Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Testare Naţională 2007 » Nu pot sa dorm noaptea!
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
Ema21
Grup: membru
Mesaje: 2
19 Jun 2007, 17:58

[Trimite mesaj privat]

Nu pot sa dorm noaptea!    [Editează]  [Citează] 

Sunt eleva in clasa a VIII-a si va rog frumos daca puteti sa ma ajutati putin. Am auzit niste colegi si chiar profesori de-ai lor ca la problema 15 la pct a) ei deseneaza figura si decat o noteaza. Apoi la celelalte puncte deseneaza alta figura pe care lucreaza. Mi s-a parut stupid, dar am vazut destui care fac asa ceva. Mai am o intrebare. La partea I, cand este vorba de volum sau arie la corpuri rotunde se pune si "pi-ul" sau numai rezultatul in numere, ca pe subiect este deja completat. Va rog frumos daca imi puteti raspunde voi cum faceti aici, pe forum, sau pe mailurile emanuela_anton@yahoo.com flaviusanton@hotmail.com . Va multumesc

Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
17 Jun 2007, 19:13

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Sunt eleva in clasa a VIII-a si va rog frumos daca puteti sa ma ajutati putin. Am auzit niste colegi si chiar profesori de-ai lor ca la problema 15 la pct a) ei deseneaza figura si decat o noteaza. Apoi la celelalte puncte deseneaza alta figura pe care lucreaza. Mi s-a parut stupid, dar am vazut destui care fac asa ceva. Mai am o intrebare. La partea I, cand este vorba de volum sau arie la corpuri rotunde se pune si "pi-ul" sau numai rezultatul in numere, ca pe subiect este deja completat. Va rog frumos daca imi puteti raspunde voi cum faceti aici, pe forum, sau pe mailurile emanuela_anton@yahoo.com flaviusanton@hotmail.com . Va multumesc


Cel mai bun lucru este sa-ti folosesti bunul simt. La urma urmei, la examen trebuie sa raspunzi la intrebari si raspunsurile trebuie sa fie corecte. La figuri, de obicei problema 15 punctul (a) iti cere sa desenezi ceva, de obicei un corp fundamental. Desenaza figura. Colegii si profesorii de care vorbesti probabil se gandesc ca acea figura desenata reprezinta raspunsul la punctul (a), deci n-o 'strica' aduagandu-i tot felul de constructii, etc. Pur si simplu ei folosesc alta figura pentru rezolvarea punctelor urmatoare.

In ceea ce priveste raspunsurile care contin
, rezultatul corect este cel de pe hartie. Daca
este deja scris acolo, evident ca nu mai trebuie sa-l pui (desi daca il mai scrii inca o data, ne-am mira sa fii depunctata pentru asta).


---
Euclid
ConstObreja
Grup: membru
Mesaje: 132
19 Jun 2007, 11:13

[Trimite mesaj privat]

Unde dai si unde crapa    [Editează]  [Citează] 

[Citat]

Cel mai bun lucru este sa-ti folosesti bunul simt. La urma urmei, la examen trebuie sa raspunzi la intrebari si raspunsurile trebuie sa fie corecte. La figuri, de obicei problema 15 punctul (a) iti cere sa desenezi ceva, de obicei un corp fundamental. Desenaza figura. Colegii si profesorii de care vorbesti probabil se gandesc ca acea figura desenata reprezinta raspunsul la punctul (a), deci n-o 'strica' aduagandu-i tot felul de constructii, etc. Pur si simplu ei folosesc alta figura pentru rezolvarea punctelor urmatoare.

In ceea ce priveste raspunsurile care contin
, rezultatul corect este cel de pe hartie. Daca
este deja scris acolo, evident ca nu mai trebuie sa-l pui (desi daca il mai scrii inca o data, ne-am mira sa fii depunctata pentru asta).


1) Foarte buna precizarea cu 15a)! Normal ar fi ca la acest punct sa existe o figura DISTINCTA. Pentru celelalte puncte, in care e nevoie de trasarea altor linii, ar fi bine sa se deseneze o alta reprezentare (sesisati ca am evitat formularea: 'sa se faca alta figura'!). Cred ca in joc sunt 5 puncte "la dispozitia corectorului", ceea ce nu suna prea bine! Unii depuncteaza si pentru faptul ca liniile 'care nu se vad' (desi le vedem, pentru ca NE TREBUIE si nu putem rezolva problema fara ele, mai mult TREBUIE SA VEDEM SI CEEA CE ... NU VEDEM!) nu sunt ... punctate, altii dau punctele chiar daca figura 'parca aduce cu' corpul cerut. Cred ca baremele (dar mai ales, INTELEGEREA corectorilor) vor 'bagateliza' acest aspect. Fiecare corector ar trebui sa lucreze pe o reprezentare proprie si sa urmareasca doar rationamentul elevului. ATENTIE copii! Nu scrieti in rezolvarea unei probleme PUNCTE PE CARE NU LE AVETI PE FIGURA! Riscati mult! Apoi redactati asa cum v-a invatat "domnuuuuuuul" sau "doamnaaaaaaaaa"! Inchipuiti-va (chiar de va face placere sau nu!) ca e alaturi si va urmareste redactarea: daca 'vedeti' ca zambeste amar, inseamna ca ati omis sau ati gresit ceva. Daca nu aveti alta idee, ignorati 'zambetul'. Cine stie, poate va fi bine!
2) Prezenta celebrului
in finalul raspunsului de la I) este o alta 'gaselnita' a propunatorilor! Ce efect are?
a)Unii copii l-au luat ca facand parte din ... unitatea de masura! "Volumul sferei se masoara in
cm3" (!!!) si nu-l mai pun nici la problema 15!
b) Vor fi multi copii care-l vor trece acolo unde nu trebuie, multi care-l vor omite acolo unde trebuia pus. Ce va face corectorul (mai bine zis, evaluatorul)? Daca va fi cazul, se va fi facut ca ... n-a vazut asta si, in cosecinta, va da punctele (repet, daca e cazul, adica pentru un 5!). Daca e o teza buna, e putin probabil ca elevul sa beneficieze de clementa, mai ales daca evaluatorul este profesor de liceu si e la primele teze din serie. Ca o concluzie, "Cine seamna vant, culege furtuna"! Cred ca s-a gresit la conceperea modului de redactare: trebuia cerut raspunsul NUMERIC COMPLET, si trecuta numai unitatea de masura. "Ce va fi, va fi!" Suparator este faptul ca NU VOM STI NICIODATA pentru ce au fost depunctati elevii nostri! Nici ei nu vor sti, vor face contestatii, nu vor mai intelege ce li se intampla si ... toate consecintele!
Numai bine si SUCCES tuturor!
prof. C. Obreja, Roman

P.S. Iar tu, norocosule de 14 ani, dormi linistit! SI MAINE E O ZI! Nu se vor rasturna muntii din cauza unei note! Orice este reparabil, iar unele greseli chiar pot fi ... binevenite, adica iti pot arata o alta cale spre implinirea ta! Mult noroc!


---
Dorim sa fim, cand nu vor mai fi, prin cei ce vor fi
Ema21
Grup: membru
Mesaje: 2
19 Jun 2007, 17:58

[Trimite mesaj privat]


Multumesc mult! Ati fost foarte prompti, chiar aveam nevoie de raspunsurile dvs.

[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47495 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ