Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Testare Naţională 2007 » varianta 28
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
dasu
Grup: membru
Mesaje: 4
13 Jun 2007, 20:45

[Trimite mesaj privat]

varianta 28    [Editează]  [Citează] 

Am o mare rugaminte . Am rezolvat problema 15 punctul d in alt mod, dar nu am obtinut acelasi rezultat. Nu stiu unde am gresit. Va rog ajutati-ma!!!!

Fie BH perpendicular (MCBâ??)
Fie piramida BMCBâ?? cu varful B si baza MCBâ?? rezulta VBMCBâ?? = BH* AMCBâ?? /3

Fie piramida MBâ??BC cu varful M si baza Bâ??BC rezulta VMBâ??BC = MB * A Bâ??BC / 3

DAR V BMCBâ?? = V MBâ??BC

rezulta egaland BH = MB * ABâ??BC / A MCBâ??

triunghiul Bâ??BM dreptunghic, masura unghiului Bâ??BH = 90 rezulta Bâ??M2= Bâ??B2 +MB2 rezulta Bâ??M2= 62 + 32 Bâ??M = 3 radical din 5

triunghiul CMB dreptunghic, masura unghiului CMB = 90 rezulta CM2 = CB2 â?? MB2 rezulta CM2 = 62 â?? 32 = 27 CM = 3 radical din 3

(MCBâ??) perpendicular (ABBâ??) rezulta MC perpendicular MBâ?? rezulta ca triunghiul CMBâ?? dreptunghic
A MCBâ?? = MC * MBâ?? / 2 = 3 radical din trei ori 3 radical din 5 / 2 = 9 radical din 15 / 2
A Bâ??BC = BBâ?? * BC / 2 = 6*6 / 2 = 18
Deci BH = 3*18 / 9radical din 5 /2 = 4radical din 15 / 5

Ma scuzati pentru ca nu am folosit semnele corecte!

ConstObreja
Grup: membru
Mesaje: 132
12 Jun 2007, 19:08

[Trimite mesaj privat]


Greseala e in calcularea volumului piramidei MB'BC: ai luat varful "unde nu trebuia" (desi nimeni nu te opreste sa faci asta!), dar, luand varful in M, inaltimea nu este MB (ci perpendiculara din M pe BB'C, adica perpendiculara din M pe BC! Mai trebuie demonstrat si asta!) Daca luai piramida cu varful in B' (si, culmea, asta se vede si 'legat la ochi'!) nu mai aveai probleme. IDEEA E FOARTE BUNA, dar FII ATENT LA COLTURI! Te poti zgariia!
Numai bine,


---
Dorim sa fim, cand nu vor mai fi, prin cei ce vor fi
dasu
Grup: membru
Mesaje: 4
13 Jun 2007, 19:31

[Trimite mesaj privat]


Va multumesc mult! Acum mi-am dat seama de greseala facuta. Asa se intampla cand ma grabesc..."sunt legata la ochi". Sper sa nu se intample asta si la examen. Va multumesc inca odata!

ConstObreja
Grup: membru
Mesaje: 132
13 Jun 2007, 20:45

[Trimite mesaj privat]


Nu esti singura care greseste! Uneori gresim si noi, "cei doxati, avizati si ... atestati" nu scapam de greseli! "Erare humanum est..." Ai grija si la problemele in care se cere unghiul dintre doua drepte, evident, necoplanare! Foloseste linii mijlocii (care sunt paralele cu dreptele date), dar ai grija cum le alegi: o alegere nefericita (ti-o spune "un atestat"!) te poate duce la foarte multe calcule! Gandeste-te ca subiectul se adreseaza unei "mase largi" deci, ar trebui sa fie 'putin mai simplu'! (?!). Nu e mereu e asa, dar ...!
RECOMANDARE: (care rezulta din ceea ce ai scris) Deschide didactic.ro (nu-i fac reclama pe alt site, dar asta e!) si vei gasi la MATEMATICA, niste INDRUMARI, sfaturi pentru TOTI CEI CA TINE. Nu le-am scris eu (si-mi pare rau pentru asta) dar il felicit pe cel care le-a scris (Articolul are titltul "La examen (ultimile recomandari)" sau ceva asemanator Il gasesti, azi, in pagina de dechidere. Maine nu stiu, poate la Diverse..). Iti vor fi de folos! Nu te panica, e .... doar un PAS SPRE DEVENIREA TA! Uneori, chiar si un pas gresit, poate fi UN PAS BUN!
Mult succes!
Sa auzim de bine!


---
Dorim sa fim, cand nu vor mai fi, prin cei ce vor fi
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47495 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ