Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Problema săptămânii » Restul...
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
27 Nov 2007, 23:13

[Trimite mesaj privat]

Restul...    [Editează]  [Citează] 

Petre cumpara 3 acadele,13 bomboane si 8 cornuri si achita numai cu monede de 23 de lei fara a primi rest.Poate cumpara o acadea,o bomboana si un corn si sa achite numai cu monede de 23 de lei fara sa primeasca rest?


---
Doamne ajuta...
Petre
unababenaf
Grup: membru
Mesaje: 177
24 Nov 2007, 19:50

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Petre cumpara 3 acadele,13 bomboane si 8 cornuri si achita numai cu monede de 23 de lei fara a primi rest.Poate cumpara o acadea,o bomboana si un corn si sa achite numai cu monede de 23 de lei fara sa primeasca rest?

Cred cÄ? enunÅ£ul acesta ar trebui cizelat puÅ£in. Chestia cu moneda de 23 de lei este tare!
DacÄ? acadeaua, bomboana Å?i cornul costÄ? fiecare câte un multiplu de 23 de lei, atunci plata se poate efectua in monezi de 23 de lei Å?i pentru o acadea,o bomboanÄ? Å?i un corn. DacÄ? însÄ? acadeaua costÄ? 2 lei, bomboana costÄ? un leu, iar cornul 0,5 lei, atunci nu se mai poate.


---
C. Telteu )
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
24 Nov 2007, 21:50

[Trimite mesaj privat]


Mai ganditi un pic...


---
Doamne ajuta...
Petre
unababenaf
Grup: membru
Mesaje: 177
25 Nov 2007, 23:50

[Trimite mesaj privat]


Fie k natural nenul. DacÄ? acadeaua costÄ? 4k lei, bomboana costÄ? 2k lei, iar cornul k lei, atunci 3 acadele, 13 bomboane Å?i b cornuri costÄ? 46k lei, deci plata se poate face numai cu monezi de 23 de lei. Dar o bomboanÄ?, o acadea Å?i un corn, costÄ? împreunÄ? 7k lei, sumÄ? ce se poate achita in monezi de 23 de lei doar pentru k multiplu de 23. Dar în enunÅ£ nu se specificÄ? faptul cÄ? preÅ£urile sunt exprimate prin numere naturale, aÅ?a cÄ? se pot gÄ?si o mulÅ£ime de contra exemple.


---
C. Telteu )
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
26 Nov 2007, 22:52

[Trimite mesaj privat]


Problema se pune in nr.naturale.este o problema de divizibilitate...


---
Doamne ajuta...
Petre
unababenaf
Grup: membru
Mesaje: 177
27 Nov 2007, 23:13

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Problema se pune in nr.naturale.

Asta trebuia precizat de la inceput. Va place sa suparati oamenii...sau neatentie? Nu stiu daca reusesc sa trimit mesajul, ca ma chinui de 5 ore sa prind saitul asta. Niciodata nu am avut asa probleme.


---
C. Telteu )
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47510 membri, 58522 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ