Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Testare Naţională 2007 » la romana a fost usor
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
alyn
Grup: membru
Mesaje: 1
19 Jun 2007, 12:08

[Trimite mesaj privat]

la romana a fost usor    [Editează]  [Citează] 

la romana a fost usor....cu matematik stau mai prost da poate ma descurc....da doamne sa pice ceva usor...


---
alynn
ConstObreja
Grup: membru
Mesaje: 132
19 Jun 2007, 12:08

[Trimite mesaj privat]

O lupta-i viata, deci te lupta...    [Editează]  [Citează] 

[Citat]
la romana a fost usor....cu matematik stau mai prost da poate ma descurc....da doamne sa pice ceva usor...


Daca esti un elev BUN intr-o clasa BUNA, n-ai motive de ingrijorare! Chiar ar trebui sa te rogi sa fie 'extrasa' (cum? N-am vazut! La primul test m-am uitat la TVR1 sa vad cum se face extragerea si ... l-am vazut pe Geoana!) o varianta mai grea. Argument: desi exista 'CRITERII DE NOTARE', ele raman pe hartie! Doi profesori diferiti, sau chiar acelasi profesor la clase 'paralele' poate nota altfel, in functie de nivelul clasei si 'pretentilor' profesorului. Asadar, daca fi-va un subiect greu, el va scoate la iveala pe cei CE STIU MATEMATICA sau pe CEI NOROCOSI! Marea testare a viitorilor carmuitori ai Romaniei (cei care VOR ASIGURA PENSIA PROFESORILOR de astazi), cred ca este MAREA LOTERIE! Este posibil sa apara 'pe firmament' unii care au rezolvat si memorat 6 teste! Ca la 6 din 49! Poti sa joci n-1 variante din n variante posibile si sa se 'extraga' varianta pe care n-ai jucat-o! Chiar si asa, nu trebuie sa te superi: consider-o o noua provocare si incearca sa o stapanesti! Toreadorul intra in arena nu pentru aplauze (desi nu-i displac!), nici pentru a mai ucide un taur, ci pentru ceea ce se intampla pana la final, adica pentru LUPTA IN SINE! Orice problema noua este o noua provocare, o noua corida! Crezi ca profesorii au fost (toti) fortati sa invete matematica? Unora le face placere sa dezlege integrame sau rebusuri, altora le face placere sa 'dezlege piramide', noi, profesori de matematica, vedem in fiecare problema o noua piramida (cu Sfinxul ei), un Everest de cucerit, un scop! Vrei ca totul sa fie lin, calm, "deja vu"? Nu cred! O asemenea viata ar fi plictisitoare! Aceepta lupta, (chiar daca e inegala) dar lupta! Numai invingarorii sunt aplaudati! Dar si cei ce lupta au parte (macar in timpul luptei) de ovatii si aplauze!
Cu cat lupta e mai dura, cu atat aplauzele sunt mai aprise.
Succes!
Prof. C. Obreja, Roman


---
Dorim sa fim, cand nu vor mai fi, prin cei ce vor fi
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47500 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ