Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Problema săptămânii » 9 noiembrie 2007
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
15 Nov 2007, 08:38

[Trimite mesaj privat]

9 noiembrie 2007    [Editează]  [Citează] 

Avand la dispozitie doar o balanta cu doua talere (nemarcata), care este numarul minim de folosiri ale balantei pentru a aranja in ordinea crescatoare a greutatii 5 pepeni?


---
Pitagora,
Pro-Didactician
unababenaf
Grup: membru
Mesaje: 177
08 Nov 2007, 23:27

[Trimite mesaj privat]


O folosire a balanÅ£ei o voi numi comparaÅ£ie Å?i o voi nota cu PASUL...
PASUL1: Compar doi pepeni, Å?i stabilesc astfel ordinea lor.
PASUL2 Å?i PASUL3: Iau un al treilea pepene Å?i îl compar cu fiecare dintre cei doi(un norocos nu ar avea aici nevoie decât de un pas). Stabilesc astfel ordinea dintre cei trei pepeni.
PASUL4 Å?i PASUL5: Compar un al patrulea pepene cu pepenele din mijloc dintre cei trei ordonaÅ£i pânÄ? acum Å?i apoi (în funcÅ£ie de rezultat)cu primul sau ultimul. Am stabilit acum ordinea pentru patru pepeni.
Pentru a-l pune Å?i pe al cincilea la locul lui mai fac PASUL6, PASUL7 Å?i PASUL8, astfel:Compar ultimul pepene cu al doilea dintre ceilalÅ£i(sau al treilea), Å?i apoi în funcÅ£ie de rezultat, mai am nevoie de cel mult douÄ? comparaÅ£ii.

Consider interesantÄ? generalizarea urmÄ?toare: Folosind o balanÅ£Ä? cu talere, fÄ?rÄ? greutÄ?Å£i(memarcatÄ?), sÄ? se ordoneze (crescÄ?tor)
pepeni dupÄ? greutate. Care este numÄ?rul minim de folosiri ale balanÅ£ei?


---
C. Telteu )
Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
15 Nov 2007, 08:38

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
O folosire a balanÅ£ei o voi numi comparaÅ£ie Å?i o voi nota cu PASUL...
PASUL1: Compar doi pepeni, Å?i stabilesc astfel ordinea lor.
PASUL2 Å?i PASUL3: Iau un al treilea pepene Å?i îl compar cu fiecare dintre cei doi(un norocos nu ar avea aici nevoie decât de un pas). Stabilesc astfel ordinea dintre cei trei pepeni.
PASUL4 Å?i PASUL5: Compar un al patrulea pepene cu pepenele din mijloc dintre cei trei ordonaÅ£i pânÄ? acum Å?i apoi (în funcÅ£ie de rezultat)cu primul sau ultimul. Am stabilit acum ordinea pentru patru pepeni.
Pentru a-l pune Å?i pe al cincilea la locul lui mai fac PASUL6, PASUL7 Å?i PASUL8, astfel:Compar ultimul pepene cu al doilea dintre ceilalÅ£i(sau al treilea), Å?i apoi în funcÅ£ie de rezultat, mai am nevoie de cel mult douÄ? comparaÅ£ii.


Corect!


---
Pitagora,
Pro-Didactician
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47510 membri, 58522 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ