Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Amuzamente matematice » I-auzi 7
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
Natasa
Grup: membru
Mesaje: 302
18 Feb 2007, 14:41

[Trimite mesaj privat]

I-auzi 7    [Editează]  [Citează] 


Profesorul Popescu scrie pe tabla 3 : 3.

- Ce inseamna, elev Nathaniel?
- Meci nul, domnule profesor.


---
*Un matematician care nu are ceva de poet, nu va fi niciodata un perfect matematician.* (K.Weierstrass)
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
17 Feb 2007, 23:06

[Trimite mesaj privat]


Explicand copiilor regula lui l'Hospital, pe care acesta a cumparat-o de la Cauchy, prof'a de mate' scrie mare pe tabla

cazul 0:0

si intreaba: Ce scriem mai departe, copii!?
Bula raspunde:

X


---
df (gauss)
Natasa
Grup: membru
Mesaje: 302
18 Feb 2007, 14:41

[Trimite mesaj privat]




Fiind eu un copil zglobiu, care sunt si acum, cand implinisem varsta de 15 anisori, drept sa spun, cam atat am si acum: ca nu m-am schimbat, nici la propriu, nici la figurat, aflai eu din surse laturalnice ca la Istria, in Dobrogea mea natala, era un batrin de vreo 80 de ani care ghicea viitorul. Spusei mamei vestea si dupa multe rugaminti se hatari sa mergem si sa ne ghicim viitorul. Zis si facut. Intr-o seara, sambata, dupa ce gainile se adunara la cotet, prinseram noi una dintre cele mai grase, ii legaram aripile si picioarele, o pusaram intro traista de rafie, mai luaram inca 20 de oua si, la drum. O luaram noi peste dealurile si vaile Dobrogei, cale de vreo 20 de km, pe jos, peste aratura. Pe la ora 4 dimineata ajunsaram si noi la batrinul care ne caza in tinda pana pe la ora 7 asa, ca sa ne odihnim. De-a fi stiut pingelica de existenta lui!!!

Se apuca omul de ghicit, culmea este ca ceea ce i-a spus mamei mele se si adeverira.

Eu fiind o zgatie de fata, tot timpul am fost pusa pe intrebari si glume, mosilica m-a certat, motiv pentru care am devenit mult mai atenta la ceea ce mi-a spus si asa am retinut tot ce mi se va intampla in viata asta scurta si vesela.

Am avut parte de cinci aspecte ale viitorului meu, trei se indeplinira cu succes, mai sunt doua: 1) ca voi deveni miliadara, mai spre batranete; 2) ca ma voi prapadi pe la 92 de ani. Lumea celor vii nu am parasit-o, si la cum arat, ma indoiesc ca batranul a gresit.

Astept sa devin bogata. Este bine si mai tarziu decat niciodata

Acum daca ati avut rabdare sa cititi pana aici si, constatand eu ca domnul Gauss stie ceva de X, poate imi explica cum sa completez biletele Prono-Sport, poate imi pica ceva de aici, ca am jucat la loto normal pana am dat atatia bani cat puteam sa-mi cumpar vreo 10 bilete dus-intors peste Oceanul Atlantic.
Constatai ca din munca nu prea ma imbogatii si totusi, trebuie sa-mi vina castigul de undeva.

Natasa


---
*Un matematician care nu are ceva de poet, nu va fi niciodata un perfect matematician.* (K.Weierstrass)
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47505 membri, 58512 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ