Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Problema săptămânii » 18 decembrie 2007
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1] [2]  »   [Ultima pagină]
Autor Mesaj
Goldbach
Grup: membru
Mesaje: 295
20 Dec 2007, 00:00

[Trimite mesaj privat]

18 decembrie 2007    [Editează]  [Citează] 

Sa se rezolve in
sistemul:


unababenaf
Grup: membru
Mesaje: 177
18 Dec 2007, 23:14

[Trimite mesaj privat]


Cred cÄ? sistemul aratÄ? aÅ?a: (v-am copiat scrierea de la cutia cu nisip!)

NotÄ?m a = x-1; b = y-1; c = z-1. Prima ecuaÅ£ie devine: a+b+c =0, iar a doua devine: a(a+2)+b(b+2)+c(c+2)=0, sau Å£inând cont de prima a^2+b^2+c^2=0 de unde a=b=c=0 Å?i de aici x=y=z=1, soluÅ£ie ce verificÄ? Å?i a treia ecuaÅ£ie.


---
C. Telteu )
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
18 Dec 2007, 23:29

[Trimite mesaj privat]


Cea de a doua ecuatie este extrem de restrictiva in
. Sistemul, poate fi, insa, rezolvat in
.


---
Euclid
unababenaf
Grup: membru
Mesaje: 177
18 Dec 2007, 23:50

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Cea de a doua ecuatie este extrem de restrictiva in
. Sistemul, poate fi, insa, rezolvat in
.

La rezolvare nu am Å£inut cont de faptul cÄ? în enunÅ£ se cere sÄ? se rezolve în
cÄ?ci enunÅ£ul nu era încÄ? terminat de scris, dar rezolvarea pe care am dat-o merge în
.


---
C. Telteu )
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
19 Dec 2007, 00:21

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
Cea de a doua ecuatie este extrem de restrictiva in
. Sistemul, poate fi, insa, rezolvat in
.

La rezolvare nu am Å£inut cont de faptul cÄ? în enunÅ£ se cere sÄ? se rezolve în
cÄ?ci enunÅ£ul nu era încÄ? terminat de scris, dar rezolvarea pe care am dat-o merge în
.

Corect! Cea de a treia ecuatie nu este necesara in acest caz. Ar fi, insa, necesara daca schimbam numerele din membrii drepti.


---
Euclid
Goldbach
Grup: membru
Mesaje: 295
19 Dec 2007, 00:25

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Cred cÄ? sistemul aratÄ? aÅ?a: (v-am copiat scrierea de la cutia cu nisip!


Inca sunt in stadiu de "lupte" cu Latex-ul...asa ca mii de scuze...problema este ca nu mi se reactulizeaza re-editarile si astfel nu pot sa vad modificarile care le fac... Da, asta este sistemul !

[Citat]
Cea de a doua ecuatie este extrem de restrictiva in


Intr-adevar asa este, insa ma gandeam ca fiind perioada Sarbatorilor, enuntul sa fie mai simplu si...relaxant. Insa sunt cu totul de acord sa rezolvam sistemul SI in
...asta dupa o rezolvare in


p.s. Pt. Euclid ...

utilizati vre-un editor in Latex (care?) sau pur si simplu tastati toate aceste siruri de comenzi ? Cred ca o interfata "vizuala" ar fi (cel putin pentru mine) utila.
Pierd foarte mult timp intrand pe alte topicuri de aici ca sa "fur" comenzi in Latex...altele le gasesc pe alte site-uri...dar e obositor. Si nici nu vreau sa ajung arogant ca un utilizator de Linux care dupa ce a tastat o jumatate de ora ajunge sa faca ce face un novice in Windows

Goldbach
Grup: membru
Mesaje: 295
19 Dec 2007, 00:28

[Trimite mesaj privat]


O.K. Atunci sa mai "restrangem" sistemul :

Sa se rezolve in
sistemul:



p.s. Chiar si asa sistemul nu este dificil. Am "imprumutat" putin din stilul domnului Petre (super !), de a alterna probleme ceva mai dificile cu unele mai accesibile din dorinta de a anima aceasta sectiune a site-ului...care mi se pare extraordinara. Gandul meu ascuns (pe care poate nu ar trebui sa-l spun) este ca Pro-Didactica sa fie ceva mai mult decat un ajutor pentru examenul de bacalaureat (pentru care , din pacate, se produce traficul "greu" ). Pe de alta parte stiu ca nu e treaba mea...insa chiar iubesc acest site si-mi doresc sa fim cat mai multi utilizatori pe aici

Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
19 Dec 2007, 00:41

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

p.s. Pt. Euclid ...

utilizati vre-un editor in Latex (care?) sau pur si simplu tastati toate aceste siruri de comenzi ? Cred ca o interfata "vizuala" ar fi (cel putin pentru mine) utila.
Pierd foarte mult timp intrand pe alte topicuri de aici ca sa "fur" comenzi in Latex...altele le gasesc pe alte site-uri...dar e obositor. Si nici nu vreau sa ajung arogant ca un utilizator de Linux care dupa ce a tastat o jumatate de ora ajunge sa faca ce face un novice in Windows

TeX a fost creat in ideea respectarii standardelor tipografice. Suntem pe cale sa aduagam un modul 'semi-visual', tocmai in ideea de a usura introducerea formulelor.


---
Euclid
unababenaf
Grup: membru
Mesaje: 177
19 Dec 2007, 00:51

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
O.K. Atunci sa mai "restrangem" sistemul :

Sa se rezolve in
sistemul:


O.K.! Atunci cu notaţia a=x-1, b=y-1, c=z-1, prima ecuaţie devine a+b+c=0, iar a doua a^3+3a^2+3a+b^3+3b^2+3b+c^3+3c^2+3c=0, din care, ţinând cont de prima avem:
a^3+b^3+c^3=0.Acest sistem are ca soluÅ£ie a=b=c=0, de unde x=y=z=1; sau a=0, b=k, c=-k, k numÄ?r întreg,( cu toate permutÄ?rile),de unde x=1, y=k+1, z=1-k, Å?i toate celelalte soluÅ£ii obÅ£inute din aceasta prin permutÄ?ri.


---
C. Telteu )
Goldbach
Grup: membru
Mesaje: 295
19 Dec 2007, 00:52

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
TeX a fost creat in ideea respectarii standardelor tipografice. Suntem pe cale sa aduagam un modul 'semi-visual', tocmai in ideea de a usura introducerea formulelor.

Totusi nu mi-ati raspuns la intrebare... D-voastra utilizati pe computer un editor separat sau pur si simplu tastati toate comenzile ? (Deja imi imaginez ce munca colosala s-a depus pentru redactarile rezolvarilor "Bac 2007" )

Goldbach
Grup: membru
Mesaje: 295
19 Dec 2007, 00:58

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
O.K.! Atunci cu notaţia a=x-1, b=y-1, c=z-1, prima ecuaţie devine a+b+c=0, iar a doua a^3+3a^2+3a+b^3+3b^2+3b+c^3+3c^2+3c=0, din care, ţinând cont de prima avem:
a^3+b^3+c^3=0.Acest sistem are ca soluÅ£ie a=b=c=0, de unde x=y=z=1; sau a=0, b=k, c=-k, k numÄ?r întreg,( cu toate permutÄ?rile),de unde x=1, y=k+1, z=1-k, Å?i toate celelalte soluÅ£ii obÅ£inute din aceasta prin permutÄ?ri.


Sa inteleg ca sistemul are o infinitate de solutii ?

[1] [2]  »   [Ultima pagină]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47511 membri, 58527 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ