Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Problema săptămânii » Puncte conciclice...?
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
10 Nov 2007, 18:53

[Trimite mesaj privat]

Puncte conciclice...?    [Editează]  [Citează] 

In cadranul 1 al unui sistem de axe cu centrele pe Ox se considera doua semicercuri cu unul din capete in origine (de raze diferite)si doua semicercuri cu centrele pe Oy si cu unul din capete in origine (de raze diferite) Cele patru puncte de intersectie ale celor patru semicercuri sunt puncte conciclice?


---
Doamne ajuta...
Petre
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
01 Nov 2007, 18:28

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
In cadranul 1 al unui sistem de axe cu centrele pe Ox se considera doua semicercuri cu unul din capete in origine (de raze diferite)si doua semicercuri cu centrele pe Oy si cu unul din capete in origine (de raze diferite) Cele patru puncte de intersectie ale celor patru semicercuri sunt puncte conciclice?

DA!


---
C.Telteu
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
01 Nov 2007, 19:28

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
In cadranul 1 al unui sistem de axe cu centrele pe Ox se considera doua semicercuri cu unul din capete in origine (de raze diferite)si doua semicercuri cu centrele pe Oy si cu unul din capete in origine (de raze diferite) Cele patru puncte de intersectie ale celor patru semicercuri sunt puncte conciclice?

DA!

Da' de ce? Justificare ...ca suntem la mate...!


---
Doamne ajuta...
Petre
unababenaf
Grup: membru
Mesaje: 177
02 Nov 2007, 21:09

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
[Citat]
[Citat]
In cadranul 1 al unui sistem de axe cu centrele pe Ox se considera doua semicercuri cu unul din capete in origine (de raze diferite)si doua semicercuri cu centrele pe Oy si cu unul din capete in origine (de raze diferite) Cele patru puncte de intersectie ale celor patru semicercuri sunt puncte conciclice?

DA!

Da' de ce? Justificare ...ca suntem la mate...!

E tare greu dacÄ? nu pot pune aici un desen frumos. Cred cÄ? mÄ? ajutÄ? domnul Pitagora si curând am sÄ? pot sÄ? vÄ? fiu pe plac. AÅ? putea sÄ? vÄ? spun aÅ?a, ca idee de rezolvare, cÄ? trebuie folositÄ? o proprietate pe care o au aceste semicercuri Å?i anume, pentru cÄ? au tangentele in punctele de intersecÅ£ie perpendiculare, suma mÄ?surilor arcelor ce subîntind coarda comunÄ? a douÄ? semicercuri este de 180 grade. Apoi se obÅ£ine o egalitate între suma arcelor subîntinse de douÄ? laturi ale patrulaterului ce au un punct comun Å?i celelalte douÄ?. DacÄ? mai Å£inem cont Å?i de mÄ?sura unghiului înscris se poate arÄ?ta cÄ? patrulaterul format de punctele de intersecÅ£ie ale semicercurilor are douÄ? unghiuri opuse suplimentare.
Sper cÄ? m-am fÄ?cut înÅ£eles Å?i fÄ?rÄ? desen. DacÄ? nu, când am sÄ? mÄ? mai perfecÅ£ionez in LaTeX, cu ajutorul domnilor ce ne patroneazÄ? pe acest forum, am sÄ? vÄ? arÄ?t Å?i o figurÄ? frumoasÄ? pentru aceastÄ? problemÄ?.
Toate cele bune!


---
C. Telteu )
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
03 Nov 2007, 10:45

[Trimite mesaj privat]


incercati o solutie mai simpla...doua,trei randuri....


---
Doamne ajuta...
Petre
unababenaf
Grup: membru
Mesaje: 177
03 Nov 2007, 13:30

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
incercati o solutie mai simpla...doua,trei randuri....



Cu un desen in faÅ£Ä? demonstratia se scrie întradevÄ?r pe 2-3 rânduri folosind doar mÄ?sura unghiului înscris Å?i cÄ? patrulaterul cu unghiurile opuse suplementare este inscriptibil.FÄ?rÄ? figurÄ?...


---
C. Telteu )
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
05 Nov 2007, 22:09

[Trimite mesaj privat]


incercati o solutie cu transformari geometrice...


---
Doamne ajuta...
Petre
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
10 Nov 2007, 18:53

[Trimite mesaj privat]


spre aducere aminte...


---
Doamne ajuta...
Petre
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47510 membri, 58523 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ