Bine ai venit guest
 
User:
Pass:

[Creare cont]
[Am uitat parola]
iBac = materialul ULTRACOMPLET de pregătire pentru bac la mate. Dacă vrei poţi.
Forum pro-didactica.ro  [Căutare în forum]

Forum » Problema săptămânii » Un triunghi obtuzunghic...
[Subiect nou]   [Răspunde]
[1]
Autor Mesaj
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
13 Jun 2007, 22:04

[Trimite mesaj privat]

Un triunghi obtuzunghic...    [Editează]  [Citează] 

Fie triunghiul AOB cu unghiul O de 120 si B>A,OC bisectoarea lui O ,C se afla pe AB,D simetricul lui O fata de C si E apartine semidreptei [OA astfel ca AE=OB.Stabiliti daca punctul D este interior semicercului de diametru OE,construit in acelasi semiplan in care se afla si B


---
Doamne ajuta...
Petre
minimarinica
Grup: moderator
Mesaje: 1536
13 Jun 2007, 18:15

[Trimite mesaj privat]


[Citat]
Priviti si problema asta...

Daca insistati....
In cazul in care A apartine segmentului OE, notez cu B' si A' proiectiile punctelor B, respectiv A pe OD. Din asemanarile de triunghiuri (si eventual teorema bisectoarei) avem: CA'/CB'=AA'/BB'=a/b. Inlocuind CA'=OA'-OB'-CB', obtinem pe CB', apoi OC si in final OD=2ab/(a+b).Daca D' este intersectia lui OD cu semicercul de diametru AE, Atunci OD'=(a+b)/2. Din inegalitatea mediilor rezulta ca OD<OD'(egalitatea nu poate avea loc deoarece a>b din ipoteza) Deci D apartine interiorului semicercului despre care s-a vorbit.
PS 1.Probabil ca se poate rezolva si cu formula lungimii bisectoarei , dar este asa de rar folosita, ca nu am considerat ca merita sa incerc.
2. Cazul celalat, cand E apartine segmentului OA pare asa de evident ca nu am zabovit asupra lui.


---
C.Telteu
petrebatranetu
Grup: moderator
Mesaje: 3161
13 Jun 2007, 22:04

[Trimite mesaj privat]


Domnule profesor "JOS PALARIA!"


---
Doamne ajuta...
Petre
[1]


Legendă:  Access general  Conţine mesaje necitite  47510 membri, 58522 mesaje.
© 2007, 2008, 2009, 2010 Pro-Didactica.ρ