Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1] [2]  »   [Ultima pagină]
Autor Mesaj
palindrom
Grup: membru
Mesaje: 33
02 Jun 2007, 06:23

[Trimite mesaj privat]

oval    [Editează]  [Citează] 

O problema de constructie:
Construiti un oval si calculati-i aria.


---
razvan
palindrom
Grup: membru
Mesaje: 33
10 Apr 2007, 10:45

[Trimite mesaj privat]


Daca vreti sa construiti ovalul(nu e greu deloc):
Fie AB si CD doi diametri perpendiculari ai unui cerc,sa zicem de raza R.
Luati A drept centu si AB raza si descrieti un arc ce intersecteaza AC in G.
Repetati procedeul cu B drept centru siH punctul de intersectie cu BC.
Apoi cu C drept centru si CG raza duceti arcul GH.
Odata ovalul construit va puteti amuza calculandu-i aria!


---
razvan
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
10 Apr 2007, 19:17

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
O problema de constructie:
Construiti un oval si calculati-i aria.


Ce inseamna "oval"?


---
Pitagora,
Pro-Didactician
Natasa
Grup: membru
Mesaje: 302
10 Apr 2007, 21:30

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
O problema de constructie:
Construiti un oval si calculati-i aria.


Ce inseamna "oval"?


Un oval este o elipsa(ca un ou, identic la ambele capete).

Natasa


---
*Un matematician care nu are ceva de poet, nu va fi niciodata un perfect matematician.* (K.Weierstrass)
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
10 Apr 2007, 22:30

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
[Citat]
O problema de constructie:
Construiti un oval si calculati-i aria.


Ce inseamna "oval"?


Un oval este o elipsa(ca un ou, identic la ambele capete).

Natasa


Elipsa este ceva bine definit. De ce sa o mai numim oval? Eu prin oval inteleg ceva vag definit. De altfel iata ce apare in DEX:

"OVAL=FigurÄ? planÄ? formatÄ? dintr-o curbÄ? convexÄ? închisÄ?, asemÄ?nÄ?toare cu contururile unui ou de gÄ?inÄ?"


---
Pitagora,
Pro-Didactician
Natasa
Grup: membru
Mesaje: 302
10 Apr 2007, 22:50

[Trimite mesaj privat]


Am facut niste cursuri legate de constructii, instalatii TS si gaze. De acolo stiu, cel care ne preda reprezentarile geometrice in constructii, ne spunea ca elipsa arata ca un oval si ne dadea ca exemplu oul de gaina, de atunci am retinut ca ovalul arata ca o elipsa.
Poate ca gresesc, o sa caut constructia *ovalului* si o s-o explic pe forum.
Tipul acesta de constructie a unui cerc *turtit*, un alt mod de exprimare *bruta* se foloseste la reprezentarile geometice in facultatile de constructii.

Natasa


---
*Un matematician care nu are ceva de poet, nu va fi niciodata un perfect matematician.* (K.Weierstrass)
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
10 Apr 2007, 23:15

[Trimite mesaj privat]

"oval"    [Editează]  [Citează] 

[Citat]
Am facut niste cursuri legate de constructii, instalatii TS si gaze. De acolo stiu, cel care ne preda reprezentarile geometrice in constructii, ne spunea ca elipsa arata ca un oval si ne dadea ca exemplu oul de gaina, de atunci am retinut ca ovalul arata ca o elipsa.
Poate ca gresesc, o sa caut constructia *ovalului* si o s-o explic pe forum.
Tipul acesta de constructie a unui cerc *turtit*, un alt mod de exprimare *bruta* se foloseste la reprezentarile geometice in facultatile de constructii.

Natasa

Acest "oval" nu are nici o legatura cu elipsa. Banuiesc ca metoda era folosita deoarece nu exista o metoda mai buna de constructie a unei elipse. Elipsa are, totusi, proprietati remarcabile pe care acel "oval" nu le are.

Pitagora nu critica problema in sine, ea este interesanta si instructiva. Asteptam rezolvari, sa vedem daca ne-a "dat" rezultatul corect!


---
Euclid
Natasa
Grup: membru
Mesaje: 302
10 Apr 2007, 23:38

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
Am facut niste cursuri legate de constructii, instalatii TS si gaze. De acolo stiu, cel care ne preda reprezentarile geometrice in constructii, ne spunea ca elipsa arata ca un oval si ne dadea ca exemplu oul de gaina, de atunci am retinut ca ovalul arata ca o elipsa.
Poate ca gresesc, o sa caut constructia *ovalului* si o s-o explic pe forum.
Tipul acesta de constructie a unui cerc *turtit*, un alt mod de exprimare *bruta* se foloseste la reprezentarile geometice in facultatile de constructii.

Natasa

Acest "oval" nu are nici o legatura cu elipsa. Banuiesc ca metoda era folosita deoarece nu exista o metoda mai buna de constructie a unei elipse. Elipsa are, totusi, proprietati remarcabile pe care acel "oval" nu le are.

Pitagora nu critica problema in sine, ea este interesanta si instructiva. Asteptam rezolvari, sa vedem daca ne-a "dat" rezultatul corect!


Evident,este interesanta. Nu am inteles ca s-a criticat problema. Am explicat asa cum am inteles eu, cu ani in urma, elipsa, un oval, ca un ou de gaina.

Daca ovalul arata ca oul de gaina, inseamna ca nu este identic la *capete*.

Multe scuze! Nu am vrut sa fiu inteleasa gresit. Chiar sunt curioasa sa vad o rezolvare completa. Acum sunt prea obosita ca sa scriu si altceva...
Natasa


---
*Un matematician care nu are ceva de poet, nu va fi niciodata un perfect matematician.* (K.Weierstrass)
Kix
Grup: membru
Mesaje: 213
11 Apr 2007, 07:23

[Trimite mesaj privat]


.


---
x
palindrom
Grup: membru
Mesaje: 33
15 Apr 2007, 20:41

[Trimite mesaj privat]


imi cer scuze daca problema sau mai precis textul ei v-a displacut,insa eu am considerat ca aceasta este o problema ce iese usor din tiparul programei de geometrie si poate fi abordata mai ales de catre pasionatii de "amuzamente matematice".


---
razvan
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
17 Apr 2007, 07:41

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
imi cer scuze daca problema sau mai precis textul ei v-a displacut,insa eu am considerat ca aceasta este o problema ce iese usor din tiparul programei de geometrie si poate fi abordata mai ales de catre pasionatii de "amuzamente matematice".


Problema mi-a placut si comentariile mele nu au fost facute decat in ideea de a o clarifica. Intre ideile pe care le urmarim la pro-didactica.ro este si de a ajunge la un consens in terminologia matematica unanim acceptata in scolile din Romania, terminologie care sa fie aliniata la cea internationala.

Mai va asteptam si cu alte probleme/posturi.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
[1] [2]  »   [Ultima pagină]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47511 membri, 58527 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ