Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Problema săptămânii » reorganizare
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1] [2]  »   [Ultima pagină]
Autor Mesaj
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
11 Jul 2011, 22:03

[Trimite mesaj privat]

reorganizare    [Editează]  [Citează] 

Experienta arata ca incepand din decembrie anul trecut si pana in ziua de azi au trecut 166 de saptamani. Intentionam sa reorganizam acest forum (Problema saptamanii).

Variante:

1. Il 'spargem' in bucatele, pe clase (personal sunt impotriva deoarece o problema de matematica ramane o problema de matematica).
2. Il 'spargem' in doua sectiuni: gimnaziu si liceu (eventual 'facultate'). Iarasi personal sunt impotriva din motivele de mai sus
3. Il 'spargem' in 'Probleme propuse' si 'Problema saptamanii'. Intentia noastra originala a fost sa apara aici unele probleme mai dificile (de unde si titlul), care necesita un oarecare efort. S-ar putea de asemenea sa moderam 'Problema saptamanii' intr-un mod mai activ, iar 'Probleme propuse' sa le lasam nemoderate.

Dar, parerea dumneavoastra este cea care conteaza. Va rugam sa v-o exprimati.

In alta ordine de idei, daca nimeni nu raspunde la o problema (timp de o saptamana) e de datoria autorului sa furnizeze si solutia.




---
Euclid
gyuszi
Grup: membru
Mesaje: 159
08 Jun 2007, 15:43

[Trimite mesaj privat]


As prefera a treia varianta pe care ati propus-o, deoarece la rubrica "Probleme propuse" s-ar putea astfel gasi o importanta arhiva de probleme rezolvate.


---
Q : How can we distinguish algebraists?
A : Just ask them what the group action is.
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
08 Jun 2007, 18:12

[Trimite mesaj privat]


Sunt pentru punctul trei si ultima iedee. Cred ca ar trebui sa se pretinda si mentionarea sursei problemelor care sunt preluate.


---
C.Telteu
Euclid
Grup: Administrator
Mesaje: 2659
08 Jun 2007, 18:29

[Trimite mesaj privat]


Aveti dreptate in legatura cu mentionarea sursei.

Evident, cele trei variante propuse nu sunt exhaustive. Poate ar trebui procedat intr-un al patrulea mod.


---
Euclid
reddog
Grup: membru
Mesaje: 200
08 Jun 2007, 23:57

[Trimite mesaj privat]


Pe de o parte ar fi buna si una din variantele 1 sau 2, pentru a-i multumi si pe cei care vor solutii strict pentru clasa sau nivelul respectiv, cum ar fi dl. Petre Batranetu (sper sa nu se supere; am tot respectul pentru dumnealui si apreciez activitatea intensa pe care o desfasoara pe forum si problemele interesante pe care le propune; dar consider ca o problema este cu atat mai frumoasa cu cat i se pot da mai multe solutii, indiferent de nivelul de cunostinte folosite in rezolvare.)
Pe de alta parte poate ar fi bine de urmat modelul altor forumuri de acest gen, cum ar fi cele de pe www.mathlinks.ro sau www.mymathforum.com unde problemele sunt impartite pe discipline: algebra, geometrie, analiza etc.
De asemenea cred ca ar fi bine sa postam si probleme pe care nu le-am putut rezolva (din lipsa de idee pur si simplu) si sa cerem ajutor celorlalti. In acest fel, preluand o idee de la unul, o idee de la altul, se pot obtine solutii interesante sau chiar generalizari ale problemei.
Ramane de vazut ce spun si ceilalti si ce hotarare luati si dv.


---
red_dog
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
09 Jun 2007, 10:37

[Trimite mesaj privat]


Domnilor!Sunt profesor de gimnaziu de 30 de ani.Dau o problema la una din clase (5,6,7,8) Ei incearca sa o rezolve cu bagajul de cunostinte pe care il au.Deci dau o rezolvare simpla(sau cat mai simpla!).Eu ce-ar trebui sa fac?Stati ca va dau eu o rezolvare mai complicata...! Frumusetea unei probleme sta si in faptul ca i se pot da mai multe solutii dar mai ales in simplitatea rezolvarii... Cam asta e parerea mea!


---
Doamne ajuta...
Petre
bogdy29
Grup: membru
Mesaje: 154
11 Jun 2007, 20:33

[Trimite mesaj privat]


e bine cum a fost pana acum


---
"Castigi cu mintea daca e treaza in tine."
Goldbach
Grup: membru
Mesaje: 295
22 Aug 2007, 12:10

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
De asemenea cred ca ar fi bine sa postam si probleme pe care nu le-am putut rezolva (din lipsa de idee pur si simplu) si sa cerem ajutor celorlalti. In acest fel, preluand o idee de la unul, o idee de la altul, se pot obtine solutii interesante sau chiar generalizari ale problemei.


Pentru aceasta exista in forum sectiunea "Cereri de probleme"

La sectiunea "Problema saptamanii" asa cum spune si Euclid ar trebui sa postam probleme mai dificile si as completa eu : pentru care propunatorul cunoaste cel putin o metoda de rezolvare.

TAMREF
Grup: membru
Mesaje: 1083
17 Sep 2008, 16:33

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Experienta arata ca incepand din decembrie anul trecut si pana in ziua de azi au trecut 166 de saptamani. Intentionam sa reorganizam acest forum (Problema saptamanii).

Variante:

1. Il 'spargem' in bucatele, pe clase (personal sunt impotriva deoarece o problema de matematica ramane o problema de matematica).
2. Il 'spargem' in doua sectiuni: gimnaziu si liceu (eventual 'facultate'). Iarasi personal sunt impotriva din motivele de mai sus
3. Il 'spargem' in 'Probleme propuse' si 'Problema saptamanii'. Intentia noastra originala a fost sa apara aici unele probleme mai dificile (de unde si titlul), care necesita un oarecare efort. S-ar putea de asemenea sa moderam 'Problema saptamanii' intr-un mod mai activ, iar 'Probleme propuse' sa le lasam nemoderate.

Dar, parerea dumneavoastra este cea care conteaza. Va rugam sa v-o exprimati.

In alta ordine de idei, daca nimeni nu raspunde la o problema (timp de o saptamana) e de datoria autorului sa furnizeze si solutia.



Daca autorul nu stie rezolvarea nu mai are voie sa posteze problema propusa de el?Nu mi se pare corect!Sunt de-acord ca autorul sa faca doar specificarea ca nu detine rezolvarea sau demonstratia problemei propuse de el.Marea Teorema a lui Fermat nici azi nu este rezolvata cu elemente de matematica cunoscute la vremea enuntarii sale si eu cred ca Fermat cunostea demonstratia acestei faimoase teoreme.

Pitagora
Grup: Administrator
Mesaje: 4750
17 Sep 2008, 17:33

[Trimite mesaj privat]


[Citat]

Daca autorul nu stie rezolvarea nu mai are voie sa posteze problema propusa de el?Nu mi se pare corect!Sunt de-acord ca autorul sa faca doar specificarea ca nu detine rezolvarea sau demonstratia problemei propuse de el.


Daca autorul nu stie nici o solutie, atunci nu poate pune problema in sectiunea "Problema saptamanii". In schimb poate sa o puna in "Cereri de probleme". Ar fi frumos ca sa treaca si o nota cu lamuriri despre natura problemei (data la clasa, din culegere, idee proprie dar nerezolvata, etc).

[Citat]
Marea Teorema a lui Fermat nici azi nu este rezolvata cu elemente de matematica cunoscute la vremea enuntarii sale si eu cred ca Fermat cunostea demonstratia acestei faimoase teoreme.

Sunt probabil destule persoane care cred asa ceva. Nu avem insa cum sa stim adevarul.


---
Pitagora,
Pro-Didactician
ConstObreja
Grup: membru
Mesaje: 132
28 Oct 2008, 21:15

[Trimite mesaj privat]

Si-Si    [Editează]  [Citează] 

[Citat]
Experienta arata ca incepand din decembrie anul trecut si pana in ziua de azi au trecut 166 de saptamani.

1. Cred ca m-am prostit complet: un an are 52 de saptamanani, doi ani 104, si ceva zile! Ceea ce propuneti este o PROBLEMA? Un test sau ... ceva ce nu inteleg! 166x7=1162 zile adica 1162:365= 3 ani si ceva! Suntem (sunteti) in alta dimensiune?
2. SPARGEREA ESTE DEJA FACUTA! Problemele fiind categorisite (catalogate pe teme) nu pot fi decat un CASTIG pentru oricine le citeste! Daca nu pricepe nimic, VA INTELEGE CA TREBUIE SA MAI INVETE: fie de la scoala, fie IN TIMP! Cand eram mic, fratele meu (mai mare cu 4 ani) facea niste exercitii cu puteri cu exponent negativ; eu eram in gimnaziu si invatasem de cateva zile numere intregi. Cand profesorul a dat un exercitiu de genul 1/4+1/3*1/2 (...n-are nicio importanta!), eu am ridicat mana si am spus raspicat ca RIDICAM TOATA EXPRESIA la puterea -1, si obtinem 4+3*2! Ce-am obtinut, e lesne de inteles! Ce-am invatat: a) daca nu stii bine ceva, mai bine taci, b)SUNT LUCRURI ELEMENTARE CARE NU POT FI TRATATE ELEMENTAR, c) sunt teoreme sofisticate care pot fi tratate elementar (si mai eficient). Un singur lucru mai trebuie facut: accesul la solutii sa fie FREE, indiferent ca esti sau nu inregistrat! Poate e o problema de siguranta, dar daca nu se asigura ACEST MINIM NIVEL vom scrie probleme NOI PENTRU NOI (dar noi?)!
3. Echipa pro-didacticienilor este de felicitat pentru eforturile pe care le fac pentru ca noi sa butonam BUNE-RELE! Merita multumirile noastre, dar .. sa nu uite ca SE POATE MAI MULT (N.C.?).
4. Cred ca ar mai trebui verificate anumite INTRARI de .... duzina si eliminate (dupa ceva timp)! S-ar crea mai mult spatiu ESENTIAL in care sa avem MATEMATICA MAGNA! Nu neaparat probleme care stau ... pe butuci de ani de zile, ci probleme curente (care dupa o rezolvare definitiva sa fie trecute la ARHIVA), fie probleme si/sau articole/teste de interes general. O rubrica ARTICOLE/NOTE MATEMATICE sau cum vreti sa o numiti nu ar strica.
Numai bine,


---
Dorim sa fim, cand nu vor mai fi, prin cei ce vor fi
[1] [2]  »   [Ultima pagină]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47502 membri, 58497 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ