Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Amuzamente matematice » Nu inteleg
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
copermine
Grup: membru
Mesaje: 2
23 Sep 2008, 17:34

[Trimite mesaj privat]

Nu inteleg    [Editează]  [Citează] 

Astazi am avut prima ora de analliza matematica si ni s-au predat operatiile in R, respectiv operatiile care implica infinit. Nu am inteles de ce 1 la puterea infinit este caz exceptat?? de ce nu inseamna infinit?? Mi s-a explicat ceva la 0 inmultit cu infinit si ne-a promis ca ne explica si pentru 1 la infinit(se terminase ora) dar as vrea sa-mi uimesc profesorul

MrlDEessvsEm
Grup: membru
Mesaje: 229
19 Sep 2008, 22:22

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Astazi am avut prima ora de analliza matematica si ni s-au predat operatiile in R, respectiv operatiile care implica infinit. Nu am inteles de ce 1 la puterea infinit este caz exceptat?? de ce nu inseamna infinit?? Mi s-a explicat ceva la 0 inmultit cu infinit si ne-a promis ca ne explica si pentru 1 la infinit(se terminase ora) dar as vrea sa-mi uimesc profesorul


Eventual 1 la infinit de ce nu inseamna 1, nu infinit. 1*1*...*1(un infinit de termeni) = 1.


---
Din exp:
Ce bine e sa GANDESTI LIBER.
PROSTIA este un produs al RAULUI.
CREDINTA, daca ESTE ADEVARATA si nu simulata, odata aprinsa, nu se poate stinge, VA ARDE la nesfarsit.
copermine
Grup: membru
Mesaje: 2
23 Sep 2008, 13:00

[Trimite mesaj privat]


Asa este, de fapt 1 m-am gandit ca trebuie sa dea, dar m-am grabit cand am scris...
Nu poate nimeni sa-mi explice de ce nu este 1????

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
23 Sep 2008, 17:34

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Astazi am avut prima ora de analliza matematica si ni s-au predat operatiile in R, respectiv operatiile care implica infinit. Nu am inteles de ce 1 la puterea infinit este caz exceptat?? de ce nu inseamna infinit?? Mi s-a explicat ceva la 0 inmultit cu infinit si ne-a promis ca ne explica si pentru 1 la infinit(se terminase ora) dar as vrea sa-mi uimesc profesorul


Ne pare rau, dar timpul nostru este foarte limitat. Daca aveti o problema concreta, putem sa va ajutam. Ceea ce doriti insa este cam o lectie intreaga de analiza matematica. Ar fi mai simplu sa cititi din manual intai si sa ascultati lectia de la clasa. Daca tot nu intelegeti, atunci promit ca va explic eu saptamana viitoare.

Explicatia de mai sus, data de MrlDEessvsEm nu prea are legatura cu analiza matematica.

In alta ordine de idei, va rugam sa postati mesajele in zona potrivita. Nu vad ce este amuzant in cererea d-voastra, deci vom muta acest thread la "cereri..."


---
Pitagora,
Pro-Didactician
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47502 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ