Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Testare Naţională 2007 » Ingrijorare
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
letty
Grup: membru
Mesaje: 6
26 Mar 2007, 17:00

[Trimite mesaj privat]

Ingrijorare    [Editează]  [Citează] 

Buna ziua!

1) Sunt mamica unei fetite care in vara va sustine examenele Testarii Nationale.

In ultima vreme am intrat pe diverse site-uri si forumuri avand surpriza sa deduc din mesajele citite, ca ar mai fi greseli chiar si in ultimele versiuni publicate pe 19.02.2007. Chiar si in indicatii. Va dati seama cat de ingrijoratoare este aceasta situatie pentru parinti?
(Daca spun un neadavar imi cer scuze, deoarece eu nu am timp sa parcurg variantele, nici eratele si nici indicatiile.)

Sa fi disparut oare pasiunea pentru rigurozitatea matematica?

Copiii vor avea oricum emotii si nu are sens ca acestea sa fie amplificate de capcanele unuia sau altuia dintre subiecte.

Ar fi corect ca variantele "imperfecte" sa fie eliminate si interzise.


2) Solutiile publicate de dumneavoastra sunt pentru ultimele versiuni ale variantelor (cele din 19.02.2007)?




---
ing. Violeta SANDA
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
22 Mar 2007, 17:01

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

1) Sunt mamica unei fetite care in vara va sustine examenele Testarii Nationale.

In ultima vreme am intrat pe diverse site-uri si forumuri avand surpriza sa deduc din mesajele citite, ca ar mai fi greseli chiar si in ultimele versiuni publicate pe 19.02.2007. Chiar si in indicatii. Va dati seama cat de ingrijoratoare este aceasta situatie pentru parinti?
(Daca spun un neadavar imi cer scuze, deoarece eu nu am timp sa parcurg variantele, nici eratele si nici indicatiile.)

Este adevarat! Chiar si dupa publicarea la 19 februarie a variantelor definitive
mai exista greseli in enunturi si exista indicatii imperfecte.

Nu are sens insa sa exageram. In Forumul nostru gasiti o sectiune dedicata acestor greseli. Va puteti convinge acolo ca pentru testele nationale scaparile sunt foarte putine. Pentru comparatie consultati sectiunea imensa de greseli de bacalaureat.

[Citat]

Sa fi disparut oare pasiunea pentru rigurozitatea matematica?

Absolut deloc. Faptul ca exista multi profesori si matematicieni ce tin la rigoare este dovedit chiar de existenta pro-didactica.ro. Puteti insa afirma fara teama sa gresiti ca Ministerul Educatiei face experimente cu scolarii sau ca in conducerea Ministerul Educatiei exista incompetenti.

Sper sa nu fiu gresit inteles. Nu ii consider vinovati pe profesorii care au facut subiectele si indicatiile oficiale. Sunt convins ca scaparile (putine la numar) sunt datorate termenului scurt pe care l-au avut la dispozitie. Conducerea Ministerului este in totalitate vinovata pentru modul iresponsabil de organizare a examenelor nationale din acest an.

[Citat]

Copiii vor avea oricum emotii si nu are sens ca acestea sa fie amplificate de capcanele unuia sau altuia dintre subiecte.

Ar fi corect ca variantele "imperfecte" sa fie eliminate si interzise.

De acord! Ma tem insa ca din motive ce tin de scaunul ministrului asa ceva nu se va intampla caci ar insemna recunoasterea greselii.

[Citat]

2) Solutiile publicate de dumneavoastra sunt pentru ultimele versiuni ale variantelor (cele din 19.02.2007)?
Toate rezolvarile cu chenar rosu sunt pentru variantele definitive. Doar cele de la 1 la 20 sunt pentru cele de dinainte de 19 februarie, dar peste cateva zile vor fi aduse si ele la zi.



---
Pitagora,
Pro-Didactician
letty
Grup: membru
Mesaje: 6
26 Mar 2007, 17:00

[Trimite mesaj privat]


Multumesc pentru raspunsurile punctuale.

Nici nu va imaginati cat apreciez ceea ce faceti!

(Initial, cand am aflat ca exista un site pe care se vor publica rezolvarile variantelor la Matematica mi-am zis ca este probabil o gluma.)



---
ing. Violeta SANDA
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47500 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ