue.
Ea asigura schimbarea a doua tipuri de "operatori din analiza", a doua "limite"
(una obisnuita, cealalta Riemann...)

(Aceasta trecere poate fi demonstrata si cu mana in acest caz special, in care avem monotonie in n si x...)

Majorarea si minorarea functiei de integrat sunt usoare folosind monotonia in n si x...

Tema pentru acasa:


Fara a folosi teorema de convergenta dominata a lui Lebesque nu se poate rezolva?

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
05 Aug 2011, 22:05

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

Fara a folosi teorema de convergenta dominata a lui Lebesque nu se poate rezolva?






---
df (gauss)
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47509 membri, 58521 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ