Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Problema săptămânii » Cutiuta...
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
24 Feb 2008, 22:23

[Trimite mesaj privat]

Cutiuta...    [Editează]  [Citează] 

In interiorul unui triunghi de arie 72 se considera 73 de puncte.Aratati ca exista cel putin trei puncte ce determina un triunghi cu aria mai mica sau egala cu 2.


---
Doamne ajuta...
Petre
unababenaf
Grup: membru
Mesaje: 177
21 Dec 2007, 21:40

[Trimite mesaj privat]


"Cutiuţa" este în acest caz triunghiul de arie 2.
Ã?mpart suprfaÅ£a triunghiularÄ? datÄ? în 36 de suprafeÅ£e triunghiulare de arie egalÄ? cu 2. DacÄ? în fiecare din acestea aÅ?ezÄ?m câte douÄ? puncte înseamnÄ? cÄ? mai rÄ?mâne unul , pe care trebuie sÄ?-l plasÄ?m în una din ele, deci in acea suprafaÅ£Ä? vor exista trei puncte ce determinÄ? un triunghi de arie mai micÄ? sau egalÄ? cu 2.(Principiul cutiei)


---
C. Telteu )
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
30 Dec 2007, 14:42

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
"Cutiuţa" este în acest caz triunghiul de arie 2.
Ã?mpart suprfaÅ£a triunghiularÄ? datÄ? în 36 de suprafeÅ£e triunghiulare de arie egalÄ? cu 2. DacÄ? în fiecare din acestea aÅ?ezÄ?m câte douÄ? puncte înseamnÄ? cÄ? mai rÄ?mâne unul , pe care trebuie sÄ?-l plasÄ?m în una din ele, deci in acea suprafaÅ£Ä? vor exista trei puncte ce determinÄ? un triunghi de arie mai micÄ? sau egalÄ? cu 2.(Principiul cutiei)

Cum il impart in 36?


---
Doamne ajuta...
Petre
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
07 Jan 2008, 00:24

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

Cum il impart in 36?

ExistÄ? o infinitate de modalitaÅ£i, dar cea mai simplÄ? cred cÄ? este aceasta: împÄ?rÅ£im o laturÄ? a triunghiului în 36 de pÄ?rÅ£i congruente Å?i fiecare punct alacestei diviziuni se uneÅ?te cu vârful opus laturii sacrificate! Fiecare din triunghiurile astfel obÅ£inute va avea aria egalÄ? cu 2.


---
C.Telteu
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
07 Jan 2008, 18:25

[Trimite mesaj privat]


corect!


---
Doamne ajuta...
Petre
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
24 Jan 2008, 20:52

[Trimite mesaj privat]

Imbunatatire!    [Editează]  [Citează] 

[Citat]
In interiorul unui triunghi de arie 72 se considera 73 de puncte.Aratati ca exista cel putin trei puncte ce determina un triunghi cu aria mai mica sau egala cu 2.

In interiorul unui triunghi de arie 72 se considerÄ? 38 de puncte.ArÄ?taÅ£i cÄ? existÄ? cel puÅ£in trei puncte ce determinÄ? un triunghi cu aria strict mai micÄ? decât 2.


---
C.Telteu
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
23 Feb 2008, 21:33

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
In interiorul unui triunghi de arie 72 se considera 73 de puncte.Aratati ca exista cel putin trei puncte ce determina un triunghi cu aria mai mica sau egala cu 2.

In interiorul unui triunghi de arie 72 se considerÄ? 38 de puncte.ArÄ?taÅ£i cÄ? existÄ? cel puÅ£in trei puncte ce determinÄ? un triunghi cu aria strict mai micÄ? decât 2.

Ce ziceţi, de acord?


---
C.Telteu
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
24 Feb 2008, 09:57

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
[Citat]
In interiorul unui triunghi de arie 72 se considera 73 de puncte.Aratati ca exista cel putin trei puncte ce determina un triunghi cu aria mai mica sau egala cu 2.

In interiorul unui triunghi de arie 72 se considerÄ? 38 de puncte.ArÄ?taÅ£i cÄ? existÄ? cel puÅ£in trei puncte ce determinÄ? un triunghi cu aria strict mai micÄ? decât 2.

Ce ziceţi, de acord?

stiu eu ? ma mai gandesc.deocamdata nu iese.


---
Doamne ajuta...
Petre
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
24 Feb 2008, 22:23

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

stiu eu ? ma mai gandesc.deocamdata nu iese.

Ideea mi-a venit dupÄ? ce mi-aÅ£i cerut sÄ? explic cum se împarte triunghiul în 36 de triunghiuri de arii egale.(Deci ideea de rezolvare este acea împÄ?rÅ£ire.) Am generalizat Å?i a ieÅ?it problema pe am numit-o Arii.


---
C.Telteu
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47511 membri, 58527 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ