Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Pentru isteţii din ciclul primar » in cate moduri pot fi vopsite cu 6 culori fetele unui cub?
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
JustM3
Grup: membru
Mesaje: 1
07 Nov 2007, 20:28

[Trimite mesaj privat]

in cate moduri pot fi vopsite cu 6 culori fetele unui cub?    [Editează]  [Citează] 

In cate moduri pot fi vopsite cu 6 culori date(verde,galben,rosu,albastru,alb,negru) fetele unui cub?Fiecare fata trebuie sa fie vopsita in intregime cu cu o singura culoare.Nu se considera moduri de vopsire diferita modurile care se obtin prin rotatia in jurul unei axe a cubului.

Spuneti si cum ati facut:-?

minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
28 Oct 2007, 15:39

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
In cate moduri pot fi vopsite cu 6 culori date(verde,galben,rosu,albastru,alb,negru) fetele unui cub?Fiecare fata trebuie sa fie vopsita in intregime cu cu o singura culoare.Nu se considera moduri de vopsire diferita modurile care se obtin prin rotatia in jurul unei axe a cubului.

Spuneti si cum ati facut:-?


Vopsesc o faÅ£a cu o culoare, sa zicem rosie si asezam cubul astfel ca aceasta sa fie jos. Iau acum alta culoare, sa zicem verde, cu care colorez partea de deasupra.Pe una din fetele laterale o vopsesc cu una din culorile ramase, sa zicem galben si rotim cubul astfel ca aceasta faÅ£Ä? sÄ? fie spre noi.Pentru a vopsi celelalte 3 feÅ£e avem acum 3*2*1=6 posibilitÄ?Å£i, toate distincte.
DacÄ? dupÄ? ce am pus culoarea roÅ?ie jos,vopsesc cu verde una din feÅ£ele laterale Å?i o fixez în faÅ£Ä?, pentru celelalte 4 feÅ£e, rÄ?mân 4*3*2*1=24 posibilitÄ?Å£i de a le vopsi, toate distincte.In total sunt 30 de variante de a vopsi feÅ£ele cubului. Am eliminat variantele ce devin identice dupÄ? rotirea cubului in jurul unei axe, de fiecare datÄ? când am fixat o anumitÄ? poziÅ£ie a unei feÅ£e.
Am revizuit demonstraÅ£ia iniÅ£ialÄ?, întrucât era greÅ?itÄ?. MulÅ£umesc domnului Euclid pentru observaÅ£ie.


---
C.Telteu
oana
Grup: membru
Mesaje: 29
07 Nov 2007, 06:42

[Trimite mesaj privat]


... nu ar fii 6*6*6?

Raspunsul ar fii 216 moduri.....

e corect?


---
I've got the power!
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
07 Nov 2007, 20:28

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
... nu ar fii 6*6*6?

Raspunsul ar fii 216 moduri.....

e corect?

Nu! raspunsul este 30 de moduri distincte, dupa cum a scris minimarinica. Trebuie sa te gandesti ca, odata vopsit, cubul poate fi privit in 6x4=24 moduri diferite, insa toate aceste configuratii sunt echivalente.


---
Euclid
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47504 membri, 58510 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ