Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Amuzamente matematice » O inegalitate de actualitate
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
unababenaf
Grup: membru
Mesaje: 177
06 Dec 2007, 21:20

[Trimite mesaj privat]

O inegalitate de actualitate    [Editează]  [Citează] 

DacÄ? reuÅ?iÅ£i sÄ? rezolvaÅ£i inegalitatea, veÅ£i afla cine este stolzcezaro!




---
C. Telteu )
hodca
Grup: membru
Mesaje: 33
06 Dec 2007, 12:43

[Trimite mesaj privat]


Dupa ridicarea la patrat a acestei duble "inegalitati "raspunsul ar fi fost urmatorul:
(hodca minusganditorul)la patrat mai mic sau egal decat 0(ceea ce este imposibil)sau
hodca ori ganditorul ori( hodca minus ganditorul) la patrat mai mic sau egal decat 0;dar cum bine stim ca patratul oricarui nr real este pozitiv putem imparti inegalitate ,fara a schimba semnul prin (hodca minus ganditorul) la patrat in cazul in care hodca ii diferit de ganditor si obtinem ganditorul ori hodca mai mic sau egal decat 0,ceea ce este imposibil ptr ca avem radicalul de ordin par si ajungem astfel la o contradictie.
Deci,in concluzie,nu stim cine este stolz cezaro.


---
gfgfffhfhfhfhgfh
hodca
Grup: membru
Mesaje: 33
06 Dec 2007, 12:53

[Trimite mesaj privat]


Deoarece radicalul de orice ordin par este ,prin definitie, un nr pozitiv.Deci hodca ori ganditorul sunt pozitivi conform inegalitatii pe care a-ti dat o dar noi am ajuns la concluzia ca hodca ori ganditorul sunt nepozitivi,ei bine vezi d-nule ca am ajuns la o contradictie.
Deci inegalitatea nu poate avea loc.


---
gfgfffhfhfhfhgfh
hodca
Grup: membru
Mesaje: 33
06 Dec 2007, 13:24

[Trimite mesaj privat]


Daca stie cineva alta solutie ii rog sa o publice,eu asta o stiu.
Mie din aceasta inegalitate nu-mi reiese cine este stolz cezaro.Imi iese faptul ca "inegalitatea "poate deveni,in particular, egalitate si atunci ganditorul =hodca de aceea spuneam mai sus ca impartim inegalitatea prin (ganditor minus hodca) la patrat atunci cand ganditorul este diferit de hodca.Dar am lasat sa se subanteleaga.


---
gfgfffhfhfhfhgfh
unababenaf
Grup: membru
Mesaje: 177
06 Dec 2007, 17:45

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Dupa ridicarea la patrat a acestei duble "inegalitati "raspunsul ar fi fost urmatorul:
(hodca minusganditorul)la patrat mai mic sau egal decat 0(ceea ce este imposibil)sau

Cum puteÅ£i afirma aÅ?a ceva? Orice trecÄ?tor prin clasa a VII a ar spune imediat cÄ? rezultÄ? cÄ? hodca este egal cu ganditorul! Faptul cÄ? nu se aflÄ? imediat cine este stolzcezaro nu trebuie sÄ? descurajeze, cÄ? eu am spus cÄ? puteÅ£i afla cine este, dar nu cÄ? acest lucru rezultÄ? din inegalitatea aceasta, ci identitatea lui este oferitÄ? drept recompensÄ? pentru cine rezolvÄ? aceastÄ? inegalitate.Cum dv. nu aÅ£i rezolvat tocmai corect aceastÄ? inegalitate, nu am sÄ? vÄ? spun cine este stolzcezaro!


---
C. Telteu )
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
06 Dec 2007, 19:39

[Trimite mesaj privat]


inegalitatea mediilor pe invers...da egalitatea


---
Doamne ajuta...
Petre
hodca
Grup: membru
Mesaje: 33
06 Dec 2007, 20:02

[Trimite mesaj privat]


Avand in vedere ca ne aflam in rubrica "amuzamente matematice" nu puteam da alta solutie,decat numai una amuzanta.Dar nu trebuia sa-mi amintiti ca daca patratul diferentei a 2 nr real este mai mic sau egal decat 0 ,atunci cele doua nr sunt egale.Oricum va multumesc pentru amabilitate.Ptr ca stim ca daca patratul diferentei a doua nr reale daca este mai mic sau egal decat 0, atunci patratul diferentei a celor doua nr reale este strict mai mic decat 0(ceea ce contrazice faptul ca patratul diferentei a 2 nr reale diferite intotdeauna este strict mai mare decat 0) sau patratul diferentei acelor 2 nr reale este = cu 0 ,ceea ce inseamna ca numerele respective sunt egale.Oricum sunteti foarte amabil si apreciez acest lucru.


---
gfgfffhfhfhfhgfh
hodca
Grup: membru
Mesaje: 33
06 Dec 2007, 21:20

[Trimite mesaj privat]


[color=red][/color]Daca notam cu a ganditorul si cu b hodca (a si b) nr reale.
Atunci putem ridica toti cei trei membrii a inegaliatii la patrat fara a se schimba semnul inegalitatii si deducem faptul ca (a-b) la patrat este mai mic sau egal decat 0,iar singurele numere care verifica aceasta inegalitate sunt a=b dupa cum spuneati.
Mai rezulta faptul ca ab(a-b) la patrat este mai mic sau egal decat 0(aici fac o mica observatierodusul a doi termeni este negativ daca si numai daca semnul celor 2 termeni este diferit,adica daca sunt de semne contrarii cei doi termeni).
Avem doua cazuri:
1)ab este pozitiv(ceea ce este adevarat avand in vedere faptul ca reprezinta termenul de sub simbolul radical care este de ordinul 2)si (a-b)la patrat este negativ ,ceea ce inseamna ca a=b(astea-s singurele nr reale care verifica aceasta inegalitate)sau
2)ab negativ(ceea ce este imposibil pentru ca ab din ipoteza este pozitiv,daca nu ar fii fost pozitiv nu ar fii existat radicalul de ordin 2) si (a-b) la patrat pozitiv ceea ce este adevarat ptr orice 2 nr reale a si b.
Deci a=b echivalent hodca =ganditorul(asta nu inseamna ca daca consideram inegalitatea mediilor si inegalitatea pe care a-ti dat-o rezulta conform proprietatii de antisimetrie ca cei trei termeni a i inegalitatii sunt egali si de aici hodca=ganditorul,ca nu este adevarat,si aceasta este o solutie)
Cu stima si respect daca cumva am gresit va rog sa ma corectati,chiar nu ma supar deloc si va astept sa-mi confirmati sau infirmati acest lucru.


---
gfgfffhfhfhfhgfh
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47504 membri, 58501 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ