Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
Autor Mesaj
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
14 Dec 2007, 08:22

[Trimite mesaj privat]

Cate file...?    [Editează]  [Citează] 

Pe un raft al unei biblioteci se afla asezate trei dictionare cu cate 200 de file.Un vierme "cititor" strabate dictionarele dela prima pagina a primului dictionar(inclusiv) pana la ultima pagina a ultimului dictionar(inclusiv).Cate file si cate coperti a perforat viermele?


---
Doamne ajuta...
Petre
yda
Grup: membru
Mesaje: 122
09 Jun 2007, 15:53

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Pe un raft al unei biblioteci se afla asezate trei dictionare cu cate 200 de file.Un vierme "cititor" strabate dictionarele dela prima pagina a primului dictionar(inclusiv) pana la ultima pagina a ultimului dictionar(inclusiv).Cate file si cate coperti a perforat viermele?

6 coperti si 594 de pagini ( asta daca includem in cele 200 de pagini si cele 2 coperti)


---
Cel mai mare neadevar este adevarul inteles gresit.


petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
10 Jun 2007, 17:04

[Trimite mesaj privat]


NU e corect!


---
Doamne ajuta...
Petre
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
11 Jun 2007, 00:58

[Trimite mesaj privat]


4 coperti si 600 de file! Mi se pare inutil sa adaug argumente suplimentare!


---
C.Telteu
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
11 Jun 2007, 19:08

[Trimite mesaj privat]


Ma tem ca gresiti! Va asigur ca gresiti... ganditi un pic...LOGIC ! Citi cu atentie prima parte a problemei si treceti la practica...


---
Doamne ajuta...
Petre
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
11 Jun 2007, 19:43

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Ma tem ca gresiti! Va asigur ca gresiti... ganditi un pic...LOGIC ! Citi cu atentie prima parte a problemei si treceti la practica...

Pentru a fi foarte pedanti ar trebui precizat si ca prima si ultima carte sunt puse la fel (nerasturnate). Aceasta este de fapt o indicatie!


---
Pitagora,
Pro-Didactician
makosteszta
Grup: membru
Mesaje: 7
11 Jun 2007, 21:06

[Trimite mesaj privat]


iarÄ?Å?i o problemÄ? Å?mecherÄ? de la petrebatranetu...eu spun cÄ? a perforat 5 coperte Å?i 600 de file. nu vÄ?d altÄ? soluÅ£ie logicÄ?....încÄ?...


---
Lehet hogy hulye vagyok, de okos az neem :-/
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
12 Jun 2007, 09:23

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
Ma tem ca gresiti! Va asigur ca gresiti... ganditi un pic...LOGIC ! Citi cu atentie prima parte a problemei si treceti la practica...

Pentru a fi foarte pedanti ar trebui precizat si ca prima si ultima carte sunt puse la fel (nerasturnate). Aceasta este de fapt o indicatie!

Asta presupune ca suntem ordonati si ca stim sa asezam niste carti in biblioteca...Asezam intai volumul 1,apoi volumul 2,apoi 3,astfel incat sa putem citi despre ce carte e vorba...


---
Doamne ajuta...
Petre
makosteszta
Grup: membru
Mesaje: 7
12 Jun 2007, 16:13

[Trimite mesaj privat]


nimeni nu bagÄ? în seamÄ? soluÅ£ia mea? ceva comentariu? sau este absolut corect?


---
Lehet hogy hulye vagyok, de okos az neem :-/
kry
Grup: membru
Mesaje: 30
12 Jun 2007, 18:12

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
nimeni nu bagÄ? în seamÄ? soluÅ£ia mea? ceva comentariu? sau este absolut corect?

Nu vrea domnul Petrebatranetu sa-ti recunoasca valoarea/meritele )


---
just me ...
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
13 Jun 2007, 09:45

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
iarÄ?Å?i o problemÄ? Å?mecherÄ? de la petrebatranetu...eu spun cÄ? a perforat 5 coperte Å?i 600 de file. nu vÄ?d altÄ? soluÅ£ie logicÄ?....încÄ?...

Solutia nu-i corecta...Asezati efectiv trei volume in biblioteca si apoi dati solutia...


---
Doamne ajuta...
Petre


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47504 membri, 58510 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ