Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Amuzamente matematice » Ziua de nastere...
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
19 Apr 2008, 14:42

[Trimite mesaj privat]

Ziua de nastere...    [Editează]  [Citează] 

Cate zile de nastere are un om in varsta de 45 de ani nascut pe 29 februarie?


---
Doamne ajuta...
Petre
happygirl
Grup: membru
Mesaje: 139
26 Feb 2008, 18:53

[Trimite mesaj privat]


45 x 4 ?


---
'logarithm' and 'algorithm' are permutations!!!
Arkantos
Grup: membru
Mesaje: 20
28 Feb 2008, 22:07

[Trimite mesaj privat]


12 cu ziua nasterii

Strott
Grup: membru
Mesaje: 817
28 Feb 2008, 22:39

[Trimite mesaj privat]


Una singura!!!!

Arkantos
Grup: membru
Mesaje: 20
29 Feb 2008, 18:15

[Trimite mesaj privat]


Da...greseala mea...m-am obisnuit (ca multi altii presupun) cu "ziua de nastere" ca fiind nu neaparat ziua in care te-ai nascut,ci si ziua in care sarbatoresti implinirea a x ani :D

johnye2e
Grup: membru
Mesaje: 6
19 Apr 2008, 14:42

[Trimite mesaj privat]


Da, intr-adevar, un om are o singura zi de nastere, si aceea este ziua in care a fost nascut (acesta este sensul de baza al "zilei de nastere"). Dar, daca am considera ziua de nastere ca fiind ziua in care isi sarbatoreste nasterea, adica acea zi aflata la "departare" de "n" ani pe care ii implineste, ziua lui de nastere nu "pica" in fiecare an pe 29 februarie, ci pe y + (365.2422*n zile) (y fiind ziua de 29 februarie a anului in care s-a nascut), pentru ca un an nu are exact 365 de zile (sau 366) ci 365.2422 de zile. Dupa cum cu totii stim, aceasta aproximatie de 365, sau 366 de zile, rezulta tocmai din acest fapt.
(Pentru a-si serba ziua intr-o zi "aproximativa", se adauga la y partea intreaga a numarului 365.2422*n).
Aceasta consideratie poate fi aplicata si celor care nu sunt nascuti pe 29 februarie, pentru ca, asa cum am mai spus, ziua de nastere pe care o serbam este ziua aflata la "departare" de "n" ani de la nastere, adica 365.2422*n zile.
Dar cine ar vrea ca, fiind nascut sa spunem pe 30 iunie, sa-si serbeze ziua de nastere la implinirea varstei de 50 de ani tocmai prin august sau septembrie? (nu am facut calculul exact, imi cer scuze. Rezultatul este aproximativ).
Totusi, fiind o problema postata in sectiunea de "Amuzament Matematic", argumentatia mai sus scrisa poate fi ignorata complet :D. Un om ARE O SINGURA ZI DE NASTERE. Cand si-o serbeaza? Treaba lui! :D


---
BAC
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47504 membri, 58511 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ