Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Amuzamente matematice » zile de nastere
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
palindrom
Grup: membru
Mesaje: 33
19 Feb 2008, 22:00

[Trimite mesaj privat]

zile de nastere    [Editează]  [Citează] 

Care este numarul minim de studenti dintr-o clasa pentru ca probabilitatea de a exista 2 studenti cu aceeasi zi de nastere sa fie minim 1/2?


---
razvan
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
16 Feb 2008, 17:51

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Care este numarul minim de studenti dintr-o clasa pentru ca probabilitatea de a exista 2 studenti cu aceeasi zi de nastere sa fie minim 1/2?

Cred cÄ? ar trebui precizat mai clar ce se înÅ£elege prin aceeaÅ?i zi denaÅ?tere.(aceeaÅ?i zi a sÄ?ptÄ?mânii, a lunii ?)


---
C.Telteu
palindrom
Grup: membru
Mesaje: 33
16 Feb 2008, 20:04

[Trimite mesaj privat]


aceeasi zi si luna


---
razvan
bogdy29
Grup: membru
Mesaje: 154
17 Feb 2008, 15:11

[Trimite mesaj privat]


doi?:P


---
"Castigi cu mintea daca e treaza in tine."
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
18 Feb 2008, 21:30

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Care este numarul minim de studenti dintr-o clasa pentru ca probabilitatea de a exista 2 studenti cu aceeasi zi de nastere sa fie minim 1/2?

Fie k numarul de studenti din clasa. Calculati probabilitatea evenimentului complementar si apoi studiati rezultatul ca functie de k. Rezultatul este ceva in jurul lui k=29 (nu am rabdare sa fac acum calculele care necesita cel putin un calculator de buzunar cu putere foarte buna de calcul).
Problema mi se pare destul de serioasa ca sa figureze in alta parte a forumului.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
palindrom
Grup: membru
Mesaje: 33
19 Feb 2008, 21:02

[Trimite mesaj privat]


cred ca merge si cu 23.e o chestiune pe care se bazeaza si cativa algoritmi de securitate a datelor.mie mi s-a parut amuzant raspunsul pe care il dau oamenii o
astfel de intrebare:"undeva peste 100".apreciez demonstratia


---
razvan
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
19 Feb 2008, 22:00

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
cred ca merge si cu 23.e o chestiune pe care se bazeaza si cativa algoritmi de securitate a datelor.mie mi s-a parut amuzant raspunsul pe care il dau oamenii o
astfel de intrebare:"undeva peste 100".apreciez demonstratia

Aveti dreptate, numarul minim este k=23. Probabilitatea ca un numar de k persoane sa aibe zilele de nastere distincte este

deci probabilitatea complementului acestui eveniment (adica exista cel putin doua persoane cu aceeasi zi de nastere) este

Avem

si

N.B.Am "ignorat" anii bisecti.


---
Euclid
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47504 membri, 58501 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ