Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Examene de admitere » AM 213
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
vreaulaupt123
Grup: membru
Mesaje: 120
22 Feb 2009, 22:18

[Trimite mesaj privat]

AM 213    [Editează]  [Citează] 

Se da f:R->R definita prin
, cu a si b reali.
Sa se determine a si b astfel ca f sa admita punctele -1, 2 si 5 ca puncte de extrem local.

Daca DELTA<=0 =>

Daca DELTA>0 => am explicitat functia pe ramuri

Apoi am derivat functia si am pus conditia ca f'(-1)=f'(2)=f'(5)=0 si am determinat pe a :
daca DELTA>0 => a poate fi -2,4, 10 sau 2,-4,-10
daca DELTA<=0 => a poate fi -2,4,10

Pt a il afla pe b trebuie sa rezolv inecuatiile duble generate de pozitia lui x intre radacini. (am obtinut de exemplu b<1, b<4, b<25, deci nu o solutie unica)

Am ajuns la foarte multe cazuri posibile si cred ca metoda aleasa nu e eficienta, avand in vedere ca raspunsurile posibile au valoare unica pt a si b.

Cum altfel as putea proceda?


Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
22 Feb 2009, 22:18

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Se da f:R->R definita prin
, cu a si b reali.
Sa se determine a si b astfel ca f sa admita punctele -1, 2 si 5 ca puncte de extrem local.

Daca DELTA<=0 =>

Daca DELTA>0 => am explicitat functia pe ramuri

Apoi am derivat functia si am pus conditia ca f'(-1)=f'(2)=f'(5)=0 si am determinat pe a :
daca DELTA>0 => a poate fi -2,4, 10 sau 2,-4,-10
daca DELTA<=0 => a poate fi -2,4,10

Pt a il afla pe b trebuie sa rezolv inecuatiile duble generate de pozitia lui x intre radacini. (am obtinut de exemplu b<1, b<4, b<25, deci nu o solutie unica)

Am ajuns la foarte multe cazuri posibile si cred ca metoda aleasa nu e eficienta, avand in vedere ca raspunsurile posibile au valoare unica pt a si b.

Cum altfel as putea proceda?



Fie
. Functiile f si g au aceleasi abscise de puncte de extrem, deci este suficient sa studiem functia g. Daca discriminantul functiei din interiorul modulului este
, atunci
are 1 punct de extrem (varful). Daca
, atunci g are doua puncte de minim in radacini (acestea trebuie sa fie -1 si 5) si mai are un punct de maxim relativ intr-un punct intre radacini unde se anuleaza derivata (acesta va fi varful de abscisa 2). Rezulta a=-4, b=-5.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47502 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ