Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Pentru isteţii din ciclul primar » Un sarut in intuneric
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
ana fuia
Grup: membru
Mesaje: 1233
23 Jan 2010, 08:28

[Trimite mesaj privat]

Un sarut in intuneric    [Editează]  [Citează] 

Poate ca povestea de mai jos "c'est pas tout a fait" o enigma matematica,eu o stiu de la "un ami a moi" si o postez(pe scurt) mai mult pentru amuzamentul copiilor.

In timpul ocupatiei naziste, in compartimentul unui tren erau 4 pasageri:
o fata tanara si draguta,o doamna in varsta, un ofiter german si un francez de varsta mijlocie.Nu se cunosteau si nu vorbeau intre ei.La un moment dat trenul intra intr-un tunel si in intuneric se aude zgomotul unui sarut , urmat de cel al unei lovituri puternice aplicate de pumnul cuiva.
Cand trenul iese din tunel,ofiterul german avea o vanataie mare sub ochi.Ce gandeste fiecare?
Doamna in varsta:"Iata o adevarata frantuzoaica,bine i-a facut..."
Tanara:"Compatrioata mea a stiut sa riposteze..."
Ofiterul german nu se putea dumiri cum se petrecusera lucrurile,crezand ca francezul incercase sa o sarute pe fata si aceasta incercand sa riposteze il lovise, din gresala pe el.
Problema e ce gandea francezul si ce se intamplase defapt...


---
Anamaria
ana fuia
Grup: membru
Mesaje: 1233
27 May 2009, 21:35

[Trimite mesaj privat]


Voila
Francezul,membru al unui grup de rezistenta, este mandru de isprava sa.Este sigur ca "desteptul cu pricina", adica cel cu vanataia sub ochi,nu-si va inchipui niciodata ca el, francezul, isi sarutase propriul pumn si apoi il repezise in fata neamtului.


---
Anamaria
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
05 Sep 2009, 21:21

[Trimite mesaj privat]


Francezul a simulat un sarut tzuguiat in aer si si-a testat dupa o scurta trecere a timpului memoria de scurta durata despre plasarea ochilor pe care, probabil, de ceva vreme avea chef sa-i plezneasca. Acest lucru era ce-i drept periculos in conditii de razboi, dar am aflat din ipoteza ca francezul era cam tanar...


---
df (gauss)
ana fuia
Grup: membru
Mesaje: 1233
05 Sep 2009, 22:37

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
dar am aflat din ipoteza ca francezul era cam tanar...

na....era de varsta mijlocie


---
Anamaria
contest
Grup: membru
Mesaje: 5
22 Jan 2010, 21:45

[Trimite mesaj privat]


E ca in bancul ala...
Intr-un tren ce mergea de la Cluj la Bucuresti, in acelasi compartiment erau o doamna mai in virsta cu fiica ei, linga tinara fata statea un domn mai in virsta, in partea opusa stateau doi tinerii, un oltean si un ardelean. Tot timpul calatoriei tinarul oltean nu inceta sa faca complimente fetei. La un moment dat, trenul intra in tunel si se aude un sarut prelung si o "carpitura" de palma, data cu foc.
Dupa ce trenul iese din tunel fiecare se gandea:
Doamna in virsta :"Tampitul asta de Bosorog a incercat sa ma sarute, da' din greseala a sarutat-o pe fiica mea si ea l-a "pocnit".
Domnul in varsta: "Tampitii astia, tinerii, au incercat sa o sarute pe asta mica si au luat-o peste gura."
Olteanu: "Zapacitul asta de Ardelean a incercat sa sarute fata , ea a crezut ca eu am incercat sa o sarut si mi-a trasnit una."
Ardeleanu: "Abia astept sa mai prind un tunel, sa mai imit odata zgomotul unui sarut si sa ii mai trag o palma olteanului asta, ca asa ma enerveaza "moaca" lui, de numa!"

Asadar, francezul, dorind sa-l loveasca pe neamt si sa nu provoace vreun conflict intre natii, a imitat zgomotul unui sarut cu scopul de a-si implinii telul si de a creea situatia respectiva.=))


---
contest
ana fuia
Grup: membru
Mesaje: 1233
23 Jan 2010, 08:28

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
francezul, dorind sa-l loveasca pe neamt si sa nu provoace vreun conflict intre natii, a imitat zgomotul unui sarut cu scopul de a-si implinii telul si de a creea situatia respectiva.=))

Conflictul era deja provocat...Franta era sub ocupatie nazista!


---
Anamaria
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47502 membri, 58498 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ