Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Problema săptămânii » Muntele Mare
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
unababenaf
Grup: membru
Mesaje: 177
28 Oct 2007, 12:00

[Trimite mesaj privat]

Muntele Mare    [Editează]  [Citează] 

Ã?n concediu am fost în Apuseni Å?i întro zi am urcat pe vârful Muntele Mare. DupÄ? un urcuÅ? de aproape 3 ore am ajuns sus, unde am constatat cÄ? erau niÅ?te construcÅ£ii împrejmuite Å?i pÄ?zite, iar accesul oricÄ?ror persoane era interzis.
DezamÄ?girea de a nu fi gÄ?sit o cÄ?bÄ?nuÅ£Ä? unde sÄ? ne delectÄ?m cu un ceai, sau altceva dupÄ? atâta efort, a fost atenuatÄ? însÄ? de faptul cÄ? printre clÄ?diri, era una ceva mai aparte. Aceasta avea formÄ? sfericÄ? Å?i strÄ?lucea în bÄ?taia razelor soarelui, de-Å£i lua ochii. Ce mai, ca-n poveÅ?ti. Era acoperitÄ? în totalitate cu tablÄ? în formÄ? de hexagon regulat aÅ?a de lucioasÄ?, cÄ? dÄ?dea impresia cÄ? e din argint sau inox. Mi-a pÄ?rut rÄ?u cÄ? nu am posibilitatea sÄ? mÄ? apropii mai mult de ea, Å?i m-am întors spre locul de cazare. O datÄ? ajuns aici, mi-am dat seama cÄ? e foarte probabil sÄ? nu fi vÄ?zut bine ceva acolo sus, Å?i mÄ? gândeam sÄ? mÄ? întorc sÄ? mÄ? conving. Ce credet-Å£i, era necesar sÄ? mÄ? întorc?


---
C. Telteu )
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
28 Oct 2007, 00:13

[Trimite mesaj privat]


Nu puteau fi hexagoane regulate pen'ca la vreo trei se cam fac 360 de grade si nu iese sfera...Parerea mea ...e sa fi stat locului...3 ore...e ceva...


---
Doamne ajuta...
Petre
unababenaf
Grup: membru
Mesaje: 177
28 Oct 2007, 12:00

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Nu puteau fi hexagoane regulate pen'ca la vreo trei se cam fac 360 de grade si nu iese sfera...Parerea mea ...e sa fi stat locului...3 ore...e ceva...

Sau, spus mai frumos, nu existÄ? poliedru regulat cu feÅ£ele hexagoane regulate.


---
C. Telteu )
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47510 membri, 58522 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ