Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Problema săptămânii » Alta varianta....
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
12 Jun 2007, 09:05

[Trimite mesaj privat]

Alta varianta....    [Editează]  [Citează] 

Avem 12 saci cu cuie de aceeasi forma marime si culoare, unii cu cuie de 10 g fiecare,altii cu cuie de 9 g fiecare.Dintr-o singura cantarire,folosind o balanta cu mase marcate gasiti sacii cu cuie mai usoare.


---
Doamne ajuta...
Petre
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
10 Jun 2007, 19:55

[Trimite mesaj privat]


Ar trebui sa va faceti un fel de agenda, ca vad ca tot repetati aceleasi probleme, si desi sunteti atentionat mereu, continuati! Dar daca cititi ce v-am scris la problema cu acelasi nume,putin mai jos, probabil ca veti constata ca, nici mie, asa cum nici celorlalti participanti la acest excelent forum, nu ne face placere sa va tot avertizam asupra faptului ca repetati, sau modificati in mod neinspirat anumite probleme. Se acorda cumva aici un premiu pentru cine propune mai multe probleme? Si daca ar fi asa tot nu ati avea scuze! Va rog sa nu va suparati, dar trebuia sa va atentioneze cineva, si nu-mi face placere ca a trebuit sa fac eu asta. Sunt relativ nou in acest forum, si nu as fi vrut sa fac asta, dar prea am remarcat multe alte astfel de erori ale dv.


---
C.Telteu
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
11 Jun 2007, 18:14

[Trimite mesaj privat]


Va multumesc pentru atentia acordata dar ...daca cititi cu atentie <MARE> textul o sa vedeti ca sunt doua probleme ABSOLUT diferite (ca rezolvare ma refer)Va rog respectuos sa incercati sa o rezolvati...Ca o remarca:in prima problema era vorba de "UN" sac iar in aceasta problema de "UNII".Cat despre faptul ca am mai repetat din greseala cateva probleme 1) mi-am prezentat scuzele de rigoare si 2) nu prea reusesc sa va inteleg aversiunea asta...
Fata de ce ?Ca cititi o problema de doua ori ?A gresi e omeneste...A recunoaste greseala e mai greu...Ce pot fece ca dumneavoastra sa dormiti mai linistit?Cu respectul cuvenit...din partea unui profesor care a repetat niste probleme...(nu in mod voit ci pur si simplu pentru ca am uitat si n-am mai citit in urma...)Daca s-o mai repeta (ceea ce nu doresc)primiti va rog SCUZE ANTICIPATE !


---
Doamne ajuta...
Petre
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
11 Jun 2007, 23:23

[Trimite mesaj privat]


Aveti dreptate, nu am citit suficient de atent enuntul pentru ca ati folosit acelasi nume, iar enunturile difereau f. putin.Nu as vrea sa fiti suparat pe mine, si ca sa va inbunez, iata prima rezolvare ce mi-a venit in minte, dar sa nu-mi spuneti ca trebuie mai ca la clasa a...
Iau din primul sac un cui, din al doilea doua, din al treilea 2^2,..., si din al 12-lea iau 2^11 cuie. In total sunt 2^12-1=4095 cuie.Le cantarim si scadem greutatea lor din 40950 g, cat ar fi avut daca erau toate de cate 10g. Rezultatul obtinut, il scriem in baza 2 si fiecare cifra de 1 din aceasta scriere imi indica un sac cu cuie de 9 grame, astfel: pozitia cifrei (numaram de la dreapta la stanga) imi spune pozitia sacului, in ordinea in care am luat cuiele.Exemplu: Daca numarul scris in baza doi este 100110 asta indica faptul ca sacii cu cuie de 9g sunt al doilea,al treilea si al saselea.
Practic nu pare prea in regula deoarece daca pun pe un cantar mai bine de 40kg nu prea cred ca imi indica cu precizie fiecare gram. Dar nu ne punem cu tehnica de astazi!


---
C.Telteu
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
12 Jun 2007, 09:05

[Trimite mesaj privat]


Aceasta este solutia ! Felicitarile mele! De curiozitate...dati problema asta si altora si o sa vedeti ca multi nu stiu s-o rezolve.Convingeti-va si mai vorbim.Va multumesc pentru intelegere si pentru rabdare...


---
Doamne ajuta...
Petre
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47510 membri, 58526 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ