Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Amuzamente matematice » BAC 2011 - de ras sau de plans?
[Subiect nou]   [Răspunde]
Autor Mesaj
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
02 Jul 2011, 19:14

[Trimite mesaj privat]

BAC 2011 - de ras sau de plans?    [Editează]  [Citează] 

Cateva citate din lucrarile celor ce au sustinut bacul luna aceasta menite sa descreteasca fruntile si apoi sa le increteasca si mai rau:

- Iata cateva variante in care a ajuns sa fie rebotezata matricea inversabila:
- inversibila
- ireversibila
- transversibila
- transversabila
- intransmisibila

- evolutia simbolului
:
00, b0, 20 si forma cea mai "avansata": in loc de
s-a ajuns la
, semnul minus fiind mai lung decat am scris eu aici.

Foarte curios este modul in care s-a ajuns sa se noteze derivata unei functii:
- de la
s-a ajuns la
. Sa nu credeti ca a fost un accident. Intr-o prima lucrare liniuta de deasupra lui f era mai firava, dar in urmatoarele 7-8 lucrari, aceasta(liniuta) este foarte bine desenata deasupra lui f peste tot unde trebuia sa fie derivat.
- In alte 3-4 lucrari, bietul
s-a transformat in deci A. Si de aceasta data, aceasta inlocuire era facuta peste tot in lucrari, unde ar fi trebuit sa apara det A.
Sistemul de conditii de existenta:


dupa ce a trecut prin mai multe forme intermeiare, a ajuns sa arate asa:




Erau interesante si celelate forme prin care a trecut bietul sistem, dar nu am mai avut rabdare sa le copiez...

Celebrul numar
nu este asa celebru precum se crede; altfel de ce ar fi evoluat in lucrarile distinsilor absolventi de liceu de la
11 trecand prin mai multe forme intermediare la
.
- semnul "exista" s-a transformat in cifra 7(scrisa foarte citet, pentru a nu se crea confuzii...)

-
a ajuns
.

Alte citate:

"ipotenuza si catena", "direct descrescatoare", "schimbam relatiile lui Viete", "asimptota universala", "teorimea".
Eu precizez ca am selectat doar prostiile scrise citet din lucrari(si care s-au repetat in mai multe lucrari), nu am luat in seama acele semne ce nu exista in nici un alfabet din lume, sau cuvinte ce nu exista in nici un dictionar(si au fost muuulte).

De aici se pot trage multe concluzii, dar este total interzis. Nu putem contrazice faptul ca invatamantul nostru are o evolutie de invidiat. Mai ales de cand este coordonat de cel mai neutru barbat din tara noastra(pardon, din conducerea tarii noastre.)


---
C.Telteu


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47504 membri, 58500 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ