Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Problema săptămânii » 17 noiembrie 2007
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
19 Nov 2007, 17:25

[Trimite mesaj privat]

17 noiembrie 2007    [Editează]  [Citează] 

Determinati numerele naturale m si n astfel incat


---
Pitagora,
Pro-Didactician
unababenaf
Grup: membru
Mesaje: 177
17 Nov 2007, 23:00

[Trimite mesaj privat]


Am luat n=0 Å?i am obÅ£inut m=2002. Pentru n=1 ecuaÅ£ia nu are soluÅ£ii naturale, iar pentru n=2 am obÅ£inut soluÅ£ia m=13. Apoi am observat comparând graficele funcÅ£iilor f(x)=a^x, g(x)=a^(x+1) Å?i h(x)=(a+1)^x, cÄ? expresia din membrul sâng al ecuaÅ£iei este crescÄ?toare, deci ecuaÅ£ia nu mai are alte soluÅ£ii.
Pentru cÄ? pare trasÄ? de pÄ?r justificarea de mai înainte , am zis aÅ?a:EcuaÅ£ia nu mai are alte soluÅ£ii naturale, deoarece funcÅ£ia definitÄ? prin f(m)=cu membrul stâng al egalitÄ?Å£ii din enunÅ£, pentru m>13 este strict crescÄ?toare; iar funcÅ£ia definitÄ? prin f(n)=cu membrul stâng al egalitÄ?Å£ii din enunÅ£, este de asemenea strict crescÄ?toare pentru n>2. Problema e cÄ? pentru a arÄ?ta cÄ? cele douÄ? funcÅ£ii sunt strict crescÄ?toare e cam mult de lucru. Pentru prima se poatre arÄ?ta cÄ? derivata nu are soluÅ£ii cu metoda graficÄ?, deci pÄ?streazÄ? acelaÅ?i semn, Å?i luând câte o valoare pentru m Å?i n se obÅ£ine numÄ?r pozitiv.AceeaÅ?i metodÄ? merge Å?i la a doua funcÅ£ie, însÄ? e ceva mai problematic, trebuie fÄ?cutÄ? Å?i observaÅ£ia cÄ? n nu poate fi mai mare, sau mult mai mare decât m.(nu am zÄ?bovit asupra acestui lucru)

Folosind calculatorul Å?i observaÅ£ia cÄ? un anumit m nu pote fi soluÅ£ie decât dacÄ? este divizor al 2002 indiferent de n, se pot lua divizorii lui 2002 pe rând Å?i prin înlocuiri ne convingem de cele spuse mai sus.Dar asta nu mi se pare a fi o rezolvare.


---
C. Telteu )
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
17 Nov 2007, 23:39

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Am luat n=0 Å?i am obÅ£inut m=2002. Pentru n=1 ecuaÅ£ia nu are soluÅ£ii naturale, iar pentru n=2 am obÅ£inut soluÅ£ia m=13. Apoi am observat comparând graficele funcÅ£iilor f(x)=a^x, g(x)=a^(x+1) Å?i h(x)=(a+1)^x, cÄ? expresia din membrul sâng al ecuaÅ£iei este crescÄ?toare, deci ecuaÅ£ia nu mai are alte soluÅ£ii.


Observatia cu grafice de functii este corecta (si foarte utila cand tratam probleme practice), dar complet inutilizabila in conditii de exemplu de concurs de matematica, unde elevii nu au voie sa foloseasca asemenea metode.

Ar merita sa avem o discutie pe Forum asupra folosirii calculatorului la orele de matematica: ce teme ar fi intelese mai bine astfel, etc .

[Citat]
Folosind calculatorul Å?i observaÅ£ia cÄ? un anumit m nu pote fi soluÅ£ie decât dacÄ? este divizor al 2002 indiferent de n, se pot lua divizorii lui 2002 pe rând Å?i prin înlocuiri ne convingem de cele spuse mai sus.Dar asta nu mi se pare a fi o rezolvare.


Ideea aceasta poate fi continuata pentru a obtine o rezolvare elementara (ce poate fi inteleasa de elevi de clasa VIII probabil) ce nu necesita calculatorul.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
unababenaf
Grup: membru
Mesaje: 177
18 Nov 2007, 13:37

[Trimite mesaj privat]


La clasa a VIII a aÅ? face cam aÅ?a:
Pentru
obţinem imediat
; pentru
obţinem ecuaţia
care nu are soluÅ£ii naturale (discriminantul ecuaÅ£iei nu este pÄ?trat perfect); iar pentru
se obţine ecuaţia
, care este echivalentÄ? cu
Å?i care, evident, nu are în mulÅ£imea numerelor naturale decât soluÅ£ia
.Ã?n ecuaÅ£ia datÄ?, dacÄ? trecem pe 2001 în membrul stâng Å?i ordonÄ?m membrul stâng dupÄ? puterile lui m (fÄ?rÄ? a face aceasta efectiv)obÅ£inem termenul liber 2002.De aici tragem concluzia cÄ? orice soluÅ£ie a ecuaÅ£iei (în m) dacÄ? este numÄ?r natural, trebuie sÄ? fie divizor al lui 2002. Dar numÄ?rul 2002 are ca divizori pe 1;2;7;11;13;etc... Se vede imediat cÄ?
nu este soluţie pentru nici un n,
nu poate fi soluţie deoarece
pentru orice
. Se verificÄ? prin calcul cÄ?
nu este soluÅ£ie pentru nici un n numÄ?r natural(pentru
obţinem
).AcelaÅ?i lucru se întâmplÄ? Å?i pentru
. Pentru valori ale lui
Å?i
se observÄ? imediat în urma înlocuirilor, cÄ?
, deci ecuaţia nu mai are alte soluţii naturale.


---
C. Telteu )
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
18 Nov 2007, 18:46

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
La clasa a VIII a aÅ? face cam aÅ?a:
Pentru
obţinem imediat
; pentru
obţinem ecuaţia
care nu are soluÅ£ii naturale (discriminantul ecuaÅ£iei nu este pÄ?trat perfect); iar pentru
se obţine ecuaţia
, care este echivalentÄ? cu
Å?i care, evident, nu are în mulÅ£imea numerelor naturale decât soluÅ£ia
.Ã?n ecuaÅ£ia datÄ?, dacÄ? trecem pe 2001 în membrul stâng Å?i ordonÄ?m membrul stâng dupÄ? puterile lui m (fÄ?rÄ? a face aceasta efectiv)obÅ£inem termenul liber 2002.De aici tragem concluzia cÄ? orice soluÅ£ie a ecuaÅ£iei (în m) dacÄ? este numÄ?r natural, trebuie sÄ? fie divizor al lui 2002. Dar numÄ?rul 2002 are ca divizori pe 1;2;7;11;13;etc... Se vede imediat cÄ?
nu este soluţie pentru nici un n,
nu poate fi soluţie deoarece
pentru orice
. Se verificÄ? prin calcul cÄ?
nu este soluÅ£ie pentru nici un n numÄ?r natural(pentru
obţinem
).AcelaÅ?i lucru se întâmplÄ? Å?i pentru
. Pentru valori ale lui
Å?i
se observÄ? imediat în urma înlocuirilor, cÄ?
, deci ecuaţia nu mai are alte soluţii naturale.


Sunt de acord cu afirmatiile de mai sus.

Daca vrem sa ne reducem la criterii de divizibilitate care sunt probabil mai bine intelese de elevii de gimnaziu decat inegalitati la care putem avea nevoie de inductie, ideile esentiale ar fi ca

- studiind divizibilitatea cu 3 se obtine ca n trebuie sa fie numar par

- scriind egalitatea sub forma
si folosind faptul ca pentru putere k impara,

rezulta ca m+1 trebuie sa fie divizor al lui 2002. O analiza de cazuri, arata ca singurul numar m pentru care m si m+1 sunt divizori ai lui 2002 este m=13.

- studiind divizibilitatea cu 8 se arata ca pentru n>1, ecuatia
nu poate avea solutii, altele decat n=2.

Edit Admin: corectura in final. S-a adaugat "altele decat n=2".


---
Pitagora,
Pro-Didactician
unababenaf
Grup: membru
Mesaje: 177
18 Nov 2007, 21:21

[Trimite mesaj privat]


De acord cÄ? din divizibilitatea cu 3 se obÅ£ine n par, din divizibilitatea cu 8 Å?i eu obÅ£in acelaÅ?i rezultat, anume cÄ? ultima ecuaÅ£ie nu ar avea soluÅ£ie, dar aÅ?a cum am arÄ?tat mai sus Å?i se poate verifica uÅ?or,n=2 este soluÅ£ie pentru aceastÄ? ultimÄ? ecuaÅ£ie. Nu pricep unde e greÅ?eala.


---
C. Telteu )
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
19 Nov 2007, 07:49

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
De acord cÄ? din divizibilitatea cu 3 se obÅ£ine n par, din divizibilitatea cu 8 Å?i eu obÅ£in acelaÅ?i rezultat, anume cÄ? ultima ecuaÅ£ie nu ar avea soluÅ£ie, dar aÅ?a cum am arÄ?tat mai sus Å?i se poate verifica uÅ?or,n=2 este soluÅ£ie pentru aceastÄ? ultimÄ? ecuaÅ£ie. Nu pricep unde e greÅ?eala.


Nu am afirmat ca ar fi vreo greseala in argumentul pe care-l prezentati. Am oferit doar o alternativa prin care ocolim inegalitatea

In toata generalitatea nu stiu daca aceasta inegalitate este adevarata, iar daca ne restrangem doar la valorile lui m divizori ai lui 2002, ar fi destul de multe valori pentru care sa demonstram separat cate o inegalitate.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
unababenaf
Grup: membru
Mesaje: 177
19 Nov 2007, 14:33

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

- studiind divizibilitatea cu 8 se arata ca pentru n>1, ecuatia
nu poate avea solutii.

MÄ? refeream la faptul cÄ? aceastÄ? ecuaÅ£ie, admite soluÅ£ia
, iar din studiul divizibilitÄ?Å£ii cu 8(la care nu aÅ? fi apelat de unul singur!)reiese cÄ? ecuaÅ£ia nu are soluÅ£ie.


---
C. Telteu )
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
19 Nov 2007, 17:25

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]

- studiind divizibilitatea cu 8 se arata ca pentru n>1, ecuatia
nu poate avea solutii.

MÄ? refeream la faptul cÄ? aceastÄ? ecuaÅ£ie, admite soluÅ£ia
, iar din studiul divizibilitÄ?Å£ii cu 8(la care nu aÅ? fi apelat de unul singur!)reiese cÄ? ecuaÅ£ia nu are soluÅ£ie.


Acum am inteles. Greseala mea, am vrut sa scriu n>2. De abia acum am remarcat ca am scris n>1. Multumesc!


---
Pitagora,
Pro-Didactician
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47510 membri, 58522 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ