Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
Goldbach
Grup: membru
Mesaje: 295
15 Jul 2009, 15:51

[Trimite mesaj privat]


Ce figura formeaza 2 puncte "lipite" ? Dar 3 ? ...

petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
07 Mar 2008, 18:29

[Trimite mesaj privat]


un punct? tot un punct? e vreo smecherie aici...nu se poa'!


---
Doamne ajuta...
Petre
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
07 Mar 2008, 21:34

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Ce figura formeaza 2 puncte "lipite" ? Dar 3 ? ...

Punctul ne având dimensiune, lipind doua, trei puncte, tot un punct ramane.


---
C.Telteu
Goldbach
Grup: membru
Mesaje: 295
07 Mar 2008, 22:40

[Trimite mesaj privat]


Distanta dintre puncte fiind 0 si punctele fiind 0-dimensionale...se obtine tot un punct. "Paradoxul" apare cand ne gandim la o dreapta care este formata din astfel de puncte , cu "distanta" 0 intre ele, ele neavand nici o dimensiune si totusi "lungimea" dreptei este infinita...ajungem la granita dintre filozofie si matematica

Cineva (care preda la ciclul primar) mi-a pus aceasta problema spunandu-mi in acealasi timp ca figura formata de 2 puncte are lungimea "2 raze de sfera de punct". A trebuit sa-i explic ca punctul nu are dimensiune...replica a fost "mi s-a daramat tot sistemul de intelegere al geometriei"

Concluzia este insa mult mai serioasa decat pare: asocierile care le facem pentru a intelege substratul abstract al matematicii pot sa fie utile... doar pana intr-un anumit punct. Este demonstrat faptul ca memoria lucreaza in favoarea primelor notiuni dobandite. Atentie deci, la modul in care - dupa ce micul elev a fost invatat ca scaderea 1-2 nu se poate efectua - se preda notiunea de numar intreg... de exemplu.

petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
08 Mar 2008, 13:14

[Trimite mesaj privat]


aveti mare dreptate.la fel ca in situatia: care segment are mai multe puncte:unul de 2 cm sau unul de 3 cm ?


---
Doamne ajuta...
Petre
maNIa
Grup: membru
Mesaje: 4
15 Jul 2009, 15:51

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
aveti mare dreptate.la fel ca in situatia: care segment are mai multe puncte:unul de 2 cm sau unul de 3 cm ?


Presupun ca raspunsul ar fi : ambele segmente contin aceeasi infinitate de puncte


---
Inainte sa faci ceva perfect, fa ceva perfectibil.

[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47502 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ