Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Testare Naţională 2007 » am uitat ceva, un pic de ajutor
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
silviuD
Grup: membru
Mesaje: 12
21 Jun 2007, 15:16

[Trimite mesaj privat]

am uitat ceva, un pic de ajutor    [Editează]  [Citează] 

care era formula pentru raza cercului inscris si circumscris am uitat


---
Invatati invatati invatati Lenin
ConstObreja
Grup: membru
Mesaje: 132
19 Jun 2007, 21:18

[Trimite mesaj privat]

Utile    [Editează]  [Citează] 

[Citat]
care era formula pentru raza cercului inscris si circumscris am uitat

r=s/p, unde r=raza cercului inscris, s=aria, p= semiperimetrul triunghiului.
Bonus! R=abc/4s, unde R=raza cercului circumscris, a, b, c sunt lungimile laturilor, iar s= .. ca mai sus!
SuperBONUS! Daca stii lungimile laturilor unui triunghi, poti afla aria trunghiului cu formula lui Heron. Cred ca o stii! (s=R(p(p-a)(p-b)(p-c)), unde literele au semnificatia de mai sus iar prin R(x) am notat RADACINA PATRATA a numarului x). Ceea ce cred ca nu stii, este FORMA pentru RADICALI a formulei lui Heron. Nu se foloseste prea des dar este FOARTE PUTERNICA! Se obtine facand calculele din formula clasica si reasezand termenii (de fapt, formula pe care o stii este derivata din formula pe care ti-o spun!)
s2=(4a2*b2-(a2+b2-c2)2)/16.
Cand vezi (numai in formula de mai sus!) x2, citeste ' x patrat'! Daca n-ai inteles, traduc: patratul ariei triunghiului este egal cu .... '(4 a patrat*b patrat-(a patrat +b patrat - c patrat) la patrat) totul supra 16' Uff! Asa ceva n-am mai facut! Vreau sa precizez ca exista, intr-o varianta, o problema in care avem un triunghi cu laturile 5, 6 si R(17) si se cere aria lui. Problema, in contextul ei, poate fi rezolvata folosind teorema celor trei perpendiculare, si multe altele. Dar daca folosim formula de mai sus, aria triughiului se calculeaza (relativ) simplu, eu, rezolvitorul, am scapat de sarcina si ramane EVALUATORUL sa decida daca ia sau nu in consideratie rezolvarea mea, analizand rezultatul obtinut de mine (corect) si modalitatea de rezolvare. In mod normal, trebuie sa ia un pix sau un creion si sa verifie formula (daca nu o stia!) si sa-mi dea punctele! Anormal... poate fi orice!!!
Tu ai incredere! (Dar cred ca dormi sau asa ar trebui!)
Succes!
prof. C. Obreja, Roman


---
Dorim sa fim, cand nu vor mai fi, prin cei ce vor fi
silviuD
Grup: membru
Mesaje: 12
20 Jun 2007, 15:30

[Trimite mesaj privat]


multumesc mult :D am dat testul la mate si am gresit numai 15 d) deci cred ca am facut o impresie buna acuma mai am o ultima batalie cu istoria :D


---
Invatati invatati invatati Lenin
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
21 Jun 2007, 12:31

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
care era formula pentru raza cercului inscris si circumscris am uitat

r=s/p, unde r=raza cercului inscris, s=aria, p= semiperimetrul triunghiului.
Bonus! R=abc/4s, unde R=raza cercului circumscris, a, b, c sunt lungimile laturilor, iar s= .. ca mai sus!
SuperBONUS! Daca stii lungimile laturilor unui triunghi, poti afla aria trunghiului cu formula lui Heron. Cred ca o stii! (s=R(p(p-a)(p-b)(p-c)), unde literele au semnificatia de mai sus iar prin R(x) am notat RADACINA PATRATA a numarului x). Ceea ce cred ca nu stii, este FORMA pentru RADICALI a formulei lui Heron. Nu se foloseste prea des dar este FOARTE PUTERNICA! Se obtine facand calculele din formula clasica si reasezand termenii (de fapt, formula pe care o stii este derivata din formula pe care ti-o spun!)
s2=(4a2*b2-(a2+b2-c2)2)/16.
Cand vezi (numai in formula de mai sus!) x2, citeste ' x patrat'! Daca n-ai inteles, traduc: patratul ariei triunghiului este egal cu .... '(4 a patrat*b patrat-(a patrat +b patrat - c patrat) la patrat) totul supra 16' Uff! Asa ceva n-am mai facut! Vreau sa precizez ca exista, intr-o varianta, o problema in care avem un triunghi cu laturile 5, 6 si R(17) si se cere aria lui. Problema, in contextul ei, poate fi rezolvata folosind teorema celor trei perpendiculare, si multe altele. Dar daca folosim formula de mai sus, aria triughiului se calculeaza (relativ) simplu, eu, rezolvitorul, am scapat de sarcina si ramane EVALUATORUL sa decida daca ia sau nu in consideratie rezolvarea mea, analizand rezultatul obtinut de mine (corect) si modalitatea de rezolvare. In mod normal, trebuie sa ia un pix sau un creion si sa verifie formula (daca nu o stia!) si sa-mi dea punctele! Anormal... poate fi orice!!!
Tu ai incredere! (Dar cred ca dormi sau asa ar trebui!)
Succes!
prof. C. Obreja, Roman

Mai pe scurt:
,

si


---
Doamne ajuta...
Petre
ConstObreja
Grup: membru
Mesaje: 132
21 Jun 2007, 15:16

[Trimite mesaj privat]

Heron ptr. radicali    [Editează]  [Citează] 

[Citat]
Mai pe scurt:
si

Am mai invatat ceva: aceasta pagina are un editor de ecuatii! Si pentru asta, va multumesc!
Sa incerc acum sa scriu formula pe care am dat-o in interventia anterioara (eu in spun 'FORMULA LUI HERON pentru radicali (!?)) (desi era bine daca faceati dummneavoastra transpunerea, dar sper sa reusesc!)

sau

dar si

Uff! Chiar am reusit! Sunt fericit! Stiti cumva, LATEX-ul accepta si 'programare'? Adica, daca vreau sa scriu niste GENERATOARE DE TESTE (de ex.) cum puteti gasi pe site-ul meu http://edu.adralex.ro/sc5roman/mate/baza/mathHome.html, la GenerezTeste, pot sa fac asta in Latex? Eu am gasit niste variante care fac cam acelasi lucru dar erau ... statice: "Asta ai scris, asta gasesti". As vrea sa scriu, de ex., formule de genul celei de mai sus, dar in care a, b, c sa fie ... numere generate aleator . Sau Latex-ul de aici este doar un simplu editor (frumos, dar ... doar un scrib!).
Din nou, si sper ca nu pentru ultima data, MULTUMESC (mult, cu zic tinerii!)
Cu stima, prof. Constantin Obreja, Roman.



---
Dorim sa fim, cand nu vor mai fi, prin cei ce vor fi
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47495 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ