Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Pentru isteţii din ciclul primar » Concursul +- Poezie
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
aladar
Grup: membru
Mesaje: 120
21 May 2008, 18:38

[Trimite mesaj privat]

Concursul +- Poezie    [Editează]  [Citează] 

Intr-o noapte senina de vara, pe cer se vad cu ochiul liber intre 5000 si 6000 de stele.Ele sunt grupate in constelatii.Daca fiecare constelatie ar avea 10 stele, am avea un numar intreg de constelatii si ar ramane un grup de 9 stele.Daca fiecare constelatie ar avea 9 stele, am avea un numar intreg de constelatii si ar ramane un grup de 8 stele.La fel, pentru constelatii de cate 8,7,6,5,4,3 stele, ar ramane de fiecare data un grup de cate 7,6,5,4,3,2 stele.In fine,daca am grupa stelele in perechi, ar ramane o stea nepereche.Cate stele se vad pe cer?

petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
21 May 2008, 17:11

[Trimite mesaj privat]


vreo 5039


---
Doamne ajuta...
Petre
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
21 May 2008, 18:38

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Intr-o noapte senina de vara, pe cer se vad cu ochiul liber intre 5000 si 6000 de stele.Ele sunt grupate in constelatii.Daca fiecare constelatie ar avea 10 stele, am avea un numar intreg de constelatii si ar ramane un grup de 9 stele.Daca fiecare constelatie ar avea 9 stele, am avea un numar intreg de constelatii si ar ramane un grup de 8 stele.La fel, pentru constelatii de cate 8,7,6,5,4,3 stele, ar ramane de fiecare data un grup de cate 7,6,5,4,3,2 stele.In fine,daca am grupa stelele in perechi, ar ramane o stea nepereche.Cate stele se vad pe cer?

Problema nu este pentru istetii de la ciclul primar, ci pentru cei de la clasa a-V-a.Ea face parte dintr-o gasca de probleme intalnite prin toate cartile de matematica, si mai ales prin cele distractive, unde imbraca o forma mai frumoasa sau curioasa.Toate aceste probleme pot fi date prin unul si acelasi enunt, si rezolvarea lor este identica. Pentru istetii care sunt si curiosi, dau aici enuntul si rezolvarea:
Enunt a):
Daca din
obiecte iau cate
sau cate
obiecte, si de fiecare data mai raman
obiecte, atunci
este multiplu comun al numerelor
si deci
. Daca in problema nu mai sunt si alte conditii, raspunsul este:
. Daca sunt si alte conditii, se determina acel(acei)
care verifica conditiile.
Enunt b)Daca din
obiecte iau cate
sau cate
obiecte, si de fiecare data mai trebuiesc
obiecte ca sa pot face acest lucru, atunci rezolvarea este identica cu cea de la a) schimbandu-se numai semnul din fata lui
.


---
C.Telteu
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47504 membri, 58504 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ