Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Testare Naţională 2007 » *greseala la varianta 34
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
silviuD
Grup: membru
Mesaje: 12
08 Jun 2007, 23:12

[Trimite mesaj privat]

*greseala la varianta 34    [Editează]  [Citează] 

exercitiul 6 este gresit raspunsul este 2 radical 2 sper sa corectati curand :D (scz fiindca nu stiu sa cu radical )


---
Invatati invatati invatati Lenin
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
31 May 2007, 09:04

[Trimite mesaj privat]

Nu este nici o greseala    [Editează]  [Citează] 

[Citat]
exercitiul 6 este gresit raspunsul este 2 radical 2 sper sa corectati curand :D (scz fiindca nu stiu sa cu radical )

Rezultatul corect este cel dat de noi. Rezolvarea este deja destul de detaliata ca sa va lamuriti.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
Kix
Grup: membru
Mesaje: 213
31 May 2007, 11:22

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
(scz fiindca nu stiu sa cu radical )

Cum se traduce aceasta observatie???


---
x
silviuD
Grup: membru
Mesaje: 12
31 May 2007, 23:11

[Trimite mesaj privat]


sincer nu mi se pare corect mam uitat si pe www.edu.ro la variante ca nu cumva sa fi fost vreo schimbare si nu nare cum sa fie raspunsul dat de dumneavoastra, fiindca in patratelul cu latura de 1 cm sa iau punctele M N P Q la jumatatile segmentelor AB BC CD si DA deci in triunghiul AMQ catetele sunt de 0.5 cm => ipotenuza este 0.5radical din 2 , 0.5radical din 2*4 = 2 radical din 2
la raspunsul dat de voi ati luat cateta aceea de 3 deci.... cred ca latura era de 6 in problema rezolvata de voi, nu stiu ce sa mai cred....

uitati si variante pe care am luato de pe edu
http://subiecte2007.edu.ro/teste_nationale/subiecte/matematica/matematica/varianta_034.html problema 6


---
Invatati invatati invatati Lenin
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
01 Jun 2007, 00:01

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
sincer nu mi se pare corect mam uitat si pe www.edu.ro la variante ca nu cumva sa fi fost vreo schimbare si nu nare cum sa fie raspunsul dat de dumneavoastra, fiindca in patratelul cu latura de 1 cm sa iau punctele M N P Q la jumatatile segmentelor AB BC CD si DA deci in triunghiul AMQ catetele sunt de 0.5 cm => ipotenuza este 0.5radical din 2 , 0.5radical din 2*4 = 2 radical din 2
la raspunsul dat de voi ati luat cateta aceea de 3 deci.... cred ca latura era de 6 in problema rezolvata de voi, nu stiu ce sa mai cred....

uitati si variante pe care am luato de pe edu
http://subiecte2007.edu.ro/teste_nationale/subiecte/matematica/matematica/varianta_034.html problema 6


Cred ca incep sa inteleg de unde vine incurcatura. Prin patratel in acest enunt se intelege unul din PATRATELELE MICI si nu patratul mare care contine 36 de patratele mici. Cu notatiile pe care le folositi lungimea lui AB este 6 si nu 1.

Nu realizasem pana acum ca enuntul acestui exercitiu poate conduce la incurcaturi, dar acum sunt de acord ca ar fi fost de preferat ca propunatorul sa scrie mai explicit enuntul.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
silviuD
Grup: membru
Mesaje: 12
01 Jun 2007, 00:11

[Trimite mesaj privat]


Acum am pricput si eu multumesc pentru explicatie, trebuia sa fiu mai atent la fondul asa zisului meu patratel si sa fiu atent la diminutivul dat. Multumesc inca odata pentru explicatie :D


---
Invatati invatati invatati Lenin
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
03 Jun 2007, 16:17

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Acum am priceput si eu multumesc pentru explicatie, trebuia sa fiu mai atent la fondul asa zisului meu patratel si sa fiu atent la diminutivul dat. Multumesc inca odata pentru explicatie :D

Cand a spus Lenin asta?


---
Doamne ajuta...
Petre
Edy2007
Grup: membru
Mesaje: 1
05 Jun 2007, 21:33

[Trimite mesaj privat]


Exista insa o greseala la var 34 la ex 15 , b in loc de diagonala cubului trebuie diagonala unei fete a cubului ( despre latura acelui tetraedru vb )

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
05 Jun 2007, 22:19

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Exista insa o greseala la var 34 la ex 15 , b in loc de diagonala cubului trebuie diagonala unei fete a cubului ( despre latura acelui tetraedru vb )

Multumim de sesizare. Vom pune cuvantul lipsa "fetei" intre "diagonalei" si "cubului".


---
Pitagora,
Pro-Didactician
silviuD
Grup: membru
Mesaje: 12
08 Jun 2007, 21:41

[Trimite mesaj privat]


in primul rand nea petre ma citezi inutil si prost ce rost are sa citezi ce spun eu si dupaia ma intrebi de ce am pus acel citat in "semnatura", si lenin a spus invatati invatati invatati sa inventat un lucru foarte dragut acum multi ani care se numeste motor de cautare de exemplu google, altavista daca esti capabil a scrie :"invatati invatati invatati" o sati dea rezultate suficiente ca sati satisfaca dorinta de cunostere


---
Invatati invatati invatati Lenin
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
08 Jun 2007, 23:12

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
in primul rand nea petre ma citezi inutil si prost ce rost are sa citezi ce spun eu si dupaia ma intrebi de ce am pus acel citat in "semnatura", si lenin a spus invatati invatati invatati sa inventat un lucru foarte dragut acum multi ani care se numeste motor de cautare de exemplu google, altavista daca esti capabil a scrie :"invatati invatati invatati" o sati dea rezultate suficiente ca sati satisfaca dorinta de cunostere

Va rugam sa pastrati un ton civilizat. Sunteti liber sa raspundeti sau nu la orice intrebare, nu are insa rost sa deviem de la subiect si sa facem speculatii pe marginea a tot felul de lucruri. Anonimatul de pe forum nu a fost creat ca sa se poate arunca vorbe din spatele lui.


---
Euclid
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47486 membri, 58461 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ