Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Amuzamente matematice » Partida de sah...
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
Strott
Grup: membru
Mesaje: 817
22 Jun 2011, 21:55

[Trimite mesaj privat]

Partida de sah...    [Editează]  [Citează] 

Partida de sah intre un bucurestean si un clujean.Bucuresteanul exclama:
-Esti mat!
Clujeanul,gasind insa mutarea de aparare,neaga.Puteti spune care este pasiunea lui in afara de sah?

gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
21 Jul 2010, 00:19

[Trimite mesaj privat]


Un hobby posibil ar fi rebusismul, daca apararea vine printr-un raspuns ranjit de forma... "Nu-i adevarat, nu vezi ce dinti luciosi am?!"


---
df (gauss)
gauss
Grup: Administrator
Mesaje: 6933
21 Jul 2010, 00:32

[Trimite mesaj privat]


Ceva asemanator se povestea pe vremurile carcotasilor odiosi in sedinta de dezinformare bolitica... La catedra statea unul cu voce feminina care citea din ziar, toti ceilalti citeau pe sub banca cate o carte sau alta sau dormeau pe ei.
Numai doi mai acatarii stateau in penultima banca si scriau mutari de sah (semi-orb) pe o foaie... 1.e4 c5 2.Cf3 d6 3.d4...
Partida dureaza o vreme dublata de monotonia limbii de lemn, asa ca pana si ultimii chibiti care isi mai puteau imagina tabla au pus cornul pe banca. Doar cei doi mai dadeau semn de maxima concentrare. La un moment dat, ieseanul isi da seama ca a pierdut intr-o mutare, dupa atata munca, doar o neatentie... si exclama suparat uitand unde se afla practic intr-un cuvant... "Iesti MAT!"... la care unul din chibitii atipiti, cu musca pe caciula, se trezeste aplaudand si adauga "Si iubit!"


---
df (gauss)
Strott
Grup: membru
Mesaje: 817
21 Jul 2010, 09:07

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Un hobby posibil ar fi rebusismul, daca apararea vine printr-un raspuns ranjit de forma... "Nu-i adevarat, nu vezi ce dinti luciosi am?!"

Da...problema are legatura cu rebusismul...dar nu aceasta este pasiunea clujeanului!Sunteti foarte aproape!

Strott
Grup: membru
Mesaje: 817
22 Jun 2011, 21:55

[Trimite mesaj privat]


.

[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47504 membri, 58500 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ