Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Amuzamente matematice » cele 2 sate
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
bebein
Grup: membru
Mesaje: 386
30 Oct 2009, 19:35

[Trimite mesaj privat]

cele 2 sate    [Editează]  [Citează] 

Erau 2 sate vecine , un sat in care toata lumea spune adevarul si un sat in care toti sunt mincinosi. Un calator trebuie sa ajunga in satul celor care spun adevarul . Mergand ajunge la o bifurcatie .O strada duce in primul sat si cealalta in cel de-al doilea sat. La bifurcatie e un om ( nu stii din ce sat e). Trebuie sa-i pui acestuia o singura intrebare si sa afli care este drumul spre satul celor care spun adevarul.


---
2 lucruri sunt infinite: universul si prostia omului...dar despre univers nu sunt inca sigur-Einstein )
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
30 Oct 2009, 18:55

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Erau 2 sate vecine , un sat in care toata lumea spune adevarul si un sat in care toti sunt mincinosi. Un calator trebuie sa ajunga in satul celor care spun adevarul . Mergand ajunge la o bifurcatie .O strada duce in primul sat si cealalta in cel de-al doilea sat. La bifurcatie e un om ( nu stii din ce sat e). Trebuie sa-i pui acestuia o singura intrebare si sa afli care este drumul spre satul celor care spun adevarul.


Sunt chiar doua solutii:
1. "Daca as intreba pe un consatean de-al tau, care este drumul spre satul celor ce spun adevarul, ce drum mi-ar arata?". Cel intrebat arata drumul corect!

2. "Daca intreb pe un locuitor din satul caruia nu-i apartii, care este drumul spre satul celor ce spun adevarul, ce drum mi-ar arata?" Cel intrebat arata in acest caz exact drumul ce nu trebuie urmat!Deci drumul corect este celalalt.

In cartile ce au aceasta problema, nu exista decat o solutie!!!


---
C.Telteu
bebein
Grup: membru
Mesaje: 386
30 Oct 2009, 19:35

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
Erau 2 sate vecine , un sat in care toata lumea spune adevarul si un sat in care toti sunt mincinosi. Un calator trebuie sa ajunga in satul celor care spun adevarul . Mergand ajunge la o bifurcatie .O strada duce in primul sat si cealalta in cel de-al doilea sat. La bifurcatie e un om ( nu stii din ce sat e). Trebuie sa-i pui acestuia o singura intrebare si sa afli care este drumul spre satul celor care spun adevarul.


Sunt chiar doua solutii:
1. "Daca as intreba pe un consatean de-al tau, care este drumul spre satul celor ce spun adevarul, ce drum mi-ar arata?". Cel intrebat arata drumul corect!

2. "Daca intreb pe un locuitor din satul caruia nu-i apartii, care este drumul spre satul celor ce spun adevarul, ce drum mi-ar arata?" Cel intrebat arata in acest caz exact drumul ce nu trebuie urmat!Deci drumul corect este celalalt.

In cartile ce au aceasta problema, nu exista decat o solutie!!!


Mi se par corecte variantele.
Sau mai simplu : '' Locuiesti aici?''


---
2 lucruri sunt infinite: universul si prostia omului...dar despre univers nu sunt inca sigur-Einstein )
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47502 membri, 58498 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ