Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Problema săptămânii » Bicicleta...
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
21 Mar 2008, 19:11

[Trimite mesaj privat]

Bicicleta...    [Editează]  [Citează] 

Incepand de la o spita a unei biciclete ,din doua in doua spite legam cate o fundita pana cand ajungem la o spita care are deja legata o fundita.NU ramane nicio spita fara fundita.Daca legam din trei in trei,din cinci in cinci,.....,din 29 in 29,nu ramane nicio spita fara fundita.Daca legam din 31 in 31 spite raman spite fara fundita.Cate spite are roata?


---
Doamne ajuta...
Petre
Goldbach
Grup: membru
Mesaje: 295
13 Mar 2008, 23:48

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Incepand de la o spita a unei biciclete ,din doua in doua spite legam cate o fundita pana cand ajungem la o spita care are deja legata o fundita.Ramane o spita fara fundita.


Numerotam prima spita cu 0.

-Daca avem un numar par de spite si legam din doua in doua atunci vom acoperi toate spitele pare cu fundite iar cele impare raman fara...(raman fara fundita mai mult de o spita)
-Daca avem un numar impar de spite atunci acoperim toate spitele cu fundite si nu mai ramane nici una fara...

Sigur legam fundite si din doua in doua ? Cred ca-mi scapa ceva mie.

petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
15 Mar 2008, 11:13

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
Incepand de la o spita a unei biciclete ,din doua in doua spite legam cate o fundita pana cand ajungem la o spita care are deja legata o fundita.Ramane o spita fara fundita.


Numerotam prima spita cu 0.

-Daca avem un numar par de spite si legam din doua in doua atunci vom acoperi toate spitele pare cu fundite iar cele impare raman fara...(raman fara fundita mai mult de o spita)
-Daca avem un numar impar de spite atunci acoperim toate spitele cu fundite si nu mai ramane nici una fara...

Sigur legam fundite si din doua in doua ? Cred ca-mi scapa ceva mie.

aveti dreptate.eu am scris prost.am corectat enuntul.


---
Doamne ajuta...
Petre
adinutz
Grup: membru
Mesaje: 20
21 Mar 2008, 19:00

[Trimite mesaj privat]


Consideram k de la 2 la 29. Pentru ca toate spitele sa aiba o fundita pt fiecare k, k nu trebuie sa fie divizor al numarului de spite.
Cum pt k=31 trebuie sa ramana spite fara fundita, numarul de spite trebuie sa fie dizivor al lui 31.
Cum orice k de la 2 la 29 nu este divizor al lui 31, deducem ca roata trebuie sa aiba 31 de spite.


---
"Stiinta nu e buna azi daca ieri nu s-a gandit la maine" (G. Moisil)
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
21 Mar 2008, 19:11

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Consideram k de la 2 la 29. Pentru ca toate spitele sa aiba o fundita pt fiecare k, k nu trebuie sa fie divizor al numarului de spite.
Cum pt k=31 trebuie sa ramana spite fara fundita, numarul de spite trebuie sa fie dizivor al lui 31.
Cum orice k de la 2 la 29 nu este divizor al lui 31, deducem ca roata trebuie sa aiba 31 de spite.

Rationament CORECT !


---
Doamne ajuta...
Petre
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47512 membri, 58528 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ